Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki i fakty dla dzieci o Ambystomie

Ambystoma meksykańska to nic innego jak meksykańska salamandra. Jest ona endemicznym płazem ogoniastym żyjącym na dnie błotnistych jezior. Ten płaz zachowuje formę larwalną przez całe życie i jest zdolny do rozmnażania. 

Gdy woda wysycha, traszka odkształca się i traci skrzela i płetwy wokół ogona. Posiada zdolność regeneracji utraconych partii ciała. Ma ogromne ciało, dość dużą głowę, małe kończyny, 4 palce na przednich łapach i 5 na tylnych łapach.

Ma duży, długi i wysoki ogon. Cechą charakterystyczną salamandry są trzy zewnętrzne skrzela. Meksyk. Gatunek endemiczny występujący tylko w jeziorze Xochimilco, jezioro stopniowo wysycha, tworząc na dnie błotnisty kanał.

Prowadzi typowy, wodny tryb życia. Ciało płazów jest duże i płaskie poziomo o długości 20-30 cm. Ogon jest bardzo długi, a płetwa ogonowa bardzo wysoka. Głowa jest szeroka i lekko płaska, a skrzela zewnętrzne pierzaste.

CIEKAWOSTKI O AMBYSTOMIE:

1. Axolotl

Axolotl oznacza „wodny potwór” w języku Azteków. Miejscowi uważają, że mięso salamandry to przysmak.

2. Nogi i płetwy

Nogi, płetwy salamandry i inne możliwości regeneracji całego ciała są niesamowite. Proces ten jest przedmiotem wielu badań na całym świecie. Jest to bardzo ważne dla zwierząt, ponieważ gdy w otoczeniu nie ma wystarczającej ilości pożywienia, zwierzęta będą odgryzać sobie nawzajem części ciała.

3. Hodowane w gospodarstwach i laboratoriach

Salamandry są szeroko hodowane w gospodarstwach i laboratoriach jako zwierzęta doświadczalne. Uzyskano kilka wariantów kolorystycznych. Po wstrzyknięciu tyroksyny może dojść do transformacji larwalnej.

4. Krytycznie zagrożony

Gatunek jest krytycznie zagrożony.

5. Heteromorfizm płci

Trudno określić heteromorfizm płci.

6. Zjawisko larwalne

Salamandra wykazuje zjawisko larwalne, tzn. możliwe jest osiągnięcie dojrzałości płciowej i bycie w formie larwalnej.

7. Samice

W zależności od wielkości samice składają 200-10 jaj,

8. Zdolność regeneracji

Traszki mają zdolność regeneracji utraconych kończyn, ogonów i skrzeli, dlatego zostały przebadane w laboratorium transplantacji i kilku innych dziedzinach naukowych.

9. Spokrewniony

Warto wspomnieć, iż jest spokrewniony z 32 gatunkami ambystom, do których możemy zaliczyć między innymi z ambystomą kalifornijską, ambystomą tygrysią i ambystomą plamistą.

10. Zjawiska larwalnego

Niedopasowanie jaskiniowe i niedopasowanie amerykańskie to jedne ze zwierząt, które doświadczają zjawiska larwalnego. Neotenia występuje w nie miejscu, ambitach i traszkach.