Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o fizyce kwantowej

fizyka kwantowa

Fizyka kwantowa jest teorią praw ruchu obiektów, której zadaniem jest sięganie do tych sytuacji, w których nie sprawdziły się teorie fizyki klasycznej.

Zajmuje się przede wszystkim światem mikroskopowym, a dla większości ludzi stanowi najbardziej skomplikowaną i enigmatyczną dziedzinę nauki, dostępną tylko dla geniuszy pokroju Alberta Einsteina czy Richarda Feynmana. Można w niej jednak znaleźć zaskakująco dużo ciekawostek, które zaintrygują każdego.

1. Poza Wielkim Wybuchem, który dał początek wszechświatowi, największą energię we wszechświecie powoduje błysk gamma. Dochodzi do niego, kiedy gwiazda rozrywana jest przez czarną dziurę.

2. Najmniejszą gwiazdą jest gwiazda neutronowa, która ma jedną, czasem do dwóch mas Słońca.

3. Nie każda gwiazda musi skończyć jako czarna dziura. Może z nich również powstać gwiazda neutronowa o bardzo silnym polu magnetycznym. Takie gwiazdy nazywamy magnetarami.

4. W 1604 roku zaobserwowano ostatnią supernową na Drodze Mlecznej. Są one jednak w dzisiejszych czasach do zauważenia, ponieważ ich blask jest tak silny, że widać supernowe w innych galaktykach. Ich blask może mieć moc stu miliardów gwiazd.

5. Rozpraszanie Rayleigha to zjawisko polegające na rozpraszaniu cząsteczek mniejszych od długości fali rozpraszanego światła. Dzięki temu niebo ma różne kolory, choć powietrze jest przezroczyste.

6. Kwazary to obiekty, które krążą wokół supermasywnych czarnych dziur. Uznawane są na najjaśniejsze obiekty w kosmosie.

7. Prawdziwy tonik, który zawiera chininę, powinien świecić na niebiesko w świetle ultrafioletowym. W ten sposób możemy sprawdzić, czy pijemy oryginalny napój, czy może podobną w smaku podróbkę.

8. Wielki zderzacz hadronów, który powstał częściowo na terenie Francji, a częściowo na terenie Szwajcarii, jest największą maszyną, którą kiedykolwiek zbudowano. Jego obwód wynosi aż dwadzieścia siedem kilometrów.

9. Stephen Hawking uważał, że czarna dziura może być portalem do innego wszechświata. Z kolei Albert Einstein twierdził, że wszystko, co wpadnie do czarnej dziury, ulegnie zniszczeniu.

10. Według fizyków kwantowych rzeczywistość jest taka, jaką postrzega ją każdy człowiek. Nic nie jest absolutne i stałe.