Ciekawostki

Ciekawostki i Informacje o Lisach dla Dzieci

rudy lis

Lisy mają pionowe źrenice, które wyglądają bardziej jak u kotów niż zaokrąglone źrenice, które mają inne psy. Poznaj ciekawe informacje i ciekawostki o lisach dla dzieci.

Potrafią biegać do 40 kilometrów na godzinę i też są podstępne. Lisy to nocne, co oznacza, że zazwyczaj nie śpią w nocy, kiedy ty śpisz.

Młode zostawią matkę pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia. Lisy mogą się ze sobą kojarzyć, gdy skończą 10 miesięcy.

Lis rudy jest najbardziej rozpoznawalnym i rozpowszechnionym gatunkiem lisa na naszej planecie.

Istnieje wiele różnych typów lisów i są one najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem dzikiego psa na świecie. Lisy żyją prawie wszędzie – na wsi, w miastach, lasach, górach i na łąkach. Lisy polarne żyją w zimnym klimacie daleko na północy, a fenki na północnoafrykańskiej pustyni.

Lisy mają małe brzuszki, więc codziennie jedzą wiele małych posiłków. Jadają prawie wszystko. Gryzonie są ich ulubionym posiłkiem i są świetnymi łowcami myszy, królików i wiewiórek.

Zwierzę te nie żyje w grupie. Żyje i poluje samotnie.

lis

Lisy zjadają prawie wszystko, w tym jagody, robaki, pająki i małe zwierzęta, takie jak myszy i ptaki. Jeśli mieszkają w mieście, jedzą resztki które znajdują w śmietnikach. Jeśli mają dodatkowe jedzenie, chowają je w małej dziurze i jedzą później, kiedy są głodne.

Zwierzęta te potrafią wciągać pazury, tak jak kot.

Lisy są na ogół mniejsze od innych członków rodziny psowatych, takich jak wilki, szakale i psy domowe. Samce ważą średnio od 4,1 do 8,7 kg, podczas gdy najmniejszy gatunek, fenek, waży zaledwie od 0,7 do 1,6 kg.

Jeśli mieszkają w pobliżu gospodarstwa, napadają na kurniki i kradną kury.

Są spokrewnione z psami, szakalami i wilkami. Są trochę większe od kotów. Są bardzo samotne, nie widać ich polujących w stadach. Lubią kopać proste, ale przestronne zagajniki, aby wychować swoje młode.

Lisy to ssak.

Gatunki lisów różnią się kolorem, długością i zagęszczeniem futra. Kolory sierści wahają się od perłowo białej do czarnej i od białej do czarnej z białą lub szarą plamą na spodniej stronie.

Lisy mają duże, trójkątne uszy.

Lisy rozmnażają się między grudniem a lutym. Wiosną samica może mieć miot w ilości od 4 do 5 sztuk.

Rudy list może żyć przez około 2-5 lat.

Gatunki lisa rudego są bardzo wokalne i wykorzystują do komunikacji szereg dźwięków.

Charles Darwin odkrył gatunek lisa. To mały szary lis, którego nazwał lisem Darwina.

Ich ślady są podobne do psów, ale mają nieco bardziej owalny kształt.