Ciekawostki

16 intrygujących ciekawostek o oczach

Oczy są tym organem, za pomocą którego człowiek jest w stanie zobaczyć otaczający go świat. Jednak ile można o nich powiedzieć? Nie tylko, że stanowią o istnieniu jednego ze zmysłów, to dopiero początek, jaki niosą ze sobą ciekawostki o oczach.

 

1. Oczy szybko się goją. Przy odpowiedniej pielęgnacji naprawa niewielkiego zadrapania rogówki zajmuje tylko około 48 godzin.

2. Najczęstszym kolorem oczu na świecie jest brązowy.

3. Mówi się, że pierwsza niebieskooka osoba żyła 6000-10 000 lat temu. Nawet jeśli nikt w ciągu ostatnich kilku pokoleń w rodzinie nie miał niebieskich lub zielonych oczu, te cechy recesywne mogą nadal pojawiać się w późniejszych pokoleniach. Niebieskoocy ludzie mają wspólnego przodka z każdą inną niebieskooką osobą na świecie.

4. Podczas badania wzroku można wykryć schorzenia, w tym cukrzycę i nadciśnienie.

5. Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty u dorosłych w Wielkiej Brytanii, a daltonizm występuje częściej u mężczyzn.

6. Badania wykazały, że zbyt ciasno zawiązany krawat może zwiększać ryzyko jaskry u mężczyzn. Natomiast w odpowiednich warunkach i oświetleniu ludzie mogą zobaczyć światło świecy z odległości 14 mil.

7. Heterochromia odnosi się do stanu, w którym oczy mają dwa różne kolory.

8. Wbrew miejskiemu mitowi żadna soczewka kontaktowa nie może „zgubić się” za okiem ze względu na budowę gałki ocznej. Im człowiek starszy, tym mniej łez produkuje.

9. Oczy człowieka zaczynają się rozwijać zaledwie dwa tygodnie po zapłodnieniu. Do tego pozostają tej samej wielkości od urodzenia.

10. Wszystkie dzieci od urodzenia są ślepe na kolory. Noworodek będzie płakał, ale nie będzie produkował łez. Niemowlęta nie produkują łez, dopóki nie osiągną wieku około sześciu tygodni. Noworodki najwyraźniej widzą przedmioty oddalone o około 8-15 cali.

11. Tylko ⅙ ludzkiego oka jest widoczna dla świata zewnętrznego. Oczy same w sobie nie pozwalają widzieć – są nośnikiem wiadomości wysyłanych z mózgu przez nerw wzrokowy.

12. Oczy wykorzystują 65% potencjału ludzkiego mózgu. Potrafią opracować około 36 000 bitów informacji na godzinę. Są drugą najpotężniejszą częścią ciała po mózgu. Prawdziwe oko zawsze pracuje i wcale nie śpi.

13. Oczy zarządzają 85% wszystkich informacji, które człowiek kiedykolwiek uzyska. Szacunkowa waga ludzkiej gałki ocznej wynosi około 28 gramów. Najbardziej krytyczna część oka jest tak delikatna, jak mokra chusteczka.

14. Obrazy wysyłane do ludzkiego mózgu są w rzeczywistości odwrócone. Ludzkie oczy dostosowują się w ciągu zaledwie milisekund, aby zachować stabilność za każdym razem, gdy człowiek porusza głową. Źrenica ludzkiego oka zmienia rozmiar, aby wpuścić odpowiednią ilość światła. Jedynym elementem ciała, który nie ma naczyń krwionośnych, jest rogówka. Ludzkie oko może rozróżnić około 500 odcieni szarości

15. Mrugnięcie trwa około jednej dziesiątej sekundy, ale nie ma jednoznacznej normalnej liczby mrugnięć na minutę. W rzeczywistości częstość mrugnięć na minutę waha się od 2 do 50 mrugnięć na minutę na osobę. Oznacza to, że w ciągu jednej minuty ludzie pozostają od 1/5 sekundy do 5 sekund z zamkniętymi oczami.

16. Przeszczepy oczu nie są jak dotąd obiecujące, aby przywrócić wzrok niewidomym, ponieważ nerw wzrokowy jest tak złożony i ma cienką skórę, że nie odkryto jeszcze, jak odnawiać zdrowe komórki siatkówki. Jednak w tej dziedzinie stale dokonuje się postęp.