Ciekawostki

Zaskakujące ciekawostki dla dzieci o Łysce

W Polsce istnieje i żyje bardzo dużo gatunków przeróżnych ptaków. Są to bociany, gile, wróble, czaple, jaskółki i wiele innych. Każdy kraj ma jednak inne, swoje odmiany. Jednym z takich odmian jest oczywiście Łyska. Występuje ona w takich rejonach jak: Europa, północne obszary Afryki oraz Azja środkowa i południowo-wschodnia. Jest z rodziny chruścieli. Jednak często mylona jest z kaczkami przebywającymi nad stawem.

Charakterystyczne cechy tego ptaka to mała czarna głowa, biały dziób i przedni talerz. Gruby, ciemnoszary tors z krótkim ogonem. Palce są bardzo długie, z podwiniętymi płatkami skóry. Długość ciała jaki posiada to długość ciała 36–39 cm, natomiast jeśli chodzi o ich rozpiętość skrzydeł to wynosi 70–80 cm.

Warto wspomnieć, iż po powrocie na lęgowiska w marcu ptaki te porzucają swoje życie towarzyskie. Chodzi o to iż, Pary, które połączyły się zimą, odchodzą w odosobnieni. W tym momencie niestety stają się one dość agresywne.

Zaciekle bronią swojego terytorium, w walce o nie i o jego utrwalenie. Jeśli miały by kogoś zaatakować, to zrobiłyby to bez najmniejszego zawahania. W Polsce jest to gatunek łowny, w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia

Ciekawostki Łyska

1. Owady i mięczaki

Głównie pokarm roślinny, uzupełniony o owady i mięczaki. Jedz zielone części roślin i nasiona.

2. Latają dobrze

Lataj dobrze. Aby wzbić się w powietrze, musi biec.

3. Ptak monogamiczny

Łyska to ptak monogamiczny.

4. Zrzędliwy

Jest zrzędliwym ptakiem,

5. Samice

Samice składają 4-10 (do 15) jaj co drugi dzień. Okres inkubacji wynosi 21-24 dni. Ptaki te składają jedno lub dwa jaja każdego roku od kwietnia do maja

6. Skorupa

Jest to jedyna skorupa nadająca się do życia na otwartych wodach.

7. Zamieszkuje zbiorniki

Łyska najczęściej zamieszkuje zbiorniki z szeroką roślinnością przybrzeżną.

8. Gniazda

Gniazdują w płytkich wodach przybrzeżnych bystrzów. Ma formę wysokiego wzgórza zbudowanego z zebranych w pobliżu roślin.

9. W Polsce

W Polsce jest około 100-250 000 par Łyskich, z wielką wytrwałością i odwagą.

10. Nie boi się

Ptak ten nie boi się bliskości człowieka.