Ciekawostki

10 Ciekawostek dla Dzieci o Kaukazie

Kaukaz

Kaukaz to ogromny region znajdujący się pomiędzy Morzem Kaspijskim i Morzem Czarnym. Znajduje się zatem na terenach Azji oraz Europy, obejmując aż trzy państwa oraz siedem republik należących do Federacji Rosyjskiej. Obecnie Kaukaz zamieszkiwany jest przez ponad siedemdziesiąt grup etnicznych o zróżnicowanej kulturze i tradycji. Jest to niezwykle atrakcyjny region pod niemal każdym względem, choć z całą pewnością dla wielu ludzi jest perełką ze względu na położenie geograficzne i dobra naturalne. Oto ciekawostki dla Dzieci o Kaukazie.

1. Gruzja

Bez wątpienia jedną z pereł Kaukazu jest Gruzja. To stosunkowo biedny kraj, aczkolwiek niezwykle ciekawy. Zwłaszcza Polacy mogą się tutaj czuć jak w domu, ponieważ stanowimy naród uwielbiany przez Gruzinów.

2. Batumi

Bez wątpienia warto udać się do Batumi. To jedno ze słynniejszych gruzińskich miast, które kojarzy się przede wszystkim z wakacyjnym wypoczynkiem. Miasto usytuowane jest nad Morzem Czarnym i jest główną destynacją wakacyjną dla wielu Gruzinów.

3. Chvibiani

W górach Kaukazu znajdują się Chvibiani, Murkmeli, Chazhashi oraz Zhibiani, które w sumie tworzą Ushguli. To jedna z najwyżej sytuowanych miejscowości w okolicy. Znajduje się na wysokości ponad 2 tysięcy metrów.

4. Perła Kaukazu

Gruzja nie bez powodu jest nazywana perłą Kaukazu. Zróżnicowanie geograficzne sprawia, że krajobraz zmienia się tutaj z każdym przejechanym kilometrem. Warto zwrócić uwagę na Uplisciche, czyli skalne miasto, będące zarazem jednym z najstarszych miast na całym Kaukazie.

5. Tuszetia

Z pewnością warto odwiedzić Tuszetię. To historyczny region znajdujący się w północno-wschodniej Gruzji. Miejsce idealne na górski trekking.

6. Azerbejdżan

Ważną częścią Kaukazu jest Azerbejdżan. To państwo, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom gór. Warto udać się do malowniczego miasta Szeki.

7. Diri Baba

Będąc w Azerbejdżanie koniecznie trzeba udać się na zwiedzanie mauzoleum Diri Baba. Budowla pochodzi jeszcze z XV wieku i robi kolosalne wrażenie.

8. Xinaliq

Xinaliq to niewielka miejscowość w górach Azerbejdżanu. Ze względu na długoletnią izolację mieszkańcy posługują się innym językiem i zyskali miano odrębnej grupy etnicznej. To niezwykle urokliwe miejsce z niepowtarzalnym klimatem.

9. Gerhard

Kaukaz obejmuje również Armenię. Będąc w tym kraju warto wybrać się na zwiedzanie klasztoru Gerhard. Budowla znajduje się u podnóża góry, a właściwie na jej zboczu.

10. Aratat

W prowincji Aratat znajduje się jedno z najbardziej znanych miejsc w całej Armenii. Atrakcją jest klasztor Chor Wirap wraz z rozciągającą się tuż za nim przepiękną panoramą na góry Aratat.