Ciekawostki

Ciekawostki o Tajpanach

tajpan pustynny

Tajpan to wąż, który uchodzi za jedno z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie. Istnieją dwa rodzaje tajpana: australijski i pustynny. To właśnie ten drugi cieszy się gorszą sławą, ponieważ jego jad uznaje się za najbardziej toksyczny na świecie.

1. Tajpan australijski występuje w Australii, Nowej Gwinei oraz Indonezji i osiąga nawet 250 centymetrów długości.Ma brązowy kolor, wpadający w bordo, i jest szybkim, bardzo płochliwym stworzeniem. Jednak kiedy poczuje się zagrożony, atakuje bardzo szybko, a jego jad jest śmiertelny dla człowieka.

2. Dzięki stosowaniu odpowiednich przeciwciał, niezbyt często dochodzi do wypadków śmiertelnych, ale mimo to, nikt nie chciałby bliskiego spotkania z wężem, który ma najdłuższe zęby jadowe pośród australijskich węży.

3. Z kolei tajpan pustynny jest prawdziwym mordercą. Jego jad jest najgroźniejszym z tych poznanych i zawiera elementy, które porażają układ nerwowy, uszkadzają nerki i wpływają na pracę mięśni. Węże te występują na pustynnych obszarach Australii.

4. Człowiek ukąszony przez tajpana pustynnego umiera w ciągu kilku minut. Wąż potrafi za jednym razem wydzielić ilość trucizny, która byłaby w stanie zabić blisko sto osób.

5. Samice tajpana składają od siedmiu do dwudziestu jajeczek, a po średnio siedemdziesięciu dniach wykluwają się młode osobniki. Po kilkunastu miesiącach życia węże są już dojrzałe płciowo.

tajpan

6. Tajpany odżywiają się przede wszystkim gryzoniami, które mogą upolować na obszarach pustynnych, a więc myszami i gryzoniami. Naukowcy twierdzą, że ich jad jest tak trujący właśnie dlatego, że na drodze ewolucji musiały wykształcić w sobie cechy, które pozwolą im szybko poskromić ruchliwe i agresywne ofiary.

7. Pomimo tak potężnej broni, jak swój własny jad, tajpany często padają ofiarami innego gatunku węży. Mulga zwyczajna, znana jako czarnica brunatna, jest odporna na jad większości węży i dlatego bez problemów radzi sobie z tajpanami.

8. Wszelkie dane na temat niebezpieczeństw, z jakimi wiąże się spotkanie człowieka z tajpanem, są teoretyczne, ponieważ nie odnotowano do tej pory śmierci człowieka przez ukąszenie tego węża.

9. Tajpan australijski bardzo łatwo przystosowuje się do życia w zastanym środowisku. Potrafi poradzić sobie zarówno w lasach tropikalnych, lasach monsunowych, jak i na obszarach zupełnie suchych.

10. Tęczówki tajpana australijskiego są pomarańczowo-brązowe i kontrastują z jego kremowo-oliwkową skórą.