Ciekawostki

Lori Kukang – Zakasujące 10 Ciekawostek i Faktów

Lori Kukang

Kiedy świat dla wielu ludzi staje się na wyciągnięcie ręki korzystają z nadarzających się okazji i podróżują. Wypady urlopowe coraz częściej zamieniane są na wyprawy w atrakcyjne rejony świata. Każda podróż sprawia, że można spotkać i poznać życie i zwyczaje wielu ciekawych zwierząt. Jednym z takich mało znanych a stających się coraz popularniejszym jest lori kukang. Przedstawiamy ciekawostki o Lori Kukanag o których być może nie słyszeliście.

1. Lori kukang niewielkie zwierze z lasów indonezyjskich żyjące także w Malezji i Tajlandii.

2. Lori większy osiąga 38 centymetrów długości ciała i waży około 700 gram. Porusza się w bardzo specyficzny sposób posuwając się po drzewie na trzech nogach dotykających pnia a czwarta pozostaje w powietrzu.

3. Z pozoru leniwe zwierze w sytuacji zagrożenia potrafi przemieszczać się bardzo szybko skacząc z drzewa na drzewo.

4. Metabolizm lori przybliża go do leniwca, podobnie jak u tego środkowo amerykańskiego kuzyna posiadającego metabolizm znacznie wolniej działający niż u innych zwierząt, tą samą cechą może pochwalić się lori.

5. Lori jest samotnikiem większość życia spędza w pojedynkę wiążąc się w parę jedynie na czas godowy i wychowywanie potomstwa.

6. Kukang jest roślinożerny, składnikami jego pożywienia są owoce, liście, jaja ptaków, owady. Największym przysmakiem będącym zarazem głównym składnikiem pożywienia jest nektar z kwiatów palmy burtram

7. Sporo zamieszania w świecie nauki powstało na skutek podejrzeń o jadowitość lori. Na skutek przeprowadzonych badań i obserwacji potwierdzono zdolność lori do wytwarzania toksycznych substancji odstraszająco ochronnych. Ssaka tego natura wyposażyła w gruczoł produkujący jad. Gruczoł ten znajduje się po wewnętrznej stronie łokcia.

8. Toksyczna wydzielina jednego z gruczołów lori rozprowadzana jest przez dorosłe osobniki na powierzchni sierści, stanowiąc zabezpieczenia przed ewentualnymi drapieżnikami. Dla człowieka substancja ta może wywoływać reakcje alergiczne.

9. Naturalnym i praktycznie jedynym zagrożeniem ze strony innych mieszkańców tropikalnych lasów jest dla tego małego ssaka pyton siatkowy.
Największe zagrożenie dla tych ssaków stanowi człowiek. Ostatnio stało się modne posiadanie tego typu zwierząt w domowych hodowlach. Pojawili się międzynarodowi handlarze zagrażając tym sposobem całej dziko żyjącej populacji.

10. Lori kukang zaliczany jest do gatunku zwierząt zanikających, dlatego zapisany został w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.