Ciekawostki

10 ciekawostek o dzieciach

ciekawostki o dzieciach

Dzieci przynoszą ze sobą wiele radości do życia kolejnych osób, ich wychowanie związane jest z wieloma dylematami, a same pociechy często grają na nerwach. Ale kryją w sobie pewne interesujące fakty warte poznania.

Oto ciekawostki o dowodzie osobistym, które znać powinni nie tylko rodzice, by lepiej rozumieć tych małych ludzi.

1. Kiedy dorośli śmieją się do 20 razy w ciągu dnia, tak niemowlęta i dzieci mogą to robić nawet do 300 razy dziennie.

2. Dzieci rozwijają się od wewnątrz, zaczynając od dużych grup mięśni i układów w centrum ciała. Następnie rozpoczyna się wzrost i postęp w mniejszych układach fizjologicznych.

3. Niemowlęta i małe dzieci mają trudności z rozróżnieniem i oddzieleniem dźwięków w tle od mówiących głosów. Czasami więc maluch nie ignoruje wezwania, po prostu radzi sobie z wyzwaniem braku umiejętności reagowania.

4. Pojęcie dobra i zła to dwie koncepcje, których dziecko nie rozumie w wieku poniżej jednego roku. Karanie młodego człowieka, który nie rozumie tych pojęć, jest bezcelowe.

5. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Sheffield w 2008 roku: „Klowny są powszechnie nielubiane przez dzieci”.

6. Biolodzy ewolucyjni sugerują, że noworodki rodzą się z denerwującym płaczem, aby rodzice nie przywiązywali się zbyt emocjonalnie, gdy dziecko wciąż ma dużą szansę umrzeć. Dodatkowo płacz przyciąga uwagę, której dziecko potrzebuje, aby przeżyć.

7. Najważniejsze są pierwsze pięć – a zwłaszcza pierwsze trzy lata – życia dziecka. Kształtują organizację, rozwój i funkcjonowanie mózgu przez całe życie.

8. Dzieci, które oglądają więcej niż trzy godziny telewizji, filmów lub płyt DVD dziennie, mają większą szansę na problemy z zachowaniem, objawy emocjonalne i problemy w związku niż dzieci, które tego nie robią.

9. Podobnie jak wiele zwierząt, ludzie nie są przystosowani do swojego specyficznego środowiska po urodzeniu. Zamiast tego dzieci przybywają z umiejętnościami wymaganymi do przystosowania się do wielu różnych warunków, co pozwala im przetrwać na całym świecie.

10. Niemowlęta zaczynają się bać w macicy około 23. tygodnia. Jeśli jednak ten sam dźwięk powtarza się często, dziecko przyzwyczai się do niego i przestanie się przerażać.