Ciekawostki

100 ciekawostek o Freddiem Mercury

Freddie Mercury

Freddie Mercury był wybitnym, rozpoznawalnym, brytyjskim artystą, który spełniał się jako wokalista zespołu Queen. Muzyk urodził się w Zanzibarze, 5 września 1946 roku, a zmarł w Londynie, 24 listopada 1991 roku.

Ten utalentowany piosenkarz muzyki rockowej był również autorem własnych tekstów. Mercury był autorem, wokalistą takich przebojów jak: „Bohemian Rhapsody”, „We Are the Champions”, które znane są do dzisiaj na całym świecie i posiadają szeroką publikę. Wokalista miał szerokie spektrum publiczności i fanów, którzy pamiętają o nim do dnia dzisiejszego.

W zespole Freddy Mercury posiadał różne funkcje, z którym doskonale się wywiązywał. Pomimo trudnych początków kariery, Freddie nie zniechęcał się i podążał za swoimi marzeniami.

Mężczyzna starał się zrealizować postawione sobie wcześniej cele w sposób stopniowy, ale również przynoszący korzyści. Artysta był osobą świadomą swojego talentu, dlatego wszelkiego rodzaju przeszkody i trudności motywowały go do realizowania postawionych sobie wcześniej celów.

Z osobą, jak też życiem Freddiego Mercurego wiąże się wiele interesujących ciekawostek, które dzisiaj postaramy się Państwu przejrzyście przedstawić. Mamy nadzieje, że to właśnie dzięki nim dowiedzą się Państwo wielu ciekawych rzeczy dotyczących działalności, życia oraz osoby tego uzdolnionego artysty.

1. Jednym z ciekawszych aspektów jest fakt, że artysta urodził się jako Farrokh Bulsara, jednak po czasie postanowił zmienić imię i nazwisko na Freddie Mercury. To właśnie z tym przydomkiem scenicznym wokalista rozpoznawany jest na całym świecie, a mało kto wie, że jego prawdziwe imię różni się znacząco od tego przybranego.

2. Artysta pytany o utwór Bohemian Rhapsody, co się za nim kryje, jaka jest jego natura, zazwyczaj odpowiadał krótko i zwięźle: ,, Tak naprawdę nic, to sterta rymującego się absurdu”. Sam do końca nie był świadomy o czym jest utwór, który stał się hitem wielu list przebojów.

3. Freddie Mercury przyjaźnił się z księżną Dianą. Kiedy pragnęli spotkać się w spokoju, bez bycia rozpoznawalnymi i sławnymi, Freddie przebierał kobietę za mężczyznę. Ta czynność powodowała, że mogli spotkać się i porozmawiać w spokoju, bez obecności fotoreporterów czy też paparazzi.

4. Młody Mercury swoje przygody miłosne rozpoczął długoletnim związkiem z Mary Austin. Po śmierci mężczyzna przepisał kobiecie większą część jego majątku. Będąc z kobietą nie był on do końca pewny swojej orientacji seksualnej, ponieważ odczuwał pociąg zarówno do kobiet, jak też mężczyzn.

5. Jedno z marzeń wokalisty dotyczyło nagrania utworu z Michaelem Jacksonem. Współpraca powiodła się, mimo przeszkód które napotykali mężczyźni na swojej drodze, a jego marzenie zostało zrealizowane.

6. Freddie był fanem zwierząt, a w szczególności kotów. W kulminacyjnym momencie swojego życia, posiadał on 10 kotów, którym następnie zadedykował swój album,, Mr. Bad Guy”. Mężczyzna nie wyobrażał sobie życia bez tych pupili, które były dla niego całym światem.

7. Mercury był osobą nieśmiałą, pomimo tego, że na scenie potrafił zrobić prawdziwe show i porwać całą publikę do współuczestnictwa w koncercie Queen.

8. Artysta nie przepadał za udzielaniem wywiadów.

9. Do ulubionych artystów Mercurego możemy zaliczyć: Aretha Franklina i Jimiego Hendrixa.

10. Pomimo swojego talentu, wokalista Queen posiadał kompleksy, jak każdy człowiek. Jednym z nich była obsesja na punkcie zębów. Artysta wstydził się ich ze względu na ich nieestetyczny wygląd, jednak nie podejmował on jakichkolwiek kroków do zminimalizowania tego efektu, ponieważ bał się zmiany barwy jego magicznego głosu.

11. Mężczyzna wyróżniał się od innych szalonymi pomysłami. Warto wspomnieć tutaj o dniu, kiedy do hotelu kazał sprowadzić pianino, aby mógł dalej pisać i tworzyć utwory lub sytuację, kiedy napisał jeden z utworów w hotelowej wannie podczas kąpieli.

12. Jeden z gatunków kwiatów, o zabarwieniu żółtym został nazwany imieniem Freddiego.

13. Pomimo tego, że mężczyznę wyróżniał głos, tonacja jego głosu posiadał on talent plastyczny. Mercury od początku do końca stworzył logo zespołu Queen, które złożone było ze znaków zodiaku tegoż zespołu.

14. Wokalista oraz jego manager poinformowali publikę, fanów artysty o jego chorobie, dzień przed jego śmiercią.

15. Freddie Mercury zachorował na poważną chorobę AIDS, która wykończyła jego organizm i spowodowała późniejszą śmierć.

16. Tekściarz był wyznawcą religii zoroastarian i również w jej kulcie odbył się jego pogrzeb.

17. Przed śmiercią, Mercury zażywał wyłącznie środki przeciwbólowe, zrezygnował ze spożywania innych leków, które miały mu pomóc w tej ciężkiej chorobie.

18. Podczas pogrzebu została odtworzona piosenka Arethy Franklin, a mianowicie wers: ,, Take my hand, precious lord, you’ve got a friend”, kiedy to trumna Mercurego została wynoszona.

19. Do pierwszych prac artysty możemy zaliczyć pracę na lotnisku Heathrow.

20. W utworze,, These are the days of our lives” fani mogą zobaczyć wybuchowego, pomysłowego oraz szalonego wokalistę zespołu Quenn. Mercury pragnął, by ludzie zapamiętali go właśnie takiego.

21. Do ostatnich utworów tego wybitnego piosenkarza zaliczamy,,Mother Love”. Artysta był w stanie jeszcze go zagrać.

22. Mercury na późniejszym etapie swojej kariery starał się odstawić pianino na bok, aby jego ruch sceniczny wyglądał lepiej, był autentyczny i żywy. To właśnie on pragnął porywać publiczność do wspólnego przeżywania jego utworów i koncertów.

23. Artysta miał obsesję na punkcie kotów, potrafił do nich zadzwonić, aby do nich pomówić chociaż przez chwilkę.

24. Wokalista Queen obawiał się o swoje własne życie pomimo faktu, iż dużo czasu spędzał korzystając z używek oraz na hucznych imprezach. Należy tutaj dodać, że potrafił on opuścić samolot, którym miał właśnie podróżować tylko dlatego, że dowiedział się, iż te modele są słabsze.

25. Artysta nigdy nie korzystał z profesjonalnego nauczyciela śpiewu. Sam potrafił zaśpiewać nawet najtrudniejsze wersy w utworach w magiczny i niepowtarzalny sposób.

26. W piosence Delilah, mężczyzna umieścił swoją ulubioną kotkę.

27. Mercury posiadał wiele majątków. Jednymi z nich były willa w Londynie oraz dom w szwajcarskim Montreux, apartamenty w Nowym Jorku i Monachium.

28. Artysta wiele lat spędził w Bawarii, jednak jego język niemiecki pozostał na bardzo niskim poziomie.

29. Mimo AIDS, Freddy unikał rozmów o chorobie, zaprzeczał widocznym objawom, jak liczne mięsaki na kończynach czy twarzy.

30. Członek zespołu Queen zmarł w swoim domu w Londynie

31. Do końca dni Freddiego towarzyszył mu jego ukochany Jim Hutton, który został poderwany przez artystę w jednym z gejowskich barów.

32. Para kupiła sobie obrączki, pomimo faktu, iż ich związek nie został formalnie zawarty.

33. Mercury ściągał obrączkę za każdym razem, kiedy wychodził z domu.

34. Podczas ostatnich chwil artysty obrączka pozostała na jego palcu, a on sam został pochowany razem z nią.

35. Ciało wokalisty zostało skremowane.

36. Do tej pory nikt nie wie, gdzie znajduje się ciało Mercurego

37. W książce Huttona opisane jest prawdopodobne miejsce pochowania artysty- ogrody w Garden Lodge.

38. W testamencie Mercurego podział wyglądał w następujący sposób: 100 tysięcy funtów przekazał kierowcy oraz ochroniarzowi, 500 tysięcy swojemu kucharzowi, 500 tydzięcy osobistemu asystentowi Peterowi Freestone’owi oraz 500 tysięcy partnerowi, długoletniemu kochankowi. Resztę przepisał swojej przyjaciółce.

39. Pomimo faktu, że mężczyzna wspierał walkę z AIDS, nie przekazał jakiejkolwiek sumy pieniędzy na cele charytatywne dotyczące tejże choroby.

40. Utwory „We Are the Champions” i „Bohemian Rhapsody” zostały w 2 głosowaniach uznane za najlepsze w całej historii muzyki.

41. W roku 2006 Freddy Mercury dostał 6 miejsce na liście 100 najwybitniejszych wokalistów według Hit Parader

42. Rok 2006 był rokiem przełomowym, ponieważ został uznany za jednego z najbardziej wpływowym Azjatów.

43. W 2002 roku Mercury zajął 58 miejsce w głosowaniu na 100 największych Brytyjczyków

44. Wizerunek mężczyzny umieszczono na znaczkach pocztowych, które zostały wydawane przez Pocztę Królewską w Brytanii. Ten pomysł również wypróbowano w innych krajach.

45. Płyta, która jest oryginalna, japońskiej edycji warta jest 1000 funtów

46. W 2018 roku powstała polska wersja genialnego filmu fabularnego, który opowiada los zespołu Queen.

47. Ojciec artysty zmarł w wieku 95 lat, a matka 94 lat.

48. Imieniem artysty nazwano żółtą różę.

49. Imieniem artysty nazwano asteroidę Freddiemercury

50. Imieniem artysty nazwano gwiazdę w gwiazdozbiorze Kasjopei.

51. W roku 2006 ustanowiono wybitną nagrodę Freddie Mercury Award for Live Music, która jest marzeniem wielu artystów.

52. Artysta zmarł o godzinie 19:20 na grzybicze zapalenie płuc

53. W chwili śmierci artysta miał 45 lat.

54. W ceremonii pogrzebowej udział brało 35 osób, ponieważ miała ona charakter zamknięty, jedynie dla najbliższych mu osób.

55. Fani, słuchacze Mercurego na murze obok jego domu wykonali mnóstwo napisów, na chodniku umieścili kwiaty, po jego śmierci.

56. To właśnie śmierć Mercurego pokazała ludziom, jak poważnym problemem jest AIDS.

57. W 1992 roku na stadionie Wembley, odbył się koncert na cześć Freddiego, a środki przekazano na pomoc z AIDS.

58. Osoby z jego otoczenia uważają, że poświęcał on więcej czasu kotom niż ludziom.

59. Mercury posiadał tendencję do nazywania ludzi przydomkami żeńskimi, przykładowo Roger Taylor „Betty”, John Deacon „Jackie”.

60. Ulubionym jego instrumentem był fortepian, przy którym spędzał godziny

61. Ulubione napoje tegoż wybitnego artysty to wódka z lodem, szampan, a papierosami Silk Cut Mild

62. Ulubione kwiaty to frezje oraz azalie

63. Czeska rzeźbiarka Irena Sedlecka postanowiła stworzyć pomnik Mercurego w Montreux.

64. Przyjaciele oraz otoczenie mężczyzny twierdzą, że na organizowanie imprez wydał on około 5 milionów funtów

65. Mercury korzystał z używek, głownie kokainy, na którą przeznaczył około pół miliona funtów.

66. Artysta uwielbiał ozdoby z Japonii oraz staromodne antyki, które kupował nie licząc się wtedy ze swoim budżetem.

67. Imprezy Freddiego kojarzone było z bogactwem, nieliczeniem się z kosztami, wyśmienitym i wykwintnym jedzeniem, napojami oraz przede wszystkim używkami.

68. Wokalista zespołu Queen był osobą biseksualną, chociaż sam uważał, że bliżej mu było do określenia gej.

69. Artysta preferował związki z różnymi kochankami, którzy zawsze byli obdarzani drogocennymi upominkami.

70. Ukazała się książka opisująca życie Mercurego i Huttona

71. W 1992 roku powstała płyta, która opiera się na remiksach solowych nagrań wokalisty i otworach ze wcześniejszych płyt.

72. Utwór z albumu Barcelona został głównym na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie

73. Do swoich osiągnięć Mercury zaliczał współpracę z katalońską śpiewaczką.

74. Wokalista nie uważał się za zdolniejszego bądź lepszego od innych członków zespołu, ponieważ uważał, że wszyscy są równi i wszyscy są częścią Queen.

75. Do jednych z najlepszych wydarzeń całej działalności Queen można zaliczyć koncert Live Aid, który miał charakter charytatywny.

76. Mercury posiadał liczne guzki głosowe, jednak preferował inhalatory parowe i pastylki. Starał się pomijać wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne, które miały mu pomóc.

77. Jego skala głosu wynosiła cztery oktawy.

78. Do pierwszych występów Mercurego, o szerszym spektrum publiczności można zaliczyć pozowanie do zdjęć, za które fotograf otrzymał nagrodę na najlepszą fotografię.

79. Mercury, jako mały chłopiec uczęszczał do szkoły, gdzie nauczały zakonnice.

80. Pierwszy zespół w jakim zaczął grac artysta to The Hectics, któremu towarzyszyli koledzy ze szkoły.

81. Mając lat 10, Freddy wygrał turniej tenisa stołowego, który uwielbiał.

82. Mercury lubił swój okres dzieciństwa, okres szkolny, lubił o nim mówić i wspominać.

83. Mając lat 18, artysta wraz z rodzicami i siostrą musiał opuścić rodzinny kraj ze względu na wojnę domową. Przeprowadzili się do Anglii.

84. Wokalista tegoż zespołu zaczął studia na wydziale grafiki w Ealing College of Art, gdzie następnie uzyskał dyplom.

85. Do innych prac, jakich się podejmował możemy zaliczyć: praca w sklepie z odzieżą używaną, czy w cateringu na lotnisku Heathrow.

86. Mercury przywiązywał dużą wagę do swojego wyglądu. Uwielbiał makijaż, skąpe stroje oraz pomalowane paznokcie

87. Mercury fascynował się baletem

88. Mercury marzył o solowej płycie i w końcu udało mu się taką stworzyć.

89. Solowy album artysty sprzedał się jedynie w 160 000 tysiącach egzemplarzach.
Do ciekawszych wypowiedzi Mercurego możemy zaliczyć: „Im większe, tym lepsze. Wszystko.”,„Nie chcę iść do nieba! W piekle można spotkać ciekawszych ludzi.”

90. Mercury posiadał charakterystyczny zarost, co powodowało, że fani, wielbiciele wysyłali mu maszynki oraz żyletki do golenia.

91. Do znaków rozpoznawalnych tego artysty możemy zaliczyć mikrofon, który miał odkręcony statyw przy podstawie

92. Mężczyzna uważał siebie za osobę idealną. Jedyną wadą, niedogodnością było jego uzębienie.

93. Mercury podjął się współpracy z Michaelem Jacksonem, mimo wielu przeszkód i wspólnie nagrali utwory takie, jak „There Must Be More to Life Than This”, „State of Shock” oraz „Victory”.

94. W latach 80- tych grupa Queen zagrała około 700 koncertów na świecie.

95. Będąc w technikum artysta wystąpił w swoim pierwszym debiucie „The Kitchen” Arnolda Weskera

96. Wokalista Queen bazował na takich wokalistach jak: Jimie Hendrix, The Cream oraz Led Zeppelin

97. Imię Freddy zaczęło już wchodzić w życie podczas jego pobytu w internacie, kiedy to znajomi zaczęli go tak nazywać.

98. Jako młody chłopak interesował się również chórem, teatrem oraz sportem

99. Z końcem lat 60, Mercury zdecydował się na bycie członkiem zespołu Ibex

100. Jego pierwsza solowa płyta miała nazwę,,Mr. Bad Guy”