Ciekawostki

Niesamowite ciekawostki dla dzieci o Wielorybach

Wieloryb to przede wszystkim bardzo duże zwierzę morskie. To ssaki, które pochodzą z rzędu waleni. Są uznawane za największe zwierzęta na ziemi. Często upolowane są ze względu na swoje mięso i tłuszcz. Największym wielorybem na świecie jest oczywiście płetwal błękitny. Zamieszkują one wszystkie oceany.

Nie maja skrzeli więc często muszą się wynurzać w wody w celu nabrania powietrza. Większość z nich nie posiada zębów. Czym się one żywią? Takie zwierzęta jedzą przede wszystkim niewielkie zwierzęta morskie lub planktony. Największy wieloryb ma 30 metrów długości i waży około 200 ton.

Nie są na szczęście agresywne. Warto wspomnieć, że są samotnikami. Tłuszcz z wielorybów wykorzystywany jest w farmaceutyce do produkcji leków czy też kosmetyków. Poza tym każde morskie stworzenie ma w sobie kwasy omega 3 co jest niezbędne dla ludzkiego organizmu.

Potrafią one nurkować nawet 500 metrów w głąb wody. Gdy wypuszczają powietrze tworzy się fontanna, która może osiągnąć nawet 15 metrów. Wieloryb nie ma swojego stałego miejsca. Jest tam, gdzie występuje najwięcej pożywienia. Wieloryby przekazują informację poprzez fałdy.

Wrogiem wielorybów są orki. Wieloryby pod wodą są w stanie wytrzymać nawet 2 godziny. Język płetwala może osiągnąć wagę 4 ton, jest ogromny.

Ciekawostki o wielorybie:

1. Pochodzi z czasów

Nazwa wieloryb pochodzi z czasów, kiedy uważano jeszcze te zwierzęta za ryby.

2. Płetwal błękitny

Największym żyjącym wielorybem na świecie jest Płetwal błękitny,

3. Wal grenlandzki

Wal grenlandzki jest najdłużej żyjącym ssakiem, przedstawiciele tego gatunku mogą żyć ponad 200 lat! Orki natomiast są w stanie dożyć 100 lat.

4. Zagrożone wyginięciem

Wieloryby są zagrożone wyginięciem,

5. Byki i krowy

Samce wielorybów nazywamy bykami a samice krowami,

6. Sen

Podczas snu tylko jedna z półkul mózgu wieloryba jest uśpiona.

7. Struny głosowe

Wieloryby nie posiadają strun głosowych.

8. Nie piją

Wieloryby nie piją wody morskiej,

9. Wiek wieloryba

podstawie woskowiny z ucha możemy określić wiek wieloryba. Im więcej ma zanieczyszczeń tym jest starszy.

10. Płetwal

Płetwal potrafi zjeść aż 8 ton jedzenia każdego dnia,