Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek w Krośnie

Foto. Marcin Szala / Wikipedia

Krosno to urocze miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Stanowi ono siedzibę władz powiatu. Według statystyk z 2020 roku mieszkało w nim nieco ponad 46 tysięcy mieszkańców. Według nas za to skrywa kilka sekretów, które warto poznać.

1. Krótka historia miasta

Krosno w 1348 roku zyskało lokację miejską, za to w 1367 roku Kazimierz Wielki nadał mu tytuł Królewskiego Wolnego Miasta i herb księstwa brzesko-kujawskiego z pół orłem i pół lwem na czerwonym polu.

2. Nazwa miasta

Mylnie uważa się, że nazwa miasta pochodzi od krosna tkackiego. W rzeczywistości pochodzi od słowa “krosty”, które oznaczało nierówności. Miało mieć to związek z tym, że pierwszą osadę wzniesiono na wzniesieniu.

3. Ignacy Łukasiewicz

W okolicy Krosna – dokładniej w Bóbrce – Ignacy Łukasiewicz stworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Dla Krosna rozpoczął się okres wielkiego dobrobytu i rozwoju.

4. Rynek Starego Miasta

Rynek Starego Miasta w Krośnie nazywany jest czasem “małym Krakowem”, ze względu na piękne arkadowe Podcienia przypominające Sukiennice krakowskie.

5. Kamienica Wójtowska

Będąc na rynku warto zobaczyć Kamienicę Wójtowską – Rynek

7.Najstarsza mieszczańska kamienica

Jest to najstarsza mieszczańska kamienica w całym województwie, która nadal cieszy wzrok pięknymi renesansowymi portalami.

6. Kramy kupieckie

Pod koniec lat 90 XX wieku na Rynku w Krośnie odkryto ślady kramów kupieckich, studnie i system wodociągowy z XV wieku. Najważniejszym znaleziskiem był jednak renesansowy Ratusz Miejski z XVI wieku.

7. Zabytkowa studnia

W 2019 na krośnieńskiej zabytkowej studni umieszczono makietę Krosna. Ważny 800 kilogramów i rekonstruuje to, jak na przestrzeni wieków miało wyglądać miasto. Przestrzenny model przedstawia Krosno od czasów średniowiecza do czasów współczesnych.

Umieszczono na niej m.in. kościół oo. Franciszkanów, kolegium i kościół Jezuitów, Ratusz Renesansowy, Pałac Biskupi, Dawna Fabryka Zegarów Wieżowych.

8. Bazylika Kolegiacka

Bazylika Kolegiacka pw. Świętej Trójcy w Krośnie – zwana również Kościołem Farny – to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych perełek Krosna. Biorąc pod uwagę bogactwo wnętrz i zdobień konkuruje z innymi najsłynniejszymi świątyniami Polski.

9. Wieża Farna

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta jest wieża Farna. Góruje ona nad Rynkiem i Starym Miastem od XVII wieku. Co ciekawe ufundował ją mieszkaniec miasta – Robert Wojciech Portius, będący Szkotem.

Wyposażona jest w zegar wyprodukowany w słynnej dawniej Fabryce Zegarów Wieżowych, obecnie nieistniejącej.

10. Honorowi obywatele

Wśród Honorowych Obywateli Krosna znajdują się m.in. Jan Paweł II, ks. kard. Stanisław Dziwisz i Ryszard Kaczorowski.