Europa

Informacje o Kolonii w Niemczech

pociąg

Kolonia jest największym miastem w najbardziej zaludnionym landzie Nadrenii Północnej-Westfalii, a jej 1 080 tys. mieszkańców czyni ją czwartym po Berlinie, Hamburgu i Monachium najbardziej zaludnionym miastem w Niemczech.

Imponująca kolońska katedra jest drugim co do wielkości budynkiem sakralnym w Niemczech. Każdego roku tysiące turystów wspinają się po 509 stopniach na szczyt, a ich wysiłki są odpowiednio wynagradzane wspaniałym widokiem na miasto i jego okolice.

Jest to największe miasto nad Renem, a także najbardziej zaludnione miasto zarówno regionu metropolitalnego Ren-Ruhra, który jest największym i jednym z największych obszarów metropolitalnych w Niemczech i w Europie, jak i Nadrenii.

Kolonia, położona na lewym brzegu Renu, znajduje się około 45 kilometrów na południowy wschód od stolicy Nadrenii Północnej-Westfalii – Düsseldorfu i 25 kilometrów na północny zachód od Bonn.

Lotnisko ma jedyny pas startowy w Niemczech, który jest również awaryjnym miejscem lądowania dla wahadłowców NASA.

Kiedy w latach 80-tych XX wieku na miejsce wystartowały pierwsze promy wahadłowe, na całym świecie zbudowano 60 awaryjnych pasów lądowania. Pasy muszą mieć długość co najmniej 2,3 km i szerokość co najmniej 40 m.

most

Katedra w Kolonii jest jedną z głównych atrakcji miasta i z pewnością robi wrażenie. Budowa jej zajęła ponad 600 lat. Jest to również drugi co do wysokości kościół w Niemczech i trzeci co do wysokości na świecie. Gdybyście dzisiaj ponownie zbudowali katedrę, kosztowałaby ona 10 miliardów euro, jak wynika z danych ekspertów z 2013 roku.

Podczas budowy Mülheimer Brücke w 1929 r. ówczesny burmistrz Konrad Adenauer chciał stworzyć nowy odcień zieleni i w ten sposób wynaleziono kolor „Kölner Brückengrün” lub „Kölner Grün”.

Kolonia znana jest jako miasto kościołów, z 12 dużymi rzymskimi kościołami znajdującymi się w obrębie średniowiecznych murów miejskich.

W Kolonii znajduje się muzeum poświęcone czekoladzie.

Pięć z ośmiu mostów nad kolońską częścią Renu zostało pomalowanych w tym zielonym kolorze, ale tylko mosty utrzymywane przez miasto Kolonia są nadal pokryte tą ikoniczną zielenią.

Cologne

Piwo, produkowane w 13 browarach w Kolonii, nie może być warzone poza regionem, dzięki zasadom określonym w konwencji z Kölsch z 1985 roku. Konwencja stanowi również, że piwo można nazwać „Kölsch” tylko wtedy, gdy jest to piwo jasne, górnej fermentacji produkowane w regionie Kolonii.

Chociaż Kölsch występuje w małych szklankach – nie należy się mylić: jest tak samo mocne jak każde inne piwo w Niemczech.

W Kolonii znajduje się jedyna w Niemczech Aleja Palmowa.

Słynna przekąska „Halve Hahn” ma 450 kalorii, czyli nieco więcej niż mała porcja frytek.

Konrad Adenauer zrobił wiele rzeczy – w latach 1917-1933 był burmistrzem Kolonii, a w latach 1949-1963 był pierwszym kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec, ale fani kiełbasy bezmięsnej muszą mu podziękować za pierwszy pomysł Sojawursta, czyli Wursta ohne Fleischa.

Adenauer był odpowiedzialny za to, aby mieszkańcy Kolonii nie byli głodni w czasie I wojny światowej i opracowali kiełbasę bezmięsną, gdy koszt wieprzowiny był bardzo wysoki. Niestety Urząd Patentowy odrzucił pomysł Adenauera na kiełbasę bezmięsną, ale ostatecznie udało mu się opatentować ją w Austrii.

Nazwa Kolonia pochodzi z czasów, gdy Kolonia była okupowana przez Rzymian. Rzymska królowa Agrippina urodziła się nad Renem i uczyniła miasto oficjalnym miastem rzymskiego imperium o nazwie Colonia Claudia Ara Agrippinensium.

Do dnia dzisiejszego widoczne są również części starego rzymskiego muru miejskiego, a wiele rzeczy nadal nazywanych jest takimi samymi od czasów starożytnych.

kłódki

Znajduje się tu ponad 40 muzeów i ponad 110 galerii.

Każdego roku w lipcu w Kolonii odbywa się największa w Niemczech wystawa fajerwerków muzycznych na dużej wysokości – „Kolońskie Światła”. Imponująca wystawa przyciągają każdego roku setki tysięcy osób.

W Kolonii odbywa się jedna z największych imprez „Pride” w Europie. Podczas pierwszego weekendu lipca każdego roku ponad pół miliona uczestników i zwiedzających spotyka się co roku w centrum Kolonii na imprezie.

Według nowych rankingów, koloński Schildergasse jest najczęściej odwiedzanym bulwarem handlowym w Niemczech. Gwarny z ponad 13 tys. odwiedzających na godzinę, pokonał monachijską „Kaufingerstraße”.

Najważniejsze wydarzenia w historii katedry

1248 – Rozpoczęły się prace nad katedrą.
1560 – Nawa i 4 nawy boczne oraz większość robót budowlanych została ukończona.
1794 – Kolonia została zajęta w 1794 r. i arcybiskup został przeniesiony do Aachen. Budynek katedry służył do przechowywania zboża i paszy, a następnie jako kościół parafialny.
1815 – prace nad katedrą rozpoczęły się ponownie, gdy Kolonia stała się częścią Prus.
1880 – Katedra została ostatecznie ukończona w 1880 r., po 632 latach i dwóch miesiącach.

Katedra kolońska to pięcionawowa bazylika wysokiego gotyku z wystającą transeptem, dwiema fasadami wież, ołtarzem wysokim, monolityczną płytą, czarnym marmurem, rzeźbionym chórem dębowym, witrażami i innymi elementami architektury gotyckiej.