Ciekawostki

Orlik Krzykliwy – 10 Ciekawostek i Ważnych Informacji

Orlik Krzykliwy
źródło: Wolbrum avner / Wikipedia

Orliki krzykliwe to sporych rozmiarów drapieżniki z rodziny jastrzębiowatych. Jego pióra są brązowe, postawa majestatyczna, a jeśli dodać do tego umiejętności łowieckie, otrzymamy pięknego i silnego ptaka, którego nie sposób nie podziwiać.

1. Orliki krzykliwe występują na wschodnich i środkowych obszarach Europy, na Kaukazie, w Rosji i Iranie. W niektórych państwach takich, jak Francja czy Finlandia, pojawiają się bardzo sporadycznie i stanowią wtedy atrakcję dla fotografów i ornitologów. Okres zimowy orliki spędzają w południowej i wschodniej Afryce.

2. Orliki jedzą gryzonie, dlatego zakładają gniazda na terenach, gdzie występują potencjalne ofiary, na przykład na skraju lasu tuż przy łące.

3. Orliki mogą osiągnąć długość nawet do 65 centymetrów, ważą około dwóch kilogramów i w przeciwieństwie do wielu ptaków z rodziny jastrzębiowatych mają żółte oczy.

4. O ile w warunkach naturalnych orliki najczęściej jedzą małe ssaki, płazy, gady, owady i inne ptaki, o tyle podczas zimy w Afryce ich głównym daniem są termity.

5. Orliki krzykliwe nie mają w swoim środowisku naturalnych wrogów. Może im zaszkodzić jedynie działalność ludzi, na przykład pryskanie pół uprawnych substancjami chemicznymi, które nadgryzają gryzonie. Zdarza się, że orliki krzykliwe umierają po zjedzeniu zatrutego gryzonia.

6. Orliki spędzają większość czasu na drzewach i bardzo dbają o swoje terytorium. Często walczą z innymi ptakami, jeśli zauważą, że te za bardzo zbliżają się do ich gniazd.

7. Zaobserwowano samice orlika krzykliwego, które w sezonie lęgowym opuszczają swoje gniazda, żeby odwiedzić inne samice w ich gniazdach. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego ptaki to robią, ale wygląda to zupełnie jak przyjacielskie wizyty samic, które dzielą wspólne doświadczenia.

8. Młode orliki potrzebują od trzydziestu do osiemdziesięciu dni, aby uniezależnić się od rodziców, a dojrzałość płciową osiągają dopiero po trzecim roku życia.

9. Najbliższym gatunkiem dla orlika krzykliwego jest orlik grubodzioby. Często można spotkać je razem i zaobserwowano również krzyżówki między tymi gatunkami.

10. Orliki krzykliwe dysponują szerokim repertuarem dźwięków, które pomagają im się między sobą komunikować.