CiekawostkiEuropa

Zaskakujące ciekawostki o Irlandii Północnej

ciekawostki Irlandia Północna

Irlandia Północna leży na północno-wschodnim krańcu wyspy, na powierzchni 14139 km², co stanowi około jedną szóstą całkowitej powierzchni wyspy. Oto ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Irlandii Północnej.

1. Od wielu lat Irlandia Północna jest podzielona w kwestii tego, czy powinna pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa, czy też stać się częścią Irlandii.

2. Twórcy serialu „Gra o Tron” zatrudniali więcej mieszkańców niż służba cywilna.

3. Irlandia Północna jest drugą najsłabiej zaludnioną częścią Wielkiej Brytanii po Szkocji, z 122 osobami na kilometr kwadratowy.

4. Po latach wojny domowej Irlandia stała się republiką w 1921 roku. W tym czasie Wielka Brytania negocjowała z Irlandią, aby utrzymać sześć hrabstw w północno-wschodniej Irlandii. Te sześć hrabstw tworzy obecnie tak zwaną Irlandię Północną. Południową częścią wyspy jest Republika Irlandii, czyli Eire.

5. W pobliżu Szkocji i kanałów morskich prowadzących do Anglii i Walii, Irlandia Północna od dawna jest świadkiem wielu pokoleń nowoprzybyłych i emigrantów, w tym Celtów z Europy kontynentalnej oraz Wikingów, Normanów i Anglosasów.

6. W XVII wieku, w okresie tzw. plantacji w Usterze, tysiące szkockich prezbiterian zostało przymusowo przesiedlonych.

7. Od lat dwudziestych XX wieku, kiedy Irlandia Północna została oficjalnie odseparowana od Irlandii, dręczą ją akty przemocy.

8. Stolicą jest Belfast, nowoczesne miasto, którego zabytkowe centrum zostało poważnie zniszczone przez bombardowania lotnicze w czasie II wojny światowej. Niegdyś znana ze swoich stoczni – Titanic został tam zbudowany – Belfast stracił znaczną część swojej bazy przemysłowej.

9. Naród ten jest częścią Zjednoczonego Królestwa, podobnie jak Anglia, Szkocja i Walia.

10. Liczba ludności wynosi około 1 862 mln. Według przeprowadzonego w 2011 roku Spisu Powszechnego, ludność to w 42% protestanci i chrześcijanie oraz w 41% katolicy. Pozostałe 17% to osoby niereligijne lub członkowie innych religii (8%).

11. Historia Irlandii Północnej naznaczona jest przemocą na tle religijnym, chociaż w ostatnich latach jej partie polityczne pracowały na rzecz kompromisu, a obie strony tworzą rząd, który dzieli władzę. Nacjonaliści wolą należeć do jednej, zjednoczonej Irlandii. Unijiści wolą pozostać częścią Wielkiej Brytanii.

12. Według BBC w latach 1968-1998 przemoc na tle religijnym spowodowała śmierć ponad 3600 osób.

13. Chiński (mandaryński) jest najczęściej używanym językiem mniejszości w Irlandii Północnej.

14. Technicznie jest to nielegalne, aby pójść do kina w niedzielę. Zgodnie z Ustawą o Niedzielnej Obserwacji (Sunday Observation Act) możesz zostać ukarany grzywną do 50 funtów.