Ameryka PołudniowaCiekawostki

33 Ciekawostki, Informacje i Fakty o karnawale w Rio de Janeiro

Karnawał w Rio

Chociaż karnawał, który ma swoje korzenie w katolicyzmie, jest obchodzony w prawie 70 krajach na całym świecie to większość osób wie, że ten najsłynniejszy jest w Rio.

W tym roku pomyśleliśmy, że z radością podzielimy się niektórymi rzeczami, których być może nie słyszeliście o tym magnetycznym wydarzeniu. Od starej szkoły, przez kwitnącą nowoczesną gospodarkę, po niezwykłe tradycje i rzeczy, których nie będziesz chciał przegapić, oto nasza lista informacji, ciekawostek i faktów, których być może nie wiesz o karnawale w Rio de Janeiro.

Jego początki sięgają XVIII wieku. Wprowadzony przez portugalskich imigrantów do Brazylii i nazwany Entrudo, był obchodzony przez żywe tłumy, które rzucały wodę wapienną na siebie nawzajem. Cieszyli się głównie robotnicy, których kostiumy szydziły z ubrań i manier bogatych.

Karnawał rozpoczyna się w piątek, kiedy burmistrz Rio przekazuje klucze do miasta królowi Momo, mitycznej postaci, która przewodzi uroczystościom. Tradycja sięga 1933 roku.

1. Uroczystościom przewodniczy mityczny król Mama, a burmistrz miasta daje mu na tydzień nawet klucze do miasta.

2. Karnawał w Rio jest często nazywany „największą imprezą na świecie” i jest klasyfikowany w Księdze Rekordów Guinessa jako największy karnawał świata.

3. Pierwszy karnawał powstał w oparciu o portugalską tradycję i sięga 1723 roku, kiedy to tłumy klasy robotniczej rzucały sobie nawzajem wodą wapienno-pachnącą.

4. W uroczystościach bierze udział kilkaset szkół samby.

5. Większość szkół samby znajduje się w slamsach (lub na ich obrzeżach), z których ponad 1000 znajduje się w Rio.

6. Społeczności otaczające każdą szkołę samby biorą udział w pracach przygotowawczych do pokazów, a każda szkoła może zatrudnić projektantów, malarzy, muzyków, tancerzy, szwaczek i inne osób.

7. Od połowy stycznia do połowy lutego w mieście odbywa się co najmniej 587 imprez ulicznych, zwanych „blokami”, w których zazwyczaj biorą udział zespoły. Największa, zwana Cordao Da Bola Preta (Wielki Kord Czarnej Piłki), odbywa się w centrum miasta w sobotę i przyciąga około miliona ludzi.

8. Karnawał ma bloki dla wszystkich, od tych, którzy zajmują się osobami starszymi po tych, którzy zajmują się osobami z problemami zdrowia psychicznego. Wśród bloków są „Zespół Krewetek”, „Pół tuzina płaczących kotów” i „Jestem Normalny, ale kokos jest Szalony”.

9. Słynne kostiumy damskie w Rio z biegiem lat stały się bardziej skąpe dzięki liberalnym punktom widzenia i letnim upałom, ale wciąż należą do jednych z najbardziej wyszukanych na świecie. Chociaż kostiumy są zazwyczaj szyte maszynowo, miliony piór, paciorków i kołków są szyte ręcznie.

10. W Rio odbywa się około 600 imprez tematycznych w tygodniu karnawałowym – w zeszłym roku jedna z nich oddała hołd muzykowi Davidowi Bowie.

11. Całkowity dochód z karnawału w Rio wynosi ponad 40 milionów dolarów rocznie w sprzedaży biletów, praw do transmisji telewizyjnej, sprzedaży płyt, reklam, sponsoringu i kostiumów.

12. Każdego roku w Salwadorze pije się dziesięć milionów litrów piwa – proszę sobie wyobrazić, jaka to musi być liczba piwa w Rio de Janeiro.

13. Chociaż w całym mieście odbywają się parady, to główna parada odbywa się w Sambadromie.

14. Zaskakuje niektórych, że karnawał jest obchodzony w całej Brazylii, nie tylko w Rio i Salwadorze. Ponieważ jest to brazylijskie święto narodowe, cała Brazylia wyłącza się na czas trwania

tygodnia Karnawału, a każde miasto świętuje karnawał w swój niepowtarzalny sposób.

15. Rio i Sao Paulo prowadzą ogromne tygodniowe konkursy samby i kilka bardzo imponujących „bloków”.

16. Większość z ponad dwóch milionów turystów karnawału w Rio jest po prostu na dobrej zabawie.

17. Najlepsze szkoły przez wiele miesięcy pracują nad doskonaleniem rutyny parady, która nie może trwać dłużej niż 82 minuty.

18. Tytuł karnawałowych mistrzów przynosi prestiż.

19. Duże pieniądze są zaangażowane w każdy pochód kosztujący od dwóch do pięciu milionów dolarów. Kiedyś środki pieniężne pozyskiwano głównie w drodze nielegalnych gier hazardowych, obecnie zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy mają udział w tym, co stało się wielkim biznesem.

20. Koszt starannie wykonanych błyszczących strojów noszonych przez uczestników podczas grania na lub wokół bogato zdobionych pływaków grupy wynosi do $35,000 i może ważyć nawet do 40 kilogramów. Ich wytworzenie może zająć do ośmiu miesięcy.

21. Brazylijczyk zarabiający niskie wynagrodzenie może wykupić podstawowy bilet za 15 dolarów, ale najdroższe kosztują nawet 900 dolarów.
22. Zasady punktacji są starannie określone w podręczniku jurorów Ligi Szkół Samby (LIESA).

23. Jest 40 sędziów, którzy uważnie oceniają każdy ostatni aspekt pokazu.

24. Oceny są publikowane w środę po paradzie. Tysiące fanów każdego zespołu spotyka się w siedzibie głównej, aby wysłuchać werdyktu.

25. Na zwycięzców czeka ogromna impreza. Dla przegranych jest zawsze przyszły rok – zakładając, że unikną spadku.

26. Sędziowie pracujący w czterech grupach starannie oceniają dziesięć aspektów wykonania, począwszy od elementów perkusyjnych, takich jak bęben czy dzwonek, a skończywszy na tym, jak dobrze grupy mogą śpiewać tematyczną piosenkę swojej szkoły.

27. Ważna jest również ich choreografia i to, na ile mogą grać jednym głosem.

28. Podczas przechodzenia przez 720 metrów prowadząc do sambadromu, ich koordynacja, emocje i płynność są również uważnie obserwowane.

29. Nieprawidłowości i luki w szeregach mogą kosztować tytuł nadziei, a wizualna ekspresja grup, ich kostiumy również odgrywają rolę w końcowej ocenie.

30. Odrębną ocenę przeprowadza specjalna komisja, która przedstawia każdą z grup obserwatorom. Dodatkowo sędziowie oceniają koordynację i elegancję mistrza tańca i jego partnera, który nosi flagę szkoły. Umiejętności tych dwóch osób mogą mieć ogromne znaczenie.

31. Większość Brazylijczyków nigdy nie była wewnątrz Sambadromu podczas wielkich obchodów karnawału. Zamiast tego, wiele osób ogląda go w telewizji lub wyjeżdża z miasta na cichszą plażę.

32. Obchody karnawału w rzeczywistości wyznaczają początek Wielkiego Postu, począwszy od Środy Popielcowej, gdzie chrześcijanie skupiają się na poście i modlitwie.

33. Każdego roku prawie milion turystów zalewa Rio, a ponad 2 miliony ludzi codziennie wychodzi na ulice miasta podczas uroczystości.