CiekawostkiEuropa

Ciekawostki, fakty, informacje o Ukrainie

Jezioro Koyashskoe

Ukraina to bardzo ciekawy kraj, ale niestety niewiele osób o tym wie. Szewczenko, bracia Kliczko, Kijów, Lwów, Czarnobyl, to wszystko wie przeciętny człowiek. Istnieje jednak wiele interesujących faktów, informacji i ciekawostek na temat tego kraju, których nikt nawet nie podejrzewał.

1. Ukraina jest duża. W rzeczywistości jest to największe państwo w Europie. Jego powierzchnia wynosi 603 628 km2 i jest 20 razy większa od powierzchni Belgii.

2. Porno jest nielegalna na Ukrainie, chyba że jest przeznaczona do użytku medycznego.

3. Największa pustynia w Europie znajduje się na południu Ukrainy. Oleshky, położona 30 km na wschód od Kherson jest największym piaszczystym obszarem w Europie.

4. Nigdzie indziej na świecie nie znajdziemy tak wielu unikatowych jaskiń na tak niewielkim terenie, jak na Podolu Ukraińskim. Jaskinia Optymistychna jest najdłuższą jaskinią w Eurazji i piątą co do wielkości na świecie.

5. Ukraina” w przybliżeniu oznacza „Kresy” i była nazywana „Ukrainą” w czasach sowieckich, ale już nie jest.

6. W 2001 r. Chiny, wykorzystując firmę „krzak”, nakłoniły Ukrainę do sprzedaży byłego radzieckiego przewoźnika lotniczego, który powiedział, że chce, aby stało się to latającym kasynem.

7. Ponieważ 30 lat po wybuchu w Czarnobylu promieniowanie czyni rolnictwo i leśnictwo zbyt niebezpiecznym na tym obszarze, Ukraina pracuje nad planami przekształcenia strefy Czarnobyla w potężną farmę słoneczną.

8. Karczma Cytadeli (5-gwiazdkowy hotel) we Lwowie na Ukrainie to niegdyś Stalag-328, niechlubny nazistowski obóz koncentracyjny, w którym zginęło 100 tysięcy więźniów. To nadało jej przydomek „Wieża Śmierci”.

9. Pszczelarstwo na Ukrainie jest jedną z głównych gałęzi gospodarki. W produkcji miodu uczestniczy 700 000 osób, co stanowi 1,5% ludności Ukrainy.

10. Jezioro Koyashskoe wygląda jakby było z Marsa, ale znajduje się na Krymie na Ukrainie.

11. Ukraina zdobyła w Rio dwa złote medale: za męską gimnastykę i za męski sprint kajakowy o długości 200 metrów.

12. Na prawym palcu prawej ręki na Ukrainie tradycyjnie nosi się obrączki ślubne.

13. Przeciętny dorosły Ukrainiec pije 27,5 litra alkoholu rocznie. Tylko Mołdawianie, Rosjanie, Czesi i Węgrzy piją więcej.

14. Ukraińskie danie narodowe, czyli przysmak znany jako salo, przyrządza się z peklowanej słoniny wieprzowej. W 2006 r. wprowadzono na rynek słoninę pokrytą czekoladą.

15. Z okazji 20. rocznicy niepodległości, Ukraińcy wypełnili szampański flet zawierający 75 butelek.

16. Alfabet ukraiński składa się z 33 liter.

17. „Twoja głowa to nie tylko kapelusz”. (Ukraińskie przysłowie).

18. Na terenie Ukrainy ukształtowała się cywilizacja kryptyjska. Uważana jest za jedną z najstarszych cywilizacji. The okres kiedy istnieli trwał od 5500 roku p.n.e. i trwał do 2750 roku p.n.e..

19. Biuro projektowe Antonov, które mieściło się w Kijowie, stworzyło największy i najcięższy samolot na świecie. Nazwano ją AN-225 Mriya. Został zaprojektowany w celu podnoszenia podnośników rakietowych i kosmicznych wahadłowców. Obecnie samolot ten jest wykorzystywany do przewożenia ładunków o bardzo dużych gabarytach.

20. Ukraina jest krajem, który odmówił posiadania jednego z największych arsenałów broni jądrowej na świecie. Kiedy Ukraina stała się niepodległa, była właścicielem wielu głowic bojowych i broni nuklearnej. Zajęła trzecie miejsce po Ameryce i Rosji. Wszystkie głowice Ukraina dała Rosji. W rezultacie Ukraina dostała pieniądze na rozbrojenie.

21. Każdego roku 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. To dzień, w którym Ukraina po raz pierwszy uzyskała niepodległość w 1991 roku. Jest to święto narodowe, obchodzone przez wszystkich Ukraińców.

22. Główną religią na Ukrainie jest prawosławne chrześcijaństwo. Resztę religii prezentują Świadkowie Jehowy, judaizm, islam, luteranie, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich oraz Adwentyści Dnia Siódmego.

23. Rezerwat stepowy Askania Nova jest najstarszym rezerwatem stepowym na świecie. Jest domem dla 500 gatunków roślin i 3000 gatunków zwierząt.

24. Na Ukrainie znajduje się 5000 zamków. Niestety wiele z nich pozostało w stanie ruiny, nie do końca zrekonstruowanych. Większość z nich znajduje się w zachodniej części Ukrainy.

25. To nie Alpy Francuskie, ale Ukraina ma około 50 ośrodków narciarskich.

26. Słynny Tunel Miłości znajduje się niedaleko miasta Kleven, jest to droga kolejowa dla prywatnego pociągu, który dostarcza drewno dla lokalnej fabryki.

27. “Carol of the Bells”, popularną melodią w okresie świątecznym jest ukraińska piosenka ludowa, a jej oryginalne teksty nie miały nic wspólnego z Bożym Narodzeniem.

28. Pałac Przemysłu (Derzhprom) jest pierwszym w Europie drapaczem chmur. Zbudowany w 1928 r. miał stać się najwyższą budowlą w Europie na ówczesne czasy.

29. Tłumacz języka migowego na Ukrainie odważnie przeciwstawił się cenzurze państwowej w 2004 roku, pokazując głuchym widzom z prawdziwego zwycięzcę wyborów prezydenckich.

30. W trakcie kampanii usuwania posągów Lenina, Ukraina zmieniła ulicę Lenina na ulicę Johna.

31. Ukraina zakazała wjazdu Stevena Seagala jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

32. 30% respondentów badania na Ukrainie zgodziło się ze stwierdzeniem, że „geje i lesbijki powinni mieć swobodę życia tak, jak chcą”, w porównaniu z około 90% w Holandii i Szwecji.

33. Katakumby Odessa na Ukrainie to sieć tuneli pod Odessą, która pierwotnie była wykorzystywana w XVI wieku do wydobycia kamienia, a później do przemytu. Słynie z przypadkowej śmierci dziewczyny, której ciało nie zostało znalezione przez kilka lat.

34. Ukraińskie ogrody zoologiczne pewnego razu wymusiły karmienie niedźwiedzi wódką, przez co niedźwiedzie były pijane.

35. Najdłuższy na świecie pościg policyjny trwał ponad dwa dni i miał długość 1000 kilometrów. Rozpoczął się w Niemczech, a zakończył na Ukrainie.

36. Stacja metra Arsenalnaya, wybudowana w 1960 roku w Kijowie, jest najgłębsza na świecie (105 metrów).

37. Lwów ma najwięcej kawiarni na mieszkańca. Miasto szczyci się dziesiątkami miejsc, gdzie przygotowuje się wspaniałą kawę i gorącą czekoladę oraz gdzie na miejscu produkuje się różne słodycze.

38. Najgorętszy trend lata 2016 roku, to był jeden z najstarszych ukraińskich atrybutów i część podstawowej garderoby na Ukrainie.

39. W latach 30. za kanibalizm aresztowano 2500 osób w czasie Hołodomoru na Ukrainie.

40. Na Ukrainie znajduje się restauracja o tematyce żydowskiej At the Golden Rose, gdzie patroni ubierają się w tradycyjne żydowskie stroje i targują się cenami.

41. Ukraiński hymn nosi oficjalny tytuł „Ukraina jeszcze nie umierała”.

42. W 2012 roku Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy miało wystawę, na której leżały kobiety udające sen, a mężczyźni mogli się z nimi całować. Jednak jeśli kobieta otworzyła oczy podczas pocałunku, był umownie zobowiązany do poślubienia mężczyzny całującego ją.

43. Wewnątrz jednego z symboli państwowych Prezydenta Ukrainy znajduje się ukryte ostrze z wygrawerowanym mottem „Omnia revertutur” (wszystko wraca).

44. Ukraina jest biedniejsza niż prawie każdy kraj Ameryki Południowej.

45. Duża grupa kobiet na Ukrainie utworzyła nowoczesne plemię amazonek Asgarda. Ich celem jest całkowita autonomia od mężczyzn, trenują różne sztuki i nauki walki, mieszkają w Karpatach.

46. W 2006 r. protesty antynatowskie na Ukrainie zakończyły wspólne ćwiczenia mające na celu symulację rosyjskiej inwazji na Krym.

47. Ulica Chreszczatyk w Kijowie jest najkrótszą, a zarazem najszerszą główną ulicą miejską na świecie. Jej długość wynosi 1,2 km.

Ukraina to niesamowite połączenie pięknych tradycji, wyśmienitej kuchni, fascynujących i zróżnicowanych krajobrazów oraz wspaniałego dziedzictwa.