Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Czymkolwiek

Ciekawostki to interesujące informacje na temat czegokolwiek, o których zazwyczaj podczas zaznajamiania się z pojęciem się nie słyszy. Wśród nich są też i te umożliwiające zabłyśnięcie w towarzystwie. Oto ciekawostki, które warto znać.

1. Słonie

Słonie są zwierzętami, które nie potrafią skakać. Ich budowa anatomiczna i masa ciała sprawiają, że skakanie jest dla nich bardzo trudne i nieefektywne. Zamiast tego, słonie poruszają się dzięki swoim mocnym i wytrzymałym nogom, które pozwalają im na szybki bieg i przemieszczanie się po trudnym terenie. Słonie są także świetnymi pływakami i potrafią przebywać długie dystanse w wodzie, używając swojej trąby jako „rurki” do oddychania.

2. Wombaty

Wombaty to przedstawiciele torbaczy, które są jedyni na świecie zwierzętami wydalającymi z siebie kupę w kształcie sześcianu. W ten sposób działają ich jelita. Po wypróżnieniu wombaty układają kostki w celu zaznaczenia swojego terytorium.

3. Mount Everest

Mount Everest może nie urósł fizycznie, ponieważ osiągnął dojrzałość dawno temu, jednak najnowsze pomiary wykonane przez geodetów reprezentujących Chiny i Nepal wskazują, że szczyt górski jest wyższy, niż sądziliśmy w przeszłości. Według NPR poprzednie odczyty wahały się od 29002 stóp nad poziomem morza w 1856 roku do 20029 w 1955 roku. Po długim procesie mierzenia góry za pomocą urządzeń GPS, eksperci stwierdzili, że Mount Everest ma aż 29031,69 stóp z powodu tektoniki płyt.

4. Zmiana klimatu

Zmiana klimatu powoduje, że kwiaty zmieniają kolor. Wzrost promieniowania UV spowodowany degradacją warstwy ozonowej w ciągu ostatnich dziesięcioleci spowodował zmiany w kwiatach na całym świecie. Badanie przeprowadzone w 2020 roku przez naukowców z Clemson University wykazało, że pigmentacja UV w kwiatach z czasem wzrosła, co doprowadziło do degradacji ich pyłku. Chociaż człowiek nie może zobaczyć zmiany koloru swoimi oczami, jest to duży problem dla zapylaczy, takich jak pszczoły, które są przyciągane przez jasne kolory wytwarzane przez kwiaty.

5. Stomatologia

Stomatologia to najstarszy zawód świata. W jednym z badań znaleziono dowody na wiercenie zębów w czaszkach sprzed 7500 do 9000 lat.

6. Korea Północna i Kuba

Korea Północna i Kuba są jedynymi krajami na świecie, gdzie nie można kupić Coca-Coli. W przypadku Korei Północnej zakaz sprzedaży napojów marki Coca-Cola wynika z sankcji międzynarodowych, które zostały nałożone na ten kraj. Z kolei na Kubie, brak Coca-Coli wynika z polityki handlowej rządu, który chce promować lokalnie produkowane napoje gazowane. Mimo to, na Kubie można kupić inne międzynarodowe marki napojów gazowanych, takie jak Pepsi czy Sprite.

7. Najostrzejsza papryczka chili

Najostrzejsza papryczka chili na świecie jest tak ostra, że może zabić człowieka. Spożycie papryczki Dragon’s Breath może potencjalnie spowodować rodzaj wstrząsu anafilaktycznego, spalenie dróg oddechowych i zamknięcie ich.

8. Francja

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem przez turystów na świecie. Jest to popularne miejsce ze względu na swoje zabytki, kulturę, kuchnię i sztukę. Paryż, stolica kraju, przyciąga miliony turystów rocznie swoją wieżą Eiffla, Luwrem i katedrą Notre-Dame. Francja jest również znana z winnic w regionie Bordeaux, zamków nad Loarą oraz wybrzeża nad Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim.

9. Nazwa Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie zostały nazwane od psów, a nie od ptaków kanarków, co wynika z łacińskiego słowa „canariae”. Nazwa ta pochodzi od rasy psów, która była hodowana na wyspach i znana była jako „psy kanaryjskie”. Te psy były wykorzystywane przez rdzenne ludy Wysp Kanaryjskich do polowań oraz jako psy stróżujące. Nazwa „Wyspy Kanaryjskie” została później przypisana całemu archipelagowi i jest stosowana do dziś. Ptaki kanarki, które są popularnymi zwierzętami domowymi, nie mają związku z nazwą Wysp Kanaryjskich.

10. Indonezja

Chociaż wszędzie są ludzie niscy i wysocy, według danych zebranych z różnych światowych źródeł przez Telegraph w 2017 r. Indonezja jest domem dla jednych z najniższych ludzi na świecie.