Ciekawostki

Interesujące ciekawostki dla dzieci o Mordosójce błękitnej

Na całym świecie jest bardzo dużo gatunków ptaków. Do takich dość popularnych możemy zaliczyć między innymi modrosójkę błękitną. Co to za ptak? To przede wszystkim gatunek średniego ptaka, który pochodzi z rodziny krukowatych. Ptak ten zamieszkuje przede wszystkim bardzo duży obszar wschodniej części Ameryki Północnej, od Nowej Fundlandii aż po Kolorado. Część z nich wylatuje na zimę w inną część kraju, a część zostaje.

Jeśli chodzi o wygląd to samce są większe od samic. Upierzenie na czubku głowy i grzbiecie ma kolor lawendowy. Jeśli chodzi o skrzydła i ogon to maja kolor niebieski. Ma od 22 do 30 cm długości. Rozpiętość skrzydeł wynosi ok 34- 43 cm.

Waga to 70-100 g, więc nie są ciężkie. Jest ptakiem mieszanego lasu bukowo-dębowego, a także ogrodów i parków w małych miasteczkach i miastach. Szuka pożywienia na ziemi i drzewach. Mocny dziób jest przeznaczony do rozłupywania żołędzi, buków, nasion i ziaren chwastów lub orzeszków ziemnych, ale żywność w parku obejmuje również owoce, mięso, jaja, kurczaki, małe bezkręgowce i resztki jedzenia.

Pisklęta szybko staną się samowystarczalne, więc w okresie obfitości pokarmu para niebieskich gęsi może ponownie rozpocząć wylęganie jaj i odchować więcej piskląt. Dlatego szerokie preferencje żywieniowe sójki błękitnej można w skrócie określić jako wszystkożerne. Na szczęście ten gatunek nie wyginął i nic takiego się nie zapowiada. Jest ptakiem wędrownym.

Ciekawostki o modrosójce niebieskiej:

1. Dymorfizm płciowy

Brak dymorfizmu płciowego,

2. Naśladować dźwięki

modrosójki potrafią naśladować różne inne dźwięki, np. wołania ptaków drapieżnych czy również mowę ludzką.

3. Symbol

Modrosójka błękitna jest uznawana jako symbol kanadyjskiej prowincji Wyspa Księcia Edwarda oraz klubu baseballowego Toronto Blue Jays.

4. Monogamiczne

Modrosójki błękitne są monogamiczne, czyli jeśli się już połączą w pary to raz na całe życie,

5. Samica

Samica składa około cztery jaja,

6. Ptak wędrowny

Ptak ten należy do ptaków wędrownych,

7. Gniazda

Ptaki robią gniazda wysoko na drzewach,

8. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych

Modrosójki posiadają status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych,

9. Wszystkożerne

Można powiedzieć, że są wszystkożerne,

10. Kuzynka

To bliska kuzynka naszej sójki.