CiekawostkiPolska

Ustronie Morskie – ciekawostki o wsi

Plaża - Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to wieś letniskowa w Polsce, która położona jest w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, mniej więcej między Kołobrzegiem a Koszalinem i co roku przyciąga mnóstwo turystów z całej Polski.

1. Wieś jest bardzo malownicza, ponieważ znajduje się na stromym klifie i znajduje się w niej sporo zabytków. Dodatkowym atutem Ustroni Morskich są przepiękne, piaszczyste plaże.

2. W Ustroniach Morskich znajduje się Muzeum Chleba. Budynek zbudowany jest z drewnianych bali, a dach pokryto strzechą. W środku turyści mogą zobaczyć stare maszyny używane do domowej produkcji chleba, które niegdyś znajdowały się niemal w każdym gospodarstwie. Można tam również przyjrzeć się całemu procesowi wypiekania chleba i skorzystać z degustacji wypieków.

3. W lesie w pobliżu Ustroni Morskich znajdują się zabytkowe dęby. Jeden z nich, Dąb Bolesław, ma ponad osiemset lat i jest najstarszym dębem w Polsce. Jego imię nadano mu na cześć króla Bolesława, który panował, kiedy w 1000 roku powstało biskupstwo w Kołobrzegu.

4. Do końca dziewiętnastego wieku Ustronie Morskie były typową wsią rybacką. Dopiero kiedy w okolicy zaczęły powstawać sanatoria i baseny, stała się ośrodkiem wypoczynkowym dla Polaków.

5. W 1899 roku oddano do użytku linię kolejową Koszalin-Kołobrzeg, która ułatwiła dojazd do Ustroni Morskich ze Szczecina i Berlina. Był to przełomowy moment dla wsi, która nagle zaczęła być oblegana w okresie letnim. Stanowiła świetną odskocznię od wielkomiejskiego życia.

6. W latach dwudziestych XX wieku Ustronie Morskie były najpopularniejszym kąpieliskiem w Niemczech, a w 1939 roku znajdowało się tu około czterystu gospodarstw.

7. Na mocy dokumentów podpisanych przez Józefa Stalina i przywódców zachodnich mocarstw, Ustronie Morskie zostały po drugiej wojnie światowej przyłączone do Polski.

8. W lipcu 2020 przez wieś przeszła trąba powietrzna, która porwała osiem domków holenderskich i doprowadziła do wielu zniszczeń.

9. Na granicy Ustroni Morskich płynie rzeka Czerwona, która zawdzięcza swoją nazwę temu, że czasami ma czerwonawe zabarwienie. Rzeka ma ponad dwadzieścia osiem kilometrów długości i wpada do Morza Bałtyckiego, a swój kolor zawdzięcza najprawdopodobniej torfowi, który stanowi w tym miejscu podłoże, oraz minerałom zawartym w wodzie.

10. Kąpielisko w Ustroniu Morskim co roku otrzymuje certyfikat Błękitnej Flagi, przyznawany przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej. Oznacza to, że w Ustroniach Morskich znajdziemy wyjątkowo zadbane plaże i czystą wodę.