10 Ciekawostek o Szczawnie-Zdroju

fot. Przykuta / Wikipedia

Szczawno-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Jest pięknie położone w Górach Wałbrzyskich, należących do Sudetów Środkowych. Oto ciekawostki o Szczawnie Zdrój:

1. Ober Salzbrunn

Do stycznia 1935 roku miasto nazywało się Ober Salzbrunn. 9 stycznia zmieniło nazwę na Bad Salzbrunn. W 1946 roku wprowadzono urzędowo polską nazwę Szczawno-Zdrój, zastępując niemiecką nazwę. Była to jedna z nazw funkcjonujących po wojnie – obok Słońska i Solice-Zdrój.

2. Osada

Pierwsza wzmianka o osadzie na terenie Szczawna-Zdroju pochodzi z 1221, kiedy była to jeszcze wieś. Pojawiła się w “Księdze Henrykowskiej”. Od końca XIV wieku włączona była do dóbr zamku Książ.

W 1392 roku Szczawno przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. w 1410 wieś wykupił je Janko z Chociemic. Od 1464 Szczawno – wraz z zamkiem Książ – ponownie trafiło do rąk króla czeskiego.

3. Uzdrowisko

Jako uzdrowisko Szczawno-Zdrój był znany od średniowiecza. Wody lecznicze, bogate w szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo, po raz pierwszy zostały opisane przez nadwornego lekarza Hochbergów Caspara Schwenckfeldt w 1597.

4. August Zemplin

Jako uzdrowisko Szczawno zyskało popularność w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy August Zemplin rozbudował uzdrowisko o teatr i park zdrojowy.

5. Tereny zielone

Prawie 60% powierzchni miasta zajmują tereny zielone w postaci lasów, pastwisk, łąk i sadów. Większość tej zieleni zajmują dwa parki uzdrowiskowe w stylu angielskim, w których znajduje się między innymi 127 pomników przyrody.

6. Szlaki turystyczne

Przez Szczawno-Zdrój przebiegają cztery szlaki turystyczne, m.in Niebieski Europejski długodystansowy szlak pieszy i turystyczny szlak obejmujący Zamek Książ.

7. Najstarsze uzdrowisko

Szczawno-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Do Szczawna witali m.in. Zygmunt Krasiński, Winston Churchill, car Mikołaj I.

8. Wody ze Szczawna

Wody ze Szczawna nazywają się kolejno “Mieszko”, Dąbrówka”, “Młynarz” i “Marta”. Do największych walorów Szczawna należą oczywiście wody lecznicze: „Mieszko”, „Dąbrówka”, „Młynarz” i „Marta”.

9. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to jedno z najbardziej atrakcyjnych i charakterystycznych miejsc w Szczawie. Nazwę zyskał on dzięki pięknym zabudowaniom zdrojowym z lat 1822-189 4

10. Zespół zabudowań zdrojowych

Na zespół zabudowań zdrojowych składa się pawilon handlowy, teatr zdrojowy, klub kuracjusza, “Biała Sala”, pijalnia wód, hala spacerowa, muszla koncertowa, altana nad źródłem.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.