Ciekawostki

100 Interesujących Ciekawostek Naukowych

nauka

Świat nauki jest tak rozległy, że nie sposób byłoby poznać wszystkie informacje na jego temat. Kryje on w sobie całą masę tajemnic i niespodzianek, dlatego też, odkrywanie go, może być bardzo interesujące. Jeśli chcesz poznać nowe wiadomości związane z astronomią, fizyką, biologią czy matematyką, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Być może znajdziesz tu coś, co Cię zaskoczy i sprawi, że zechcesz pogłębić temat.

1. Palczaki madagaskarskie żywią się głównie owadami, których – podobnie jak dzięcioły – szukają pod kora drzewa. Ich trzecie palec jest cieńszy od pozostałych i ma za zadanie stukanie w korę, aby znaleźć puste przestrzenie na słuch. Czwarty palec, służy natomiast, do wyciągania owadów z dziur.

2. Współczesny teleskop nie zmienił się praktycznie wcale od tego wynalezionego w roku 1608.

3. Nazwy księżyców Urana, takich jak: Umbriel, Ariel, Oberon, Miranda i Tytania pochodzą od imion bohaterów sztuk Szekspira i Alexandra Pope. Odkrywca Urana – William Herschel nazwał go pierwotnie Gwiazdą Jerzego, jednak później nazwa ta została zmieniona. Natomiast wszystkie księżyce Urana, zawdzięczają nazwy właśnie angielskim klasykom.

4. Broń należy do najstarszych wynalazków, nad którymi pracowało wielu znakomitych rzemieślników.

5. Pełen obrót Ziemi trwa 23:56:04 godziny. Minuty, których brakuje są skutkiem przesunięcia się Ziemi na orbicie. Jeżeli obrót Ziemi zajmowałby dokładnie 24 godziny, to następnego dnia Słonce byłoby położone w innym punkcie na niebie.

6. W wodnych młynach wykorzystywano siłę płynącego strumienia do poruszania prostej turbiny, która z kolei obracała położone wyżej kamienie młyńskie, a one zaś, mełły ziarno na mąkę.

7. Gwiazdą, która leży najbliżej słońca jest Proxima Centauri. Mimo iż znajduje się najbliżej Słońca, to została odkryta w roku 1915. Nie można jej dostrzec na nocnym niebie.

8. W wieku XVI ludność Ameryki Środkowej, przy pomocy ognia wydrążała kłody przy budowie łodzi. Chińczycy jako pierwsi używali ognia do ogrzewania i gotowania.

9. W styczniu Ziemia znajduje się najbliżej Słońca.

10. Gwiazda neutronowa to najgęstsza substancja we wszechświecie. Gwiazda ta, jest pozostałością po wybuchu supernowej, pod wielkim ciśnieniem wybuchu, została sprasowana. Powstała z ciasno zbitych neutronów, ma niezwykłą gęstość.

11. Partenon zbudowany w 438 r. p. n.e. góruje nad Atenami. Uchodzi za najwspanialszą kamienną budowlę, którą stworzyli starożytni Grecy.

12. Najmniejszy gwiazdozbiór nosi nazwę „Krzyż Południa”. Ten mały gwiazdozbiór jest charakterystyczny dla południowego nieba.

13. Oryginalna receptura Pepsi – Coli zawierała enzymy trawienne. Została ona wprowadzona w roku 1989 jako leczniczy napój, a jej nazwa pochodziła od dwóch składników: pepsyny, czyli enzymu trawiennego i orzechów koli. W 1931 roku firma jednak zbankrutowała, a nowy właściciel zmienił recepturę na taką, jaka jest nam znana obecnie.

14. Mamutowce mają bardzo rozległy system korzenny. Dorosłe drzewo może mieć korzenie rozciągające się na obszarze 4000 m2, jednak ich głębokość wynosi jedynie 4 metry.

15. Wojenne rydwany pozwalały starożytnym egipskim wojskom na atak z bardzo dużą prędkością. Każdy wóz był obowiązkowo zaopatrzony w woźnicę i wojownika, który miał łuk i strzały.

16. Eskimoskie sanie są wykonane według wzoru, który nie został zmieniony od 700 lat. Prawdopodobnie wtedy również były ciągnięte przez psy.

17. Rolety, które zasłaniają okna sprawiają, że w pokoju robi się ciemno. Jeżeli jednak w rolecie znajduje się mała dziurka, to wpada przez nią promień światła, który ma szczególne właściwości, a mianowicie, przenosi odwrócony obraz zewnętrznego świata, na przeciwległą ścianę. Zasada ta, została wymyślona i opisana w roku 1086 przez chińskiego astronoma Szen Kua i nosi nazwę camera obscura. Efekty swojego odkrycia badał on podobno w specjalnie zbudowanej wieży.

18. Produkcja papieru należy do chińskich wynalazków. W roku 751 wieku chińczyków trafiło do arabskiej niewoli, gdzie skradziono ich pomysły. Dopiero czterysta lat później Europejczycy nauczyli się robić papier.

19. Zbieranie tytoni, podczas gdy jest on mokry, to zajęcie bardzo niebezpieczne. W tytoni znajduje się nikotyna, która rozpuszcza się w wodzie zbierającej się na liściach. Nikotyna zaś zostaje wchłaniana przez skórę, dlatego też ze zbiorami trzeba się wstrzymać do momentu, kiedy liście będą zupełnie suche. Zatrucie nikotyną wśród zbieraczy jest określone mianem Green Tobacco Sickness, a do objawów należą zawroty głowy oraz wymioty, a także wahania tętna i skoki ciśnienia, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

20. W roku 1300 do użytku w Europie wszedł kołowrotek. Z jego pomocą ludziom udało się dużo szybciej prząść nić z wełny. Chińczycy zaś już od dwóch wieków używali kołowrotków w produkcji materiałów.

21. Pole widzenia człowieka rozciąga się – wliczając widzenie peryferyjne i ruch gałek – na 200°, natomiast bez ruchu gałek wynosi 180°, co jest równoznaczne z tym, że możemy dostrzec kątem oka cos, co mieści się za nami.

22. Wiatraki kozłowe są pierwszymi europejskimi wiatrakami. Stały na dużym drewnianym słupie wbitym w ziemię. Młynarz mógł obracać wiatrakiem w taki sposób, aby skrzydła były ustawione pod wiatr.

23. Botulina, inaczej jad kiełbasiany jest najsilniejszą znaną trucizną.

24. Para wodna została okiełznana przez greckiego wynalazcę, Herona w pierwszym wieku. Stworzył on parową turbinę, nazwaną „stosem eolicznym”. Ognisko znajdujące się pod kotłem, ogrzewało wodę, a para wędrowała rurkami. One były natomiast przyczepione do kuli, która mogła swobodnie wirować. Para następnie buchała przez dysze w kuli, wprawiając ją jednocześnie w ruch. W średniowieczu zaś parę zaczęto wykorzystywać w użytecznych maszynach.

25. W ciele zdrowego człowieka, impulsy nerwowe mogą się rozchodzić z prędkością 350 km/h.

26. Biblia była pierwszą książką, którą wydrukował Gutenberg. Zostawił nawet miejsce, aby artyści mogli wypełnić je kolorowymi ozdobami, żeby wszystko wyglądało jakby było ręcznie przepisywane.

27. Ruchome czcionki są chińskim wynalazkiem z XI wieku. Nie był to jednak dla nich sukces, gdyż Chińczycy używają w piśmie 8000 różnych znaków. Europejczycy potrzebowali natomiast dużo mniej czcionek, gdyż rzymski alfabet ma zaledwie 26 liter.

28. Albert Einstein dostał propozycję, aby objąć urząd prezydenta Izraela. Taką ofertę złożył naukowcowi w roku 1952 ówczesny premier Izraela – David Ben – Gurion, jednak ten się nie zgodził.

29. Zegar Galileusza odmierzał czas przy pomocy wahadła, jednak tylko wtedy, gdy pchnęło się je palcami.

30. Syndromem Sztokholmskim nazwany jest stan, w którym ofiara czuje sympatię i więź emocjonalną ze swoim prześladowcą. Nazwa tego syndromu nawiązuje do napadu na bank z roku 1973, kiedy to kilkoro zakładników zostało zamkniętych na sześć dni w bankowy skarbcu. Przez ten okres nawiązali oni bliskie kontakty ze złodziejami i nawet po uwolnieniu, bronili ich.

31. Ptaki słyszą nadciągające tornado i ewakuują się na czas. Kiedy zaś wiatr ucichnie – wracają do swojego gniazda.

32. Teleskop zwierciadłowy został zaprojektowany przez Isaaca Newtona w roku 1670. Chcąc uzyskać dokładniejszy obraz, użył on lustra w kształcie talerza.

33. Nastolatki, które śpią za małą są narażone w większym stopniu na otyłość.

34. Opalanie może uzależnić, a to za sprawą promieni słonecznych, które przyczyniają się do powstawania w skórze endorfin, czyli hormonów, pozytywnie wpływających na samopoczucie.

35. Zanim Samuel Colt – wynalazła rewolweru osiągnął sukces, musiał on konsekwentnie pracować nad swoim projektem i zachować cierpliwość, jednak w końcu wdało mu się założyć fabrykę broni, która przyniosła mu bogactwo i międzynarodowy rozgłos.

36. Nikotyna zawarta w tytoniu odstrasza i truje owady, jest bowiem dla nich silną neurotoksyną. Dzięki temu tytoń jest rośliną odporną na szkodniki, poza gatunkami, które przystosowały się do niej.

37. Największe paprocie na Ziemi występują w Nowej Zelandii. Wykształcają one pień, który może sięgać nawet do 25 metrów, chociaż zazwyczaj jest to około 20 metrów.

38. Teleskop Jana Keplera był lepszą wersją przyrządu wynalezionego przez Galileusza. Niemiecki astronom dobrał takie soczewki, że mogły one powiększyć obraz aż 1000 razy.

39. Pompa wodna wynaleziona w 1588 roku należy do 200 maszyn zaprojektowanych przez włoskiego inżyniera Agostino Remelli.

40. Holenderscy farbiarze nauczyli w XVII Anglików techniki barwienia wełny. Do tego czasu Wyspiarze wysyłali swoje materiały do farbowania za granicę.

41. Thomas Edison był jednym z najlepszych wynalazców ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz żarówki, wynalazł także gramofon i mikrofon. W pierwszej żarówce wykorzystał on włókno z bambusa. Brak powietrza w żarówce nie dopuścił do spalenia bambusa.

42. Lampy gazowe od roku 1800 oświetlały ulice. Nieco później znalazły również zastosowanie w domach. Do czasu wynalezienia żarówki nic im nie dorównało.

43. Lampy łukowe zostały wynalezione w roku 1847. Dawały one bardzo jaskrawe światło, które mogło powodować nawet ślepotę.

44. Największym producentem gazu ziemnego jest Holandia. 50 % gazu produkowanego w tym kraju pochodzi z gazowego pola Groningen, które należy do największych w Europie i jest dziesiąte co do wielkości na świecie. Pozostałe 50 % zaczerpnięte jest z mniejszych pól gazowych, rozsianych głównie na Morzu Północnym.

45. Kwas nikotynowy pomimo swojej nazwy jest niezbędny człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Lepiej znany pod nazwą witaminy PP albo niacyny występuje w produktach zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych i nie ma absolutnie nic wspólnego z tytoniem.

46. Stare fotografie były wywoływane w sepii, gdyż zwiększało to ich trwałość. Przy barwieniu sepią niezbędne było zastosowanie dodatkowych procesów chemicznych.

47. Najsilniejszym znanym kwasem jest kwas fluoroantymonowy składający się z mieszaniny pentafluoru antymonu i kwasu fluorowodorowego. Od stężonego kwasu siarkowego jest mocniejszy aż o dwadzieścia trylionów.

48. Kaspiryna alalidowa jest czynną substancją gazu pieprzowego. Podobnie jak w przypadku zjedzenia ostrej papryczki, tak samo osoby poszkodowane gazem powinny przemyć skórę wodą z mydłem lub tłuszczem. Należy natomiast unikać samej wody.

49. Nazwa „Koktajl Mołotowa” została wymyślona i spopularyzowana w Finlandii. Fińscy żołnierze wykorzystywali tą bron w walce z Sowietami podczas zimowej wojny.

50. Wieża Eiffla jest najwyższa w letnich miesiącach, czyli lipcu i sierpniu. Ma ona wysokość 320 metrów, jednak jej wykonanie ze stali, która ma wysoki współczynnik temperaturowej rozszerzalności sprawia, że zmienia ona wysokość o około 15 centymetrów, zależnie od miesiąca.

51. Koty posiadają pionowe źrenice by widzieć lepiej w słabym świetle. Dzięki temu mogą regulować poprzez ruch powiek, ilość wpadającego do oka światła.

52. Stojąc na biegunie południowym nie możemy spojrzeć na wschód, zachód ani południe bo każdy kierunek to północ.

53. Piłka do gry w rugby ma kształt elipsoidy, czyli figury, w której wszystkie przekroje to elipsy.

54. Symbol nieskończoności nosi nazwę „Lemniskata”. Ta sama nazwa stosowana jest na określenie wszystkich geometrycznych figur, które kształtem przypominają znak nieskończoności, czyli tak zwaną „przewróconą ósemkę”.

55. Choroba beri – beri, która dotknęła niegdyś mieszkańców południowej Azji wynikała z tego, że żywili się oni tylko i wyłącznie białym ryżem. Ryż ten, nie zawiera w sobie witaminy B1, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

56. Podczas epidemii „czarnej śmierci” w Europie, Polsce udało się uniknąć rozprzestrzenienia choroby. Wszystko za sprawą Kazimierza Wielkiego, który to wprowadził na granicy kwarantannę i wszystko było przez pewien czas zatrzymane właśnie na granicy. Drugim obszarem, który uniknął epidemii była Islandia.

57. Rower został wynaleziony w roku 1839 przez szkockiego kowala Kilpatricka Macmillana. 50 lat później rowery miały już łańcuchy, nadmuchiwane opony i szprychy.

58. Priony to cząsteczki zakaźne najtrudniejsze do wyleczenia. Wszystkie prionowe choroby są śmiertelne, doprowadzają do całkowicie nieodwracalnych zmian. Priony są odporne na promieniowanie, wysoką temperaturę i inne czynniki chemiczne. Mogą przetrwać około dwudziestominutową sterylizację w temperaturze 134°C.

59. Pierwszy balon wzniósł się w powietrze w roku 1784. Był to wynalazek francuskich braci Montgolfier, którzy napełnili wielki jedwabny balon ciepłym powietrzem. W tym samym roku wzleciały także balony napełnione wodorem.

60. Pierwszy silnik wysokoprężny opatentowany w roku 1892 przez Rudolfa Diesla był zasilany olejem arachidowym.

61. Francuski astronom Giovanni Maraldi w wieku XVIII do pomiarów geodezyjnych wykorzystywał czasy zaćmień księżyców Jowisza.

62. Najstarsza, dalej produkowana anglojęzyczna encyklopedia Britannica, powstaje w Chicago. Pierwszy raz została opublikowana miedzy rokiem 1768 a 1771 w Szkocji. Chociaż od ponad wieku powstaje ona w Stanach Zjednoczonych, to utrzymuje ona w dużym stopniu pisownię brytyjską.

63. Flyer I to popularny samolot braci Wright z roku 1903. Miał on dość mały silnik, nie większy niż ten występujący obecnie w motocyklu.

64. Widmo Brockenu to zjawisko, które polega na zaobserwowaniu swojego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Może się zdarzyć, że cień jest otoczony także tęczową obwódką, nazywaną „glorią”.

65. Joseph Niepce – francuski chemik, który w roku 1826 eksperymentował z fotografią, zainstalował w małym pudełku soczewkę, która rzucała obraz na metalową pokrytą smołą, płytkę. Smoła stwardniała w miejscu, gdzie padło światło. Po usunięciu miękkiej smoły otrzymano pierwszą fotografię na świecie.

66. Najbardziej niebezpieczne dla wzroku w słoneczny dzień jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, które nie posiadają filtra UV. Okulary filtrujące jedynie światło widzialne bardzo negatywnie wpływają na wzrok. Lepiej nie mieć okularów wcale niż nosić właśnie takie.

67. Aleksander Bell wynalazł telefon zupełnie przez przypadek kiedy próbował znaleźć sposób na przesyłanie kilku przekazów telegraficznych jednocześnie za pomocą jednego kabla.

68. Steve Jobs sprzedał swój samochód, aby mieć pieniądze na produkcję komputerów osobistych. Firma Apple rozrastała się szybciej od jakiejkolwiek innej amerykańskiej firmy.

69. Mizantropia określa ogólną niechęć do ludzkiego gatunku. Uczucie to, jest kierowane do całej populacji – włącznie z własną osobą – nie zaś do konkretnych jednostek.

70. Wilhelm Roentgen odkrył, że promieniowanie x, które wychodzi z elektronowej lampy, przechodząc przez ciało oraz kości, staje się widoczne jako cienie na połyskliwym ekranie.

71. Texas Instruments w roku 1972 wynalazł kieszonkowy kalkulator, zastępując tym samym wielkie urządzenia, przypominające maszyny do pisania.

72. „Efekt horoskopowy” to efekt, w którym ludzie uznają za trafne, opisy ich osobowości, nie zwracając uwagi na to, że odnoszą się one do szerokiego grona osób.

73. Najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli Blue Monday przypada w trzeci poniedziałek stycznia.

74. Most Humber, wybudowany w roku 1981 rozciąga się na 1328 metrów i przez ponad 16 lat był najdłuższym na świecie mostem. Teraz to miejsce zajmuje Akashi Kaikyo znajdujący się w Japonii.

75. Kawia domowa to od roku 2015 polska nazwa gatunkowa świnki morskiej.

76. Pierwsza pralka wynaleziona przez Alva Fishera w roku 1906 w Chicago nie była zbyt bezpieczna, gdyż poraziła prądem wiele osób.

77. Mątwa jako głowonóg posiada trzy serca. Głowonogi mają serce centralne oraz dwa serca skrzelowe, znajdujące się u nasady skrzeli. Posiadają również dwa krwiobiegi duży i mały. Duży: serce – ciało – serce skrzelowe i mały: serce skrzelowe – skrzela – serce.

78. Papuga jako jedyna, potrafi poruszać jednocześnie zarówno górną i dolną częścią dzioba.

79. Elektryczny odkurzacz został wynaleziony w roku 1901 przez brytyjskiego inżyniera Huberta Bootha, zastępując tym samym odkurzacze z ręczną pompką.

80. Promieniowanie UV to główne zagrożenie dla żywych organizmów, związane z dziurą ozonową.

81. Kwas siarkowy jest w największym stopniu odpowiedzialny za powstawanie kwaśnych deszczów.

82. Park Narodowy Grenlandii jest największym narodowym parkiem na świecie. Został założony w roku 1974, natomiast w 1988 powiększony do obecnych rozmiarów, czyli 972 000 km2.

83. Brwi najbardziej przydają się w klimacie tropikalnym, gdzie skutecznie chronią oczy przed spływającym z czoła, potem.

84. Ludzka stopa posiada łącznie z kostką 26 kości, 33 stawy i ponad 100 mięśni.

85. Najwyższy człowiek świata mierzył 272 cm i ważył około 222 kilogramów. Był to Robert Pershing Wadlow, zwany również olbrzymem z Alton. Powodem jego wysokiego wzrostu była nadczynność przysadki mózgowej.

86. Daltonizm częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

87. Najbliżej spokrewnione z ludźmi są szympansy. Oba gatunki wywodzą się od wspólnego przodka, żyjącego około 6 milionów lat temu.

88. Zorza polarna występuje na Ziemi, Saturnie, Jowiszu, Uranie i Neptunie.

89. Na ziemskim niebie, Wenus jest zdecydowanie najjaśniejszą planetą. Bliska odległość oświetlającego ją Słońca sprawia, że jest ona najbardziej widoczna.

90. Układ Słoneczny obecnie składa się z ośmiu planet. Należą do niego: Wenus, Ziemia, Merkury, Mars, Saturn, Jowisz, Neptun i Uran. Od roku 2006 Pluton bowiem jest zaliczany do planet karłowatych.

91. Sokrates nie napisał żadnego dzieła, ponieważ był niepiśmienny. Wiedza na temat filozofii sokratejskiej, pochodzi od jego uczniów.

92. Nazwa rubla – waluty rosyjskiej pochodzi od słowa rąbać.

93. Na fladze Argentyny widoczny jest wizerunek boga Inti, który przez Inków jest przedstawiony właśnie pod postacią Słońca. To także symbol Rewolucji Majowej, dzięki której odzyskano niepodległość.

94. „Gwiaździstą Noc” van Gogh namalował w szpitalu psychiatrycznym. Zgłosił się tam sam, po tym jak w wyniku załamania nerwowego odciął sobie ucho.

95. Słynne logo Chupa – Chups zaprojektował Salvador Dali.

96. Od urodzenia ludzkie oko nie zmienia swojego rozmiaru.

97. Leonardo da Vinci był tak utalentowany, że jedną ręką mógł pisać, a drugą rysować równocześnie.

98. Podczas oddychania, żebra poruszają się pięć milionów razy rocznie.

99. Tylko w 4% dzieci rodzą się w wyznaczonym terminie.

100. Mężczyźni mają mniej kubków smakowych niż kobiety.

Czytaj dalej: Ciekawostki naukowe ze świata