Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o misiach

pluszowy miś

Nazwa miś odnosi się do zabawek oraz bohaterów literatury dziecięcej, pieszczotliwie możemy tak również nazywać naszego partnera. Historia pluszowego misia sięga, aż końca XIX wieku, kiedy to Margarete Steiff szyła pluszowe zabawki – zwierzątka. Dziś pluszowy miś może nam się kojarzyć z Uszatkiem, Kubusiem Puchatkiem, Misiem Paddingtonem. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo pluszowych misi w różnych kombinacjach wzorowych i kolorystycznych.

1. W roku 1902 po raz pierwszy wystawiono pluszowego misia na sprzedaż.

2. 25 listopada został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia. Ustanowienie miało miejsce w 2002 roku, czyli setną rocznicę powstania zabawki.

3. W 1906 roku po raz pierwszy użyto określenia Teddy Bear i było to związane z reklamą opublikowaną w magazynie „Plaything”.

4. Na początku XX wieku pluszowe misie były określane mianem „Bruins”, pochodzącym ze staroangielskiego słowa oznaczającego niedźwiedzia brunatnego.

5. W 1907 roku opublikowano pierwszą piosenkę na cześć pluszowego misia. Piosenka nosiła nazwę „The Teddy Bear’s Picnic” (autor. J. K. Bratton).

6. W 1954 roku po raz pierwszy wyprodukowano misia, który mógł zostać uprany w pralce. Produkcją zajęła się firma Wendy Boston.

7. Najmniejszy pluszowy miś ma wielkość 8,5 milimetra i został on wpisany do księgi Guinessa.

8. W latach 1957 – 2010 w Warszawie wydawano dla przedszkolaków miesięcznik „Miś”. To za sprawą wydawcy rok 2007 ogłoszono Rokiem Misia.

9. W Polsce nakręcono kultową komedię „Miś” w reżyserii Stanisława Barei. Film został wyemitowany w 1980 roku. Opowiadał o prezesie klubu sportowego „Tęcza”, który dla własnych celów wykorzystywał nieprawidłowości systemu.

10. W Polsce hucznie świętuje się święto misia i tak w Chorzowie obchodzone są Misialia na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Festyn trwa 3 dni, oprócz występów artystycznych, gier i zabaw można podziwiać wielką wystawę pluszowych misiów. Natomiast z okazji Dnia Pluszowego Misia corocznie pobijane są różnego rodzaju rekordy np. próba pobicia rekordu guinnessa w najdłuższej linie z pluszowych misiów lub pobicie rekordu w przytulaniu pluszowego misia.