Ameryka PółnocnaCiekawostki

23 ciekawostki i fakty o Waszyngtonie

Washington

Waszyngton DC, nazywany również Dystryktem Kolumbii, Waszyngtonem, Dystryktem lub DC, jest wyjątkowy wśród miast amerykańskich, ponieważ został ustanowiony przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych, aby służyć jako stolica narodu. Waszyngton, DC jest nie tylko domem dla rządu federalnego, ale również kosmopolitycznym miastem z wieloma możliwościami.

George Washington nigdy nie mieszkał w DC. Biały Dom został ukończony rok po jego śmierci, a drugi prezydent USA, John Adams, jako pierwszy tam mieszkał.

Theodore Roosevelt pozwolił swoim sześciorgu dzieciom zabrać swoje zwierzęta do Białego Domu w 1901 roku. Poza psami mieli małego niedźwiedzia, jaszczurkę, świnki morskie, borsuka, węża , koguta, hienę, sowę w stodole, królika, kucyka i kurę.

George Washington miał być pochowany w stolicy USA, ale jego wola głosiła, że chce być pochowany w swoim domu, Mount Vernon, tuż za DC w Virginii.

Biały Dom nie zawsze był tak nazywany. Do 1901 r., kiedy to prezydent Theodore Roosevelt nadał mu oficjalny charakter po tym, jak pojawił się w artykule prasowym, Biały Dom był nazywany Pałacem Prezydenta lub Domem Prezydenta.

Jest to bardzo międzynarodowe miasto, w którym mieści się ponad 170 ambasad i międzynarodowych centrów kulturalnych. Ponad 15% mieszkańców miasta posługuje się w swoim domu językiem innym niż angielski.

Biblioteka Kongresu jest największą na świecie biblioteką z ponad 162 milionami książek/eksponatów w swoich zbiorach. Codziennie do kolekcji dodawanych jest około 12 tys. pozycji.

Główne gałęzie przemysłu: Turystyka generuje ponad 5,5 miliarda dolarów.

Inne ważne gałęzie przemysłu: Stowarzyszenia handlowe, prawo, szkolnictwo wyższe, medycyna, badania rządowe, finanse międzynarodowe.

Pierwotny numer telefonu do Białego Domu w 1878 roku to po prostu numer 1.

Główne korporacje: AOL Time Warner, Gannett News, Exxon Mobil o międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Chociaż mieszkańcy DC płacą podatki na rzecz rządu federalnego, nie mają przedstawiciela do głosowania w Kongresie.

Niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają. Podczas gdy większość budynków w mieście zmieniała się na przestrzeni dziejów, Stary Kamienny Dom pochodzi z 1765 roku i od tego czasu pozostał niezmieniony.

DC jest podzielone na 8 okręgów wyborczych, regionów geograficznych, które są wykorzystywane do wyboru członków Rady Miasta DC.

Kościoły: Protestanckie: 610, Rzymskokatolickie: 132, Żydowskie: 9

Pomnik Andrew Jacksona na placu Lafayette który znajduje się naprzeciwko Białego Domu został częściowo wykonany z brytyjskich armat, które zostały zabrane w czasie wojny w 1812 roku. Był to również pierwszy pomnik jeździecki wykonany w USA.

W czasie I wojny światowej Woodrow Wilson kupił stado owiec, aby wypasać je na trawniku Białego Domu. Nie tylko uratowało to siłę roboczą potrzebną do koszenia trawnika, ale także sprzedał wełnę, aby zebrać pieniądze na Czerwony Krzyż.

W piwnicy amerykańskiego Capitolu znajduje się wanna! Cztery marmurowe wanny zostały zainstalowane w 1859 roku, kiedy większość senatorów mieszkała w pensjonatach na Capitol Hill, które nie miały bieżącej wody, więc myli się w pracy.

Kiedy w 1884 r. otwarto pomnik Waszyngtona, była to najwyższa budowla na świecie, aż do momentu, gdy w 1889 r. wieża Eiffla w Paryżu zdobyła ten tytuł.

Biały Dom posiada łącznie 35 łazienek.

DC to skrót od Dystryktu Kolumbii, który został uznany za uhonorowanie słynnego odkrywcy.

Jedynym prezydentem pochowanym w DC jest Woodrow Wilson, który jest pochowany w katedrze narodowej w Waszyngtonie.

Kiedy Abraham Lincoln przebywał w Domu Żołnierza w okresie letnim, często dojeżdżał konno do Białego Domu. Pokonywał dystans 6 kilometrów.