Ciekawostki

9 ciekawostek o hałasie

ciekawostki o hałasie

Hałas to zjawisko, z którym wieku ludzi ma do czynienia każdego dnia. Jednak co tak właściwie kryje się pod tym określenie? [b]Ciekawostki o hałasie[/b] rozjaśnią sprawę i będą odrobiną wiedzy, która może przydać się w przyszłości.

 

1. Hałasem określa się dźwięki z nadmiernym natężeniem w danym miejscu i czasie. Można określić kolejne etapy ich odbierania: początkowo bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, a w końcu szkodliwe.

2. Około 10 milionów spraw dotyczące utraty słuchu na 40 milionów przypadków w USA wywołanych jest przez hałas.

3. National Institute for Occupation Safety and Health (NIOSH) i w Stanach Zjednoczonych podaje, że co roku 30 milionów obywateli narażonych jest na niebezpieczny poziom hałasu w miejscu pracy.

4. Psychology Today podaje, że główną przyczyną ubytku słuchu nie jest starzenie się, ale hałas.

5. Zdaniem ekspertów naturalna zdolność dziecka do rozumienia dźwięków może być znacznie zakłócona przez niepotrzebne dźwięki w domu, takie jak telewizor czy radio. Dźwięki te wpływają na mózg dziecka i utrudniają mu naturalną naukę języka ojczystego. Badania pokazują, że hormony stresu u dzieci wzmocnione są przez ciągłe zanieczyszczenie hałasem, co z kolei wpływa na ich samopoczucie psychiczne.

6. Odczuwana przez człowieka senność może wynikać z ciągłego zanieczyszczenia hałasem wokół miejsca pracy i/lub życia. Ciągły hałas może również potęgować problemy emocjonalne. Naukowcy uważają, że zanieczyszczenie hałasem może powodować zmęczenie psychiczne, nadmierny niepokój i większą agresję.

7. Jednym z najprostszych sposobów ochrony przed niepotrzebnym hałasem jest noszenie zatyczek do uszu. Konsekwentnie powinni nosić je pracownicy w miejscach z dużą liczbą maszyn lub wysokim poziomem hałasu.

8. Zanieczyszczenie hałasem w gospodarstwie domowym jest głównie spowodowane przez siebie. Tworzy go hałas uliczny, używanie sprzętów w domu, nawet słuchawki douszne o zbyt dużej głośność mogą wywoływać dyskomfort.

9. Zanieczyszczenie hałasem dotyka nie tylko ludzi. Naukowcy zajmujący się tematyką morską są zaniepokojeni nadmiernym hałasem używanym przez wiertnice wiertnicze i okręty podwodne wewnątrz oceanu. Wiele zwierząt morskich wykorzystuje słyszenie do znajdowania pożywienia i obrony, aby przetrwać w oceanie. Sonar łodzi podwodnej można wyczuć 300 mil od źródła.