Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Kapucynkach

kapucynka wystawia język

Kapucynki to podrodzina ssaków naczelnych, które w warunkach naturalnych występują w Ameryce Południowej i Środkowej. Choć zwykle widujemy je na filmach dokumentalnych lub w ogrodach zoologicznych, czasem są również hodowane w specjalnych hodowlach. Te urocze zwierzęta są jednak wyjątkowo inteligentne. Oto 10 ciekawostek o kapucynkach!

1. Kapucynki są ssakami wyjątkowo inteligentnymi. W warunkach hodowlanych można nauczyć je prostych komend, reagują na poszczególne słowa i głos właściciela.

2. Ssaki te posiadają towarzyskie, przyjazne usposobienie. Szybko przywiązują się do swojego właściciela, równocześnie okazują dystans i strach w stosunku do innych, obcych ludzi.

3. Kapucynki mogą ciężko chorować na niektóre wirusy, które atakują ludzi (m.in. wirus grypy, wirus opryszczki). W skrajnych przypadkach te choroby mogą być nawet zabójcze dla tych delikatnych ssaków naczelnych.

4. Do całej podrodziny kapucynek należą 22 różne gatunki, które różnią się nieznacznie wielkością, miejscem występowania oraz ubarwieniem.

5. Oryginalna nazwa kapucynek to „sajouassou” – tak właśnie nazywają je rdzenni mieszkańcy Amazonii, gdzie zauważa się największą populację różnych gatunków tych zwierząt.

kapucynka

6. Ogony kapucynek są bardzo długie: stanowią około 50% całej długości ciała zwierzęcia.

7. Najwięksi przedstawiciele kapucynek mogą osiągać wagę niecałych 4kg. Najmniejsze osobniki niektórych gatunków nie ważą nawet kilograma.

8. Kapucynki to ssaki, które charakteryzują się długim czasem trwania życia. W dogodnych warunkach mogą dożyć nawet 30 lat.

9. Ceny kapucynek z hodowli są bardzo wysokie. Przeciętnie jest to kilkanaście tysięcy złotych, jednak ceny mogą sięgać nawet 30 tysięcy!

10. W naturalnych warunkach kapucynki prowadzą przede wszystkim nadrzewny tryb życia: schodzą z drzew jedynie w celu zdobycia dodatkowego pożywienia lub ugaszenia pragnienia, jednak drzewa stanowią domy dla ich całych rodzin.

Kapucynki to zwierzęta, które większości z nas kojarzą się z inteligentną, niewielką małpą. To jednak wciąż dzikie zwierzęta, które najlepiej czują się w towarzystwie swoich pobratymców i w naturalnym, dzikim środowisku pełnym drzew oraz w odpowiednim, wilgotnym i ciepłym klimacie.