Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o rysiach dla dzieci i dorosłych

ryś

Latem ryś euroazjatycki ma stosunkowo krótką, czerwonawą lub brązową sierść, która zimą zastępowana jest znacznie grubszą srebrno-szarą do szarobrązowej.

Ryś jest samotnym kotem, który nęka odległe północne lasy Ameryki Północnej, Europy i Azji. tyś pokryty jest pięknym, grubym futrem, które utrzymuje ciepło podczas mroźnych zim. Ich duże łapy są również futrzaste i uderzają w ziemię rozpostarciem palców, co sprawia, że pełnią funkcję naturalnych rakiet śnieżnych.

Te słabo wykrywalne koty unikają ludzi i polują w nocy, więc rzadko się je widzi.

Wielkość rysia zależy od gatunku. Rysia euroazjatyckie jest większy niż gatunek amerykański.

Eurazjatycki rysie jest największym z czterech gatunków rysia na świecie. Rysie syberyjskie są największym z podgatunków rysia euroazjatyckiego, a samce ważą do 38 kg.

Ponad 90% populacji rysia euroazjatyckiego żyje w lasach Syberii.

Podobnie jak kot domowy, ryś samiec zaznaczy swoje terytorium poprzez oblewanie drzew moczem i drapanie pni. Grzebie również swoje odchody, z wyjątkiem tych na skraju swojego terytorium, gdzie są one pozostawione jako znaki zapachowe.

Zazwyczaj żywią się małymi ofiarami, takimi jak zające, króliki, ptaki i lisy, i przechodzą na większe ofiary tylko wtedy, gdy brakuje im pożywienia.

Ryś może skoczyć na 2 metry w powietrzu, aby złapać ptaka.

Rysie stały się znacznie mniej powszechne w Stanach Zjednoczonych. Z powodu niekontrolowanego rozwoju miast, autostrad, wylesiania i przemysłu rekreacyjnego, rysie kanadyjskie tracą swoje siedliska.

Uszy rysia są bardzo wyraźne, z czarną sierścią u góry każdego ucha. Ryś ma również dwie większe kępki futra po obu stronach podbródka, nadając im ciekawy wygląd brody.

Ryś ma grubą warstwę sierści, która zazwyczaj ma kolor szary, ale może mieć również odcienie czerwieni i bieli. Niektóre rysie mogą mieć plamy wzdłuż sierści łap i podbrzusza.

Łapy rysia kanadyjskiego są bardzo duże w porównaniu do ich ciała, co pozwala im łatwiej przechodzić przez głęboki śnieg.

Kanadyjskie rysie tylne nogi są znacznie dłuższe niż przednie nogi.

W przeciwieństwie do innych dzikich kotów, ogon rysia jest krótki. Ma on od 9 do 12 centymetrów długości.

Kanadyjski ryś to drapieżniki, które polują w lesie. Są one uważane za średniej wielkości drapieżniki, więc ich ofiarą są zazwyczaj mniejsze gryzonie, takie jak myszy, wiewiórki itp. Mogą one również polować na różne ptaki.

Polowanie: Jeśli chodzi o polowania, rysie są samotnymi stworzeniami. Są bardziej aktywne w nocy niż w dzień. Ich wzrok jest bardzo dobry, nawet w ciemności, co jest doskonałym narzędziem ich nocnego stylu życia.