Ciekawostki

Ciekawostki o pająkach dla dzieci – 10 ciekawostek

pająk

Stwory o ośmiu nogach, które zostawiają po sobie pajęczyny o fantazyjnych wzorach, są najbardziej nielubianymi stworzeniami na świecie. Warto jednak przyjrzeć się pająkom i dostrzec w nich interesujące żyjątka, które mogą zaskoczyć swoimi umiejętnościami.

1. Ptasznik chilijski różowy to piękny i bardzo kudłaty pająk, który występuje w Ameryce Południowej. Jego jad może w przyszłości bardzo przydać się lekarzom na całym świecie. Okazało się, że zawiera składnik, który może ustabilizować nieregularną pracę serca, a zatem dzięki niemu można będzie pomóc wielu chorym na całym świecie.

2.To nieprawda, że człowiek w całym swoim życiu zjada około ośmiu pająków, które wchodzą mu do ust podczas snu. Mit ten został wymyślony w latach dziewięćdziesiątych, ponieważ chciano sprawdzić, jak szybko się rozprzestrzeni. Z czasem został uznany za fakt, podczas gdy w rzeczywistości pająki trzymają się z dala od ludzi. Nie mają tam czego szukać, a przede wszystkim boją się.

3. Krzyżak ogrodowy to pająk, z którym z pewnością każdy się zetknął. Jego wyjątkowość polega na znaczku krzyża, widniejącym na górze odwłoku. Dzięki niemu szybko możemy rozpoznać ten gatunek.

4. Wiele lepkich substancji słabnie w wodzie, ale z pajęczyną dzieje się dokładnie na odwrót. Naukowcy rozważają wykorzystanie sztucznych pajęczyn w podwodnych maszynach lub w medycynie.

5. Kiedy w 2010 roku w Pakistanie doszło do powodzi i wszystkie pająki z lądu musiały ewakuować się na drzewa, szybko zamieniły swą kryjówkę nie do poznania. Ogromne ilości pajęczyn dziesiątek tysięcy pająków sprawiły, że drzewa wyglądały jak wielkie kokony. Pakistańczycy nazwali je duchami drzew.

6. Tarantula ma wyjątkowo kruchy egzoszkielet. Większość pająków przeżyłaby upadek z dużej wysokości, ale dla tarantuli nawet niewielki dystans bezwładnego spadania, może być śmiertelny. Trzeba więc wyjątkowo dbać o te kruche stworzenia.

7. Bagheera kiplingi to gatunek pająka, który wyróżnia się na tle innych swoją dietą. Niezbyt często zdarza się bowiem, by pająk był wegetarianinem. Bagheera kiplingi żywi się głównie akacją, choć zdarzają się ekscesy, podczas których jeden pająk zjada drugiego.

8. Najbardziej jadowite pająki występują w Australii,a jednym z nich jest groźnie wyglądający atraks. Australia to również wyspa, na której żyje wiele imponujących, ale niekoniecznie groźnych dla człowieka pająków, na przykład prządka olbrzymia.

9. Krzyżaki mumifikują swoja ofiarę, podobnie jak mumifikowano faraonów w starożytnym Egipcie. Złapany owad jest oplatany siecią jeszcze wtedy, kiedy żyje, a dopiero później pająk przystępuje do trawienia ofiary.

10. Pająki są cennym źródłem składników odżywczych dla wielu zwierząt, w tym ptaków, ssaków, a nawet ryb.