Ciekawostki

10 ciekawostek o Hymnie Polski

flaga polski

Chyba każdy w podstawówce śpiewał na lekcji muzyki Hymn Polski jako wyraz patriotyzmu dla swojego kraju, a także zdobycia dobrego stopnia w szkole. Później Hymn Polski słyszało się na rozpoczęciu różnych uroczystości, a szczególnie znanym wydarzeniem są Mistrzostwa Piłki Nożnej, gdzie piłkarze rozpoczynają grę od zaśpiewania hymnu swojego kraju. Poniżej zapoznasz się z dziesięcioma ciekawostkami na temat tej pieśni narodowej.

Ciekawostki na temat Hymnu Polskiego

1. Hymn Polski “Mazurek Dąbrowskiego” nie został napisany przez Józefa Wybickiego. Józef Wybicki napisał “Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która została kilka razy zmieniona, a następnie stała się Hymnem Polski.

2. “Mazurek Dąbrowskiego” jest Hymnem Polski od 26 lutego 1927 roku.

3. W rękopisie Józefa Wybickiego słowa pieśni się różniły od obecnej wersji hymnu. A poza tym wersja oryginalna czyli “Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” była dłuższa od obecnego “Mazurka Dąbrowskiego o dwie zwrotki. Została napisana jako manifest walki we Włoszech.

4. “Mazurek Dąbrowskiego” mógł zostać Hymnem Państwowym po odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 roku.

5. Do wyboru hymnu było kilka propozycji różnych pieśni. W końcu jednak zdecydowano że Hymnem Polski zostanie “Mazurek Dąbrowskiego”.

6. W Będominie, w mieście z którego pochodził Józef Wybicki, zostało otwarte Muzeum Hymnu Narodowego. Można tam poznać różne zabytki związane z twórczością autora i jego życiem.

7. W lutym 2022 roku była 95 rocznica ustanowienia Hymnu Polskiego. W roku 2027 będzie setna rocznica ustanowienia Hymnu Polskiego.

8. W zaborze rosyjskim za samo nucenie pieśni “Mazurek Dąbrowskiego” można było pójść do więzienia albo zapłacić karę.

9. Zarówno w Hymnie Polski oraz Hymnie Włoszech oba kraje wspominają o sobie nawzajem jako pamięć o wspólnej walce po tej samej stronie przeciwko wrogowi.

10. Hymn Polski wykonywała piosenkarka Edyta Górniak na Mistrzostwach Świata w Korei w 2002 roku i ta aranżacja spotkała się z ogromną dezaprobatą.