Ciekawostki

10 Ciekawostek o Google dla Dzieci

ciekawostki o google

Google to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie. Amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne działa od 1998 roku, przed nim więc ładny jubileusz – zawczasu warto poznać ciekawostki o Google i posiąść informacje, które mogą zainteresować też znajomych.

1. Google stanowiło projekt badawczy w 1995 roku podczas studiów doktoranckich Larry’ego Page’a i Sergeya Brina. Twórcy spotkali się przypadkiem – Brin oprowadzał Page’a po kampusie. Takie zrządzenie losu dało drugą najcenniejszą markę na świecie.

2. Pierwszą nazwą Google było BackRub, a koncepcją – pionierski „przeszukiwacz sieci”.

3. Pierwszym biurem Google od września 1998 roku był wynajęty garaż Susan Wojcicki – zlokalizowany przy alei Santa Margarita w Menlo Park w stanie Kalifornia.

4. Miliony użytkowników każdego dnia korzysta z Gmaila. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że poczta elektroniczna Google została ujawniona 1 kwietnia 2004 roku w formie dziwnie skonstruowanego ogłoszenia.

5. W 2021 roku Google było dominującą wyszukiwarką z 91.94% udziałem w rynku. Indeks Google to ponad 3 miliardy stron internetowych – gdyby chcieć go wydrukować, otrzymano by stos papieru o wysokości 209 km.

6. Google ma 24,4 miliona obserwujących na Twitterze.

7. Obecne znaczenie Google dobrze obrazuje sytuacja, jaka miała miejsce 16 sierpnia 2013 roku – Google było tego dnia nieosiągalny przez 5 minut, a globalne zużycie internetu spadło w tym czasie o 40%. Ludzie, nie mogąc wyszukać strony, której potrzebują, korzystają z internetu w mniejszym stopniu.

8. Główna strona Google dostępna jest w 80 językach, tak samo sprawa wygląda z Google Translate. Wśród tych języków są między innymi igbo, hausa, zuluski, pendżabski, joruba.

9. W 2000 roku Jennifer Lopez wystąpiła na Grammy Awards w zielonej sukience Versace. Sukienka ta stała się wówczas najpopularniejszym wyszukiwaniem w Google, ale użytkownikom nie chodziło o wyniki tekstowe, lecz o obraz tego ubrania – sytuacja ta doprowadziła do powstania Google Images.

10. Choć wydaje się, że ludzie wyszukują tego samego, to okazuje się, że około 15% wyszukane Google przeprowadzonych każdego dnia jest w rzeczywistości nowe i niepowtarzalne.