Ciekawostki

23 mało znane ciekawostki na temat bólu

ból i leki

Ból dotyka każdego w pewnym momencie życia. Przeczytaj dalej, aby odkryć interesujące ciekawostki na temat bólu. Ból jest normalny. Około 75 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych cierpi z powodu przewlekłego lub nawracającego bólu. Światowy przemysł do walki z bólem przyciąga rocznie ponad 50 miliardów dolarów. Jednak w przypadku osób cierpiących na chroniczne dolegliwości , tabletki bez recepty są zazwyczaj mało pomocne, podczas gdy morfina i inne narkotyki mogą być uzależniającymi środkami uspokajającymi.

 1. Przekleństwa, krzyczenie – zwiększy naszą tolerancję na ból, zmniejszając niepokój związany z odczuwaniem w bólu.
 2. Nikt nie lubi być ignorowany, ale kiedy ktoś jest ignorowany przez osobę, której uwaga jest dla niego najważniejsza, mózg wysyła sygnały podobne do bólu fizycznego.
 3. Ciekawostka dla pań: Mówi się, że królowa Wiktoria używała konopi indyjskich do łagodzenia bólu spowodowanego skurczami menstruacyjnymi. Ale niestety mają 2 razy więcej receptorów bólowych niż mężczyźni.
 4. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle mogą doznawać uszkodzeń mózgu z powodu ciągłej aktywności w regionach mózgu, które w przeciwnym razie znajdowałyby się w stanie spoczynku.
 5. Kiedyś powszechnie uważano, że niemowlęta nie odczuwają bólu i miały operacje serca i inne zabiegi chirurgiczne bez znieczulenia. Praktyka ta została zmieniona dopiero w połowie lat 80.
 6. Prezydent John F. Kennedy regularnie otrzymywał zastrzyki zawierające około 15 mg metamfetaminy przez swoje bolesne obrażenia wojenne, a także aby pomóc zachować wizerunek pełny młodzieńczego wigoru.
 7. Podręcznik CIA nauczał metod tortur i podkreślał znaczenie tortur psychicznych ponad fizycznymi. Groźba zadawania bólu wywołała obawy bardziej szkodliwe niż sam ból, ponieważ ludzie często nie doceniają swojej zdolności do przetrwania bólu.
 8. W badaniu Dukea z 2008 r. pacjenci zostali dotknięci wstrząsami elektrycznymi. Następnie podawano tabletkę placebo o wartości 0,10 centa, która łagodziła ból u około 64% pacjentów. Pastylka placebo o wartości 2,50 USD zmniejszyła ból u 85% uczestników.
 9. Czarna Mamba, jeden z najbardziej trujących węży na świecie, zawiera związki uśmierzające ból, zwane mambalginami, które mogą być lepszym środkiem przeciwbólowym (i przy mniejszych efektach ubocznych) niż morfina.
 10. Nagły ból jądra może być objawem skręcenia jąder. Występuje on u około 1 na 160 osób przed 25 rokiem życia i jeśli nie zostanie poddany leczeniu w ciągu 6 godzin, może spowodować utratę jądra.
 11. Słodzenie może zwiększyć tolerancję na ból i zmniejszyć strach przed bólem.
 12. Autor „Obcego” cierpiał na chorobę Leśniowskiego-Crohna i stworzył obcego który wychodzi z klatki piersiowej. Zainspirowany był swoimi strasznymi cierpieniami.
 13. Jeśli trujący bluszcz zostanie spalony, a dym następnie wdychany, wysypka pojawi się na okładzinie płuc, powodując ekstremalny ból i być może śmiertelne trudności w oddychaniu.
 14. Lekarz z Bostonu stosuje sztuczki, aby zminimalizować ból podczas leczenia dzieci. W jednym przypadku jeden z jego pacjentów otrzymał 6 szwów na głowie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
 15. Kobiety mają dwa razy więcej receptorów odpowiedzialnych z ból niż mężczyźni.
 16. Eksperymenty wykazały, że na ocenę bólu przez lekarza wpływa atrakcyjność pacjenta.
 17. Wypicie wódki łagodzi pieczenie gorącej papryki.
 18. Czynniki psychologiczne, takie jak depresja i lęk mogą pogorszyć ból. Na ból może mieć wpływ wiele różnych czynników, takich jak warunki psychologiczne.
 19. Twoje otoczenie społeczne może mieć wpływ na postrzeganie bólu. Wielu pacjentów twierdzi, że ich ból zwiększa się w pracy lub w stresującej sytuacji. Komunikaty bólu mogą być generowane, gdy dana osoba znajduje się w środowisku lub sytuacji, którą mózg interpretuje jako niebezpieczną. Jest to podstawowa forma samoobrony.
 20. Naukowcy nie rozumieją bólu. Amerykańska Akademia Medycyny definiuje ból jako „nieprzyjemne uczucie i emocjonalną reakcję na to uczucie”. Bardziej naukowo odczuwany jest ból, gdy sygnały są wysyłane z końcówek nerwów do mózgu, co z kolei może uwalniać środki przeciwbólowe zwane endorfinami i generować reakcje, które sięgają od natychmiastowych i fizycznych do długotrwałych i emocjonalnych. Ból jest złożony i uniemożliwia nam ustalenie jasnej definicji.
 21. Ból może skurczyć mózg. Mózgi osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców są aż 11 procent mniejsze niż mózgi osób nie cierpiących na choroby, jak podali naukowcy w 2004 roku. Naukowcy nie są pewni dlaczego. Możliwe, że jest to tylko stres związany z koniecznością życia z chorobą.
 22. Ból wydobywa się z mózgu. Kiedyś uważaliśmy, że ból powstał w tkankach naszego ciała, teraz wiemy, że ból nie istnieje, dopóki mózg nie określi go. Mózg wykorzystuje wirtualną „mapę drogową” do kierowania bólu na tkanki, co do których podejrzewa, że mogą być zagrożone. Proces ten działa jako środek komunikacji między mózgiem, a tkankami ciała. Służy jako obrona przed ewentualnymi urazami lub chorobami.
 23. Stopień urazu nie zawsze jest równy stopniowi bólu. Badania wykazały, że wszyscy doświadczamy bólu na indywidualny sposób. Podczas gdy niektórzy z nas doświadczają poważnych urazów bez bólu, inni doznają drobnych urazów z dużym bólem.

Pomimo tego, co pokazuje obrazowanie diagnostyczne (MRI, zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa), bdanie przeprowadzone na osobach powyżej 60 roku życia, które nie miały żadnych objawów bólu kręgosłupa, wykazało, że 36% miało dysk pęcherzykowaty, 21% miało zwężenie kręgosłupa, a ponad 90% miało dysk zdegenerowany lub wybrzuszony przy obrazowaniu diagnostycznym.