33 najlepsze ciekawostki o Krakowie 2023

Wawel w Krakowie

Kraków zawsze był wolny i niezależny. Swoją autonomię udało się mu zachować nawet w czasach rozbiorów Polski. Miasto zawsze było uważane za „wzorzec polskiej kultury” i kulturalną stolicę kraju. Kraków, jako stara stolica Polski, ma bogatą historię i kulturę.

Zobacz też -> Stare miasto Kraków ciekawostki i zabytki

Z przerwą w Krakowie można odkrywać muzykę, architekturę i sztukę oraz przeżyć historię miasta. Położony zaledwie 20 minut jazdy koleją od Krakowskiego Lotniska, Krakowskie Stare Miasto jest pełne historycznych atrakcji, z licznymi barami, restauracjami i sklepami ulokowanymi przy starych wąskich uliczkach. Ostanio pisaliśmy o tym co warto zobaczyć w Krakowie w jeden dzień. Ale co więc sprawia, że Kraków jest tak wyjątkowy?

1. Kraków był stolicą Polski w latach 1038-1596.

2. W 965 roku Kraków był centrum handlowym słowiańskiej Europy.

3. Kraków w 1978 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4. W 1978 r. Karol Wojtyła, arcybiskup krakowski, Jan Paweł II został papieżem. Był to pierwszy nie-włoski papież od 455 roku.

5. Na Starym Mieście w krakowskiej dzielnicy znajduje się około sześć tysięcy zabytków i ponad dwa miliony dzieł sztuki.

6. W mieście dostępna jest 3-godzinna wycieczka  samochodem elektrycznym. Wycieczka pokazuje kulturę i sztukę w mało znanych zakątkach miasta.

7. Z mostu nad Wisłą masz możliwość podziwiania miasta z zupełnie innej perspektywy.

8. Słynny film Stephena Spielberga „Lista Schindlera” został nakręcony w jednej z krakowskich dzielnic żydowskich. Większość domów w dzielnicy jest do dziś ozdobiona Gwiazdami Dawida. Tutejsze kawiarnie serwują żydowskie potrawy.

9. Hejnał Mariacki można usłyszeć co godzinę – gra on z wieży Bazyliki Mariackiej – głównego symbolu Krakowa. Melodia zawsze zatrzymuje się, co symbolizuje legendę o trębaczu, który w 1240 roku chciał ostrzec miejscowych o zbliżającym się wrogu, ale został zabity strzałką.

10. Wieża Ratuszowa w Krakowie jest własną wersją krzywej wieży w Pizie. Mimo, że wieża różni się od bazy jedynie 55 cm, to dzięki wysokości 70 m jest wyraźnie widoczna.

11. 11-tonowy dzwon Zygmunta, umieszczony w dzwonnicy Katedry Wawelskiej, gra dopiero podczas najważniejszych polskich świąt.

12. Kasta Wawelska posiada „jedną ekspozycję malarską”. Znajduje się tam dzieło Leonarda da Vinci.

13. Restauracja Balaton w Krakowie to tradycyjna austriacko-węgierska tawerna, odwiedzana przez całe pokolenia. Tutaj można posłuchać pieśni i spróbować tradycyjnych węgierskich naleśników ziemniaczanych z pieprzemy.

14. Uniwersytet Krakowski, założony w XIV wieku, jest najstarszym uniwersytetem w Polsce.

Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie w 1 dzień

15. Rynek jest głównym punktem centralnym Starego Miasta i największym średniowiecznym rynkiem Europy (200m na 200m). Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest XV-wieczna wieża ratuszowa, na którą można wejść.

16. Bulwar wiślany, rozciągający się wokół Starego Miasta, jest najpopularniejszym miejscem wypoczynku w Krakowie.

17. Legendarny mistrz Wit Stwosz potrzebował 12 lat, aby stworzyć gotycki ołtarz Bazyliki Mariackiej.

18. W 1000 roku Kraków miał już własnego biskupa.

19. Krakowski Złoty Wiek przypadł na koniec XV wieku.

20. Wielu polskich królów zostało pochowanych na Wawelu.

21. W 2013 roku strona Lonely Planet wybrała Krakowski Rynek na najlepszy rynek świata.

22. Zabicie smoka nie wiązało się z założeniem Krakowa. Miasto założono „na skale smoka” i od imienia zmarłego wcześniej Grakcha nazwano „Krakowem”.

23. Zabrania się karmienia gołębi w Krakowie. Są one szkodnikami, które utrudniają życie mieszkańców.

24. W Sukiennicach wisi nóż, którego legenda głosi, że człowiek zabił brata nożem, kiedy zdał sobie sprawę, że zbudowana przez niego wieża była wyższa niż jego własna.

25. Uniwersytet Krakowski jest drugim najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej, założonym w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego.

26. Spośród 700 tysięcy mieszkańców 200 tysięcy to studenci. Nie tylko Polacy uczą się w Krakowie. Przyjeżdżają tu również studenci z całego świata, głównie dzięki wymianie studentów – Erasmus.

27. Dzięki temu, że jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia w jednym z najstarszych i najbardziej przyjaznych miast w Polsce, wyprawa do Krakowa jest obowiązkowa dla każdego prawdziwego Polaka.

28. Fotografia w obrębie wielu kluczowych atrakcji jest ograniczona, więc jest to miasto, które trzeba samemu zobaczyć, aby uwierzyć.

29. Rzeźba Dużej Głowy. Znajduje się za Sukiennicami na Rynku. Duża główna jest naprawdę dziwaczna i jest czymś, o czym pamięta każdy turysta. Dla mieszkańców jest to często miejsce spotkań. Co dokładnie przedstawia ta rzeźba? To głowa Erosa Bendato, boga miłości. Dlaczego ma opaskę na oczach? Może dlatego, że miłość jest ślepa?

30. Uważa się, że pod kaplicą św. Gereona znajduje się czakra, która emanuje intensywną mocą. Ta siła może leczyć choroby i dawać silny impuls energetyczny.

31. Kraków ma renomę „Rzymu Północy” ponieważ w mieście znajduje się wiele świątyń. 60 wybudowano w XX wieku.

32. Kraków posiada atrakcję turystyczną zwaną „Smoczą Jamą”. Jest to jaskinia, a na zewnątrz jest to smok ziejący ogniem. Fani Gry o Tron będą zadowoleni.

33. Kraków było domem Świętej Faustyny Kowalskiej.

Czytaj dalej: 30 najważniejszych atrakcji w Krakowie i okolicach

4.3/5 - (liczba ocen: 168)

Liczba komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.