Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Szczawnie-Zdroju

fot. Przykuta / Wikipedia

Szczawno-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Jest pięknie położone w Górach Wałbrzyskich, należących do Sudetów Środkowych. Oto ciekawostki o Szczawnie Zdrój:

1. Ober Salzbrunn

Do stycznia 1935 roku miasto nazywało się Ober Salzbrunn. 9 stycznia zmieniło nazwę na Bad Salzbrunn. W 1946 roku wprowadzono urzędowo polską nazwę Szczawno-Zdrój, zastępując niemiecką nazwę. Była to jedna z nazw funkcjonujących po wojnie – obok Słońska i Solice-Zdrój.

2. Osada

Pierwsza wzmianka o osadzie na terenie Szczawna-Zdroju pochodzi z 1221, kiedy była to jeszcze wieś. Pojawiła się w “Księdze Henrykowskiej”. Od końca XIV wieku włączona była do dóbr zamku Książ.

W 1392 roku Szczawno przeszło w ręce króla czeskiego Wacława. w 1410 wieś wykupił je Janko z Chociemic. Od 1464 Szczawno – wraz z zamkiem Książ – ponownie trafiło do rąk króla czeskiego.

3. Uzdrowisko

Jako uzdrowisko Szczawno-Zdrój był znany od średniowiecza. Wody lecznicze, bogate w szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo, po raz pierwszy zostały opisane przez nadwornego lekarza Hochbergów Caspara Schwenckfeldt w 1597.

4. August Zemplin

Jako uzdrowisko Szczawno zyskało popularność w pierwszej połowie XIX wieku. Wtedy August Zemplin rozbudował uzdrowisko o teatr i park zdrojowy.

5. Tereny zielone

Prawie 60% powierzchni miasta zajmują tereny zielone w postaci lasów, pastwisk, łąk i sadów. Większość tej zieleni zajmują dwa parki uzdrowiskowe w stylu angielskim, w których znajduje się między innymi 127 pomników przyrody.

6. Szlaki turystyczne

Przez Szczawno-Zdrój przebiegają cztery szlaki turystyczne, m.in Niebieski Europejski długodystansowy szlak pieszy i turystyczny szlak obejmujący Zamek Książ.

7. Najstarsze uzdrowisko

Szczawno-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Do Szczawna witali m.in. Zygmunt Krasiński, Winston Churchill, car Mikołaj I.

8. Wody ze Szczawna

Wody ze Szczawna nazywają się kolejno “Mieszko”, Dąbrówka”, “Młynarz” i “Marta”. Do największych walorów Szczawna należą oczywiście wody lecznicze: „Mieszko”, „Dąbrówka”, „Młynarz” i „Marta”.

9. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to jedno z najbardziej atrakcyjnych i charakterystycznych miejsc w Szczawie. Nazwę zyskał on dzięki pięknym zabudowaniom zdrojowym z lat 1822-189 4

10. Zespół zabudowań zdrojowych

Na zespół zabudowań zdrojowych składa się pawilon handlowy, teatr zdrojowy, klub kuracjusza, “Biała Sala”, pijalnia wód, hala spacerowa, muszla koncertowa, altana nad źródłem.