Ciekawostki o Ostródzie
Ostróda jest miejscowością położoną w województwie warmińsko-mazurskim. Jednocześnie jest siedzibą władz powiatowych. Prawa miejskie otrzymała w 1329 roku i od tego czasu systematycznie się rozwijała zyskując coraz więcej mieszkańców oraz wzmacniając lokalną gospodarkę. Współcześnie miasto jest ciekawym kierunkiem turystycznym, można tutaj wypocząć nad licznymi jeziorami albo podziwiać zachowane zabytki. Poza tym, warto poznać kilka interesujących informacji na temat Ostródy zanim się do niej wyruszy.
1. DEMOGRAFIA
Na obszarze miasta zameldowanych jest około 34 tysiące osób. Z kolei cała powierzchnia liczy 14 km2, co sprawia, że na 1 km2 mieszka aż 2360 ludzi.
2. JEZIORA
Ostróda na swoim terytorium posiada parę jezior. Jest to m. in. Jezioro Drwęckie, Smordy, Pauzeńskie czy Sajmino.
3. RZEŹ KRZYŻACKA
Pod murami miasta, kiedy skończyła się słynna bitwa pod Grunwaldem, polskie wojsko rozgromiło resztki krzyżackiej armii uciekającej z pola bitwy.
4. ZAMEK
W Ostródzie stoi jeden z zamków zbudowanych przez Zakon Krzyżacki. Powstał w XIV wieku i mieściła się w nim siedziba komturstwa.
5. WIEŻA BISMARCKA
W 1901 roku, w mieście stanęła wieża poświęcona Ottonowi von Bismarck – byłemu premierowi Prus oraz pierwszemu kanclerzowi Rzeszy niemieckiej.
6. HERB MIASTA
W herbie Ostródy widnieje św. Jerzy siedzący na białym koniu. Wbija on dzidę w smoka leżącego pod kopytami konia. Cała scena dzieje się na czerwonym tle.
7. NAPOLEON BONAPARTE
Przez ponad miesiąc w Ostródzie przebywał cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte. Jeden z obrazów, na którym uwieczniono postać Napoleona z mieszkańcami Ostródy znajduje się w muzeum w Wersalu.
8. KANAŁ ŁĄCZĄCY Z ELBLĄGIEM
Ostróda została połączona szlakiem wodnym z Elblągiem w XIX wieku. Dla turystów organizowane są rejsy między tymi miastami. W 2007 roku ten kanał został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski na podstawie plebiscytu zorganizowanego przez dziennik „Rzeczpospolita”.
9. KOŚCIOŁY
W mieście poza licznymi świątyniami katolickimi, działają również kościoły protestanckie, w tym m. in. ewangelicko-augsburski czy ewangelicko-metodystyczny oraz cerkiew greckokatolicka.
10. AMFITEATR
W Ostródzie od 2012 roku funkcjonuje amfiteatr.