Ciekawostki

100 fascynujących ciekawostek o wiedzy ogólnej

człowiek

Świat skrywa w sobie wiele tajemnic i zagadek które warto poznać. Te ogólne ciekawostki są przedstawione w sposób kreatywny, abyś mógł poznać otaczający Cię świat.

1. Niemowlęta mają około 100 kości więcej niż dorośli

niemowlę

Niemowlęta mają przy urodzeniu około 300 kości, a wiele z nich chrząstki. Ta dodatkowa elastyczność pomaga im przejść przez kanał rodny, a także umożliwia szybki wzrost. Z wiekiem wiele kości zrasta się, pozostawiając 206 kości, które stanowią przeciętny dorosły szkielet.

2. Latem Wieża Eiffla może być o 15 cm wyższa

wieża eiffla

Gdy substancja jest podgrzewana, jej cząstki poruszają się bardziej i zajmuje większą objętość – jest to znane jako rozszerzalność cieplna. I odwrotnie, spadek temperatury powoduje, że ponownie się kurczy.

3. 20% tlenu na Ziemi jest wytwarzane przez lasy deszczowe Amazonii

Rzeka amazonka

Nasza atmosfera składa się z około 78 procent azotu i 21 procent tlenu, a różne inne gazy występują w niewielkich ilościach. Ogromna większość żywych organizmów na Ziemi potrzebuje tlenu, aby przetrwać, przekształcając go w dwutlenek węgla podczas oddychania.

4. Niektóre metale są tak reaktywne. Mogą wybuchnąć w kontakcie z wodą.

ciekawostki o wodzie dla dzieci

Metale alkaliczne, czyli pierwiastki z grupy litowców mają bardzo niską gęstość i są bardzo miękkie. Ich reakcje z wodą przebiegają tak gwałtownie, że kończą się eksplozjami.

5. Miasto Meksyk co roku tonie o około metr

Pałac sztuk pięknych

W celu rozwiązania tego problemu proponuje się przeprowadzenie dużych inwestycji i sztuczne zasilanie warstwy wodonośnej. Zatonięcie Mexico City dotarło do punktu, w którym Zócalo, główny plac w historycznym centrum miasta, znajduje się na niższej niż jezioro Texcoco w Meksyku. Nadmiar wód gruntowych wyczerpuje warstwy wodonośne pod miastem, powodując jego zatonięcie. Trwa to od połowy XIX wieku. Miasto Meksyk zostało zbudowane na dorzeczu starożytnego jeziora Texcoco, największego z kilku jezior, z których pozostały tylko resztki, z których większość została osuszona w celu kontroli powodzi. Niektóre obszary miasta opadają z prędkością 40 centymetrów rocznie, a szacuje się, że w ciągu stulecia miasto obniżyło się o 10 metrów.

6. Hawaje co roku przesuwa się o 7,5 cm bliżej Alaski

hawaje

Skorupa ziemska jest podzielona na gigantyczne kawałki zwane płytami tektonicznymi. Płyty te są w ciągłym ruchu, napędzane przez prądy w górnym płaszczu Ziemi. Gorąca, mniej gęsta skała unosi się przed ochłodzeniem i zatonięciem, powodując powstawanie kołowych prądów konwekcyjnych, które działają jak gigantyczne przenośniki taśmowe, powoli przesuwając płyty tektoniczne nad nimi. Hawaje znajdują się pośrodku Pacyfiku, który powoli dryfuje z północnego zachodu w kierunku północnoamerykańskiego talerza z powrotem na Alaskę. Tempo płytek jest porównywalne z szybkością, z jaką rosną nasze paznokcie.

7. Kreda składa się z trylionów mikroskopijnych skamielin planktonu

 

Małe jednokomórkowe algi zwane kokkolitoforami żyją w oceanach na Ziemi od 200 milionów lat. W przeciwieństwie do innych roślin morskich otaczają się drobnymi płytkami kalcytu (kokkolitów). Niecałe 100 milionów lat temu warunki były odpowiednie do gromadzenia się kokkolitoforów w grubej warstwie pokrywającej dna oceanów w białym odcieku. W miarę gromadzenia się osadów na górze ciśnienie ściskało kokolity, tworząc skałę, tworząc osady kredowe, takie jak białe skały Dover. Kokkolitofory to tylko jeden z wielu prehistorycznych gatunków, które zostały unieśmiertelnione w formie kopalnej, ale skąd wiemy, ile mają lat? Z czasem skały tworzą się w poziomych warstwach, pozostawiając starsze skały na dole i młodsze skały u góry. Badając rodzaj skały, w której znaleziono skamielinę, paleontolodzy mogą z grubsza odgadnąć jej wiek. Datowanie węglem dokładniej szacuje wiek skamieliny, na podstawie szybkości rozpadu pierwiastków promieniotwórczych, takich jak węgiel-14.

8. Za 2,3 miliarda lat będzie za gorąco, aby istniało życie na Ziemi

ciekawostki o marsie dla dzieci

W ciągu nadchodzących setek milionów lat Słońce będzie coraz jaśniejsze i gorętsze. Za nieco ponad 2 miliardy lat temperatury będą wystarczająco wysokie, aby odparować nasze oceany, uniemożliwiając życie na Ziemi. Nasza planeta stanie się dziś ogromną pustynią podobną do Marsa. Rozwijając się w czerwonego giganta w ciągu następnych kilku miliardów lat, naukowcy przewidują, że Słońce w końcu całkowicie pochłonie Ziemię, oznaczając ostateczny koniec naszej planety.

9. Niedźwiedzie polarne są prawie niewykrywalne przez kamery na podczerwień

niedźwiedzie polarne

Kamery termiczne wykrywają ciepło utracone przez obiekt jako podczerwień, ale niedźwiedzie polarne są ekspertami w oszczędzaniu ciepła. Niedźwiedzie utrzymują ciepło dzięki grubej warstwie tłuszczu. Dodaj do tego gęsty futerkowy płaszcz, który wytrzyma najchłodniejszy arktyczny dzień.

10. Podróż światła ze Słońca na Ziemię zajmuje 8 minut i 19 sekund

gwiazda

W kosmosie światło przemieszcza się z prędkością 300 000 kilometrów (186 000 mil) na sekundę. Nawet przy tak zawrotnej prędkości pokonanie 150 milionów kilometrów nieparzystych (93 milionów mil) między nami a Słońcem zajmuje sporo czasu. A osiem minut to wciąż bardzo niewiele w porównaniu z pięcioma i pół godzinami, zanim światło Słońca dotrze do Plutona.

11. Jeśli zabrałbyś całą pustą przestrzeń w naszych atomach, rasa ludzka mogłaby zmieścić się w objętości kostki cukru

kostki cukru

Atomy, które tworzą świat wokół nas, wydają się solidne, ale w rzeczywistości mają ponad 99, 99999% pustej przestrzeni. Atom składa się z małego, gęstego jądra otoczonego chmurą elektronów, rozmieszczonego na proporcjonalnie dużym obszarze. Wynika to z faktu, że elektrony, podobnie jak cząstki, działają jak fale. Elektrony mogą istnieć tylko wtedy, gdy grzbiety i doliny tych fal sumują się poprawnie. I zamiast istnieć w jednym punkcie, lokalizacja każdego elektronu rozłożona jest na szereg prawdopodobieństw – orbity. Zajmują zatem ogromną ilość miejsca.

12. Kwas żołądkowy jest wystarczająco silny, aby rozpuścić stal nierdzewną

brzuch

Twój żołądek trawi pokarm dzięki wysoce korozyjnemu kwasowi chlorowodorowemu o pH od 2 do 3. Kwas ten atakuje również błonę śluzową żołądka, która chroni się przez wydzielanie alkalicznego roztworu wodorowęglanu. Podszewka musi być ciągle wymieniana i odnawia się całkowicie co cztery dni.

13. Ziemia jest gigantycznym magnesem

ziemia

Wewnętrzny rdzeń Ziemi to kula z litego żelaza otoczona ciekłym żelazem. Zmiany temperatury i gęstości wytwarzają prądy w tym żelazie, które z kolei wytwarzają prądy elektryczne. Prądy te, połączone ze spinem Ziemi, tworzą pole magnetyczne, używane przez igły kompasu na całym świecie.

14. Wenus jest jedyną planetą, która obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara

planeta Wenus

Nasz Układ Słoneczny zaczął jako wirująca chmura pyłu i gazu, która ostatecznie zapadła się w wirujący dysk ze Słońcem w centrum. Z powodu tego wspólnego pochodzenia wszystkie planety poruszają się wokół Słońca w tym samym kierunku i mniej więcej w tej samej płaszczyźnie. Wszystkie obracają się również w tym samym kierunku (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, jeśli obserwuje się je z „góry”) – z wyjątkiem Urana i Wenus. Uran obraca się na boku, podczas gdy Wenus wyzywająco obraca się w całkowicie przeciwnym kierunku. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tych dziwacznych planet są gigantyczne asteroidy, które przewróciły je w odległej przeszłości.

15. Pchła może przyspieszyć szybciej niż prom kosmiczny

pchła

Skacząca pchła osiąga zawrotne wysokości około ośmiu centymetrów (trzech cali) w ciągu milisekundy. Przyspieszenie to zmiana prędkości obiektu w czasie, często mierzona w g, z jednym g równym przyspieszeniu powodowanemu przez grawitację na Ziemi (9, 8 metra / 32, 2 stopy na sekundę kwadratową). Pchły doświadczają 100 g, podczas gdy prom wahadłowy osiągnął szczyt około 5 g. Sekretem pchły jest rozciągliwe białko podobne do gumy, które pozwala jej magazynować i uwalniać energię jak sprężyna.

16. Laser może zostać uwięziony w wodzie

17. Tlen Ziemi jest wytwarzany przez ocean

18. Zwierzęta używają ziemskiego pola magnetycznego do orientacji

19. Szczury śmieją się, gdy są łaskotane

20. Na naszej Ziemi jest więcej drzew niż gwiazd

21. Tlen ma kolor

22. Tylko jedna litera nie pojawia się w układzie okresowym

23. Banany są radioaktywne

24. Gorąca woda zamarza szybciej niż zimna woda

25. Zimna woda nagrzewa się szybciej niż gorąca woda

26. Ludzie są spokrewnieni z grzybami

27. Może padać diamentami na inne planety

28. Możesz sprawić, by kule latały

29. Woda może istnieć jednocześnie w trzech stanach

30. Tylko jeden typ ssaka ma skrzydła

31. Przed XVII wiekiem nauka i naukowcy nie byli tak naprawdę rozpoznawani. Początkowo ludzie tacy jak geniusz z XVII wieku, Izaak Newton, nazywani byli filozofami przyrody, ponieważ w tym czasie nie istniało pojęcie słowa „naukowiec”.

32. Jedyną literą, która nie pojawia się na układzie okresowym jest J. Nie wierzysz nam? Sprawdź to sam.

33. Kostka lodu zajmuje około 9 procent więcej objętości niż woda użyta do jej wytworzenia.

34. Uderzenie pioruna może osiągnąć temperaturę 30 000 C lub 54 000 F. Każdego roku piorun uderza około 400 osób. Wstrząsające.

35. Na Marsie tlenek żelaza tworzy pył rdzy, który unosi się w atmosferze i tworzy powłokę na dużej części krajobrazu.

36. Gorąca woda może zamarzać szybciej niż zimna woda. Jednak nie zawsze tak się dzieje, a nauka nie wyjaśniła dokładnie, dlaczego tak jest.

37. Każdy człowiek ma 99 procent wspólnego DNA. Rodzic i dziecko mają 99, 5 procent tego samego DNA, a ty masz 98 procent swojego DNA wspólnego z szympansem.

38. Skrzydła ptaka królowej Aleksandry to największy na świecie motyl o rozpiętości skrzydeł do 12 cali. Występuje tylko w Papui Nowej Gwinei i jest uważany za zagrożony.

39. Po śmierci Alberta Einsteina w 1955 r. Patolog Thomas Harvey w szpitalu Princeton przeprowadził sekcję zwłok, w której usunął mózg Alberta Einsteina. Zamiast wkładać mózg z powrotem do ciała, Harvey postanowił zatrzymać go do badań. Harvey nie miał pozwolenia na zachowanie mózgu Einsteina, ale kilka dni później przekonał syna Einsteina, że ​​pomoże to nauce.

40. Po każdej stronie pierwszego brzusznego segmentu konika polnego, schowanego pod skrzydłami, znajdziesz membrany, które wibrują w odpowiedzi na fale dźwiękowe. Ta prosta błona bębenkowa, zwana tympanonem, pozwala pasikonikowi usłyszeć pieśni godowe członków gatunku.

41. Sześć pierwiastków stanowi 99 procent masy ludzkiego ciała: tlen, węgiel, wodór, azot, wapń i fosfor. Ciało ludzkie zawiera wystarczającą ilość węgla dla 9 000 ołówków.

42. Kobiety są zwykle tylko nosicielami mutacji genetycznej dla ślepoty barw, która jest przekazywana przez chromosom X. Przeważnie mężczyźni dziedziczą ślepotę barw, która dotyka około 1 na 20 mężczyzn na 1 na 200 kobiet.

43. Termity spędzają dużo czasu, pielęgnując się nawzajem. Ich higiena jest ważna dla ich przetrwania, ponieważ utrzymuje pasożyty i szkodliwe bakterie pod kontrolą w kolonii.

44. Ludzie nie mogą smakować jedzenia bez śliny. Chemoreceptory w kubkach smakowych języka wymagają płynnego podłoża, aby smaki mogły się połączyć z cząsteczkami receptora.

45. Naukowcy oszacowali, że około 95 procent wszystkich komórek w ciele to bakterie. Zdecydowana większość tych drobnoustrojów znajduje się w przewodzie pokarmowym.

46. Chociaż planeta Merkury może pod wieloma względami przypominać nasz własny księżyc, nie ma własnego księżyca.

47. Ludzki narząd, o którym nikt nie wiedział, przez cały czas ukrywał się na widoku. Nazywa się krezką, łączy jelito z brzuchem i uważa się, że wykonuje ważne funkcje dla organizmu, od pomagania sercu po wspomaganie układu odpornościowego.

48. Ziemia wydaje się mieć zupełnie nowy podziemny kontynent o nazwie Zealandia. Odkrycie samo w sobie nie jest nowe – niektórzy geolodzy spierają się o jego istnienie od wielu lat. Jednak w 2017 r. Zespół naukowców stwierdził, że Zealandia spełnia wszystkie wymagania, aby uznać się za utopiony kontynent

49. Urocze, małe, płaskie twarze mopsów są wynikiem mutacji genetycznej. Ich cechy są silnie powiązane z wariantem genu zwanym SMOC2.

50. Po raz pierwszy w historii ludzkości przeprowadzono edycję genów w celu ustalenia mutacji dla choroby dziedzicznej w zarodkach. Za pomocą potężnego narzędzia o nazwie Crispr-Cas9 naukowcy z powodzeniem zmienili DNA w uszkodzonych zarodkach, aby nie byli już zaprogramowani do rozwijania wrodzonej niewydolności serca.

51. Twój wyrostek może jednak nie być bezużytecznym organem. Badania sugerują, że może on odgrywać rolę w układzie odpornościowym jako wtórny organ obronny, działający jako „bezpieczny dom” dla pomocnych bakterii jelitowych.

52. Gigantyczne pingwiny wielkości dorosłego mężczyzny krążyły po Nowej Zelandii około 59 milionów lat temu.
53. Najmniejszy na świecie spinner Fidget ma szerokość 100 mikronów. Jest mniejszy niż szerokość ludzkich włosów i jest ledwo widoczny gołym okiem.

54. Płuca nie tylko pomagają oddychać – zaskakujące odkrycie wykazało, że również wytwarzają krew. Uważa się, że narząd obecny u ssaków wytwarza ponad 10 milionów płytek krwi (małe komórki krwi) na godzinę.

55. Istnieje nowy stan materii (obok stanów stałych, ciekłych i gazowych) i jest znany jako kryształy czasu. Stworzone w laboratorium skandalicznie trudne do uchwycenia kryształy czasu to struktury, które powtarzają się okresowo w czasie, a nie w przestrzeni, potencjalnie naruszając prawa fizyki.

56. Wielkie małpy, w tym szympansy i orangutany, absolutnie nie doceniają muzyki. Badania wykazały, że nie potrafią odróżnić Beethovena od Biebera, a muzyka jest dla nich bez znaczenia.

57. Drzewo genealogiczne dinozaurów może wymagać przerysowania po raz pierwszy od 130 lat. Nowe dowody ujawniły, że dwie kategorie dinozaurów – zjadające mięso jaszczurki (jak T. Rex) i kochające rośliny bestie z ptakami (jak stegozaur) – powinny być zgrupowane razem, dzięki czemu kwestionujesz wszystko, czego kiedykolwiek się nauczyłeś o tych wymarłych zwierzętach w szkole.

58. Ludzie przypadkowo stworzyli ochronną bańkę wokół Ziemi. Kilkadziesiąt lat użytkowania łączności radiowej o bardzo niskiej częstotliwości (VLF) zaowocowało sztucznym kokonem, który mógłby pomóc chronić planetę przed rozbłyskami słonecznymi i cząsteczkami promieniowania.

59. Metale szlachetne na ziemi, takie jak złoto i platyna, mogły pochodzić z gwiazd. Naukowcy potwierdzili to po wykryciu tytanicznego zderzenia dwóch super gęstych gwiazd neutronowych 130 milionów lat świetlnych od Ziemi.

60. Układ gwiezdny Kepler-90 ma tyle planet, co nasz własny układ słoneczny, co powoduje, że jesteśmy przywiązani do większości planet obracających się wokół jednej znanej dotąd gwiazdy. Łącząc dane z Kosmicznego Teleskopu Keplera z systemem sztucznej inteligencji Google, Nasa odkryła ósmą planetę – zwaną Kepler-90i – której astronomowie przegapili w swojej poprzedniej analizie.

61. Pandy są czarno-białe, ponieważ ich wzory służą jako połączenie komunikacji i kamuflażu, zgodnie z badaniem opublikowanym w Behavioural Ecology.

62. Księżyc kiedyś miał atmosferę. Ostatnie testy z próbek księżycowych zebranych przez astronautów Apollo ujawniają erupcje wulkaniczne, które miały miejsce około cztery miliardy lat temu, uwalniając tryliony ton gazu. Ponieważ gazy były wytwarzane szybciej, niż mogły uciec w kosmos, powstała atmosfera. Gazy ostatecznie straciły przestrzeń.

63. Naukowcy mogą w końcu znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jaja mają różne kształty, i najwyraźniej wszystko zależy od umiejętności latania ptaka. Wydaje się, że najlepszymi lotnikami są te, które składają bardziej „spiczaste” lub eliptyczne jaja, podczas gdy inne są bardziej skłonne do składania jaj zaokrąglonych lub owalnych.

64. Teoretycznie możliwe jest podróżowanie w obie strony w czasie. Dwóch fizyków opracowało model matematyczny dla wehikułu czasu w oparciu o teorię względności Einsteina (dowiedzioną w 2015 r.), Że pola grawitacyjne są powodowane przez zniekształcenia w przestrzeni i czasie. To, co nas powstrzymuje, to fakt, że technologia, która może fizycznie zginać tę czasoprzestrzenną tkaninę, nie została jeszcze wynaleziona.

65. Naukowcy z Harvardu zapisali animację GIF galopującego konia w DNA bakterii, używając narzędzia Crispr-Cas9.

66. Wykazano, że pszczoły rozumieją pojęcie zera. Naukowcy odkryli to po przeszkoleniu owadów do liczenia kształtów, po wcześniejszych badaniach, które wykazały, że mogą policzyć do czterech.

67. Ludzie wciąż się rozwijają. Badacze śledzący osiem milionów mutacji odkryli, że wiele genów – takich jak ten, który predysponuje cię do choroby Alzheimera – jest stopniowo odfiltrowywanych z ludzkiego DNA.

68. Na dachu znajdują się pozaziemskie cząsteczki pyłu. Nazywa się je mikrometeorytami i mają wielkość około 400 mikronów. Uważa się, że ponad 100 miliardów mikrometeorytów spada na Ziemię każdego roku.

69. Słowo „Naukowiec” po raz pierwszy pojawiły się w 1833 r.
70. Naukowcy doszli w końcu do wniosku, że kurczak był pierwszy, a nie jajko, ponieważ białko, które tworzy skorupki jaja, jest wytwarzane tylko przez kury.

71. 10-latek przypadkowo stworzył w 2012 r. Nową cząsteczkę w klasie naukowej: tetranitratoksykarbon.

72. Zwojówka sfenopalatynowa jest naukowym terminem na zamrożenie mózgu.

73. Średnia liczba czytelników dowolnego opublikowanego artykułu naukowego wynosi 0, 6.

74. Nowa metoda naukowa o nazwie „toksyna” zamienia jad w środki przeciwbólowe.

75. Naukowcy opracowali sposób ładowanie telefonów komórkowych za pomocą moczu.

76. Naukowcy mogą zamienić masło orzechowe w diamenty.

77. Naukowcy opracowali mikrocząstkę wypełnioną tlenem, którą można wstrzykiwać do krwioobiegu, abyśmy mogli żyć bez oddychania.

78. Naukowcy opracowali mikrocząstkę wypełnioną tlenem, którą można wstrzykiwać do krwioobiegu, abyśmy mogli żyć bez oddychania.

79. Najstarsze znane na świecie stworzenie, mięczak, miało 507 lat, dopóki naukowcy nie zabili go przez pomyłkę.

80. Trzęsienia ziemi zamieniają wodę w złoto.

81. Piorun jest 5 razy gorętszy niż powierzchnia słońca.

82. Jedzenie łosoś pomaga włosom rosnąć szybciej.

83. Reakcja komórek mózgowych na alkohol zajmuje tylko 6 minut.

84. Deszcz zawiera witaminę B12.

85. Podczas fotosyntezy rośliny emitują światło, zwane fluorescencją, którego ludzie nie widzą.

86. Słoneczniki można wykorzystać do oczyszczania odpadów radioaktywnych.

87. Podróż z jednego końca galaktyki Drogi Mlecznej na drugi zajęłaby 100 000 lat.

88. Gdybyście mogli złożyć kawałek papieru 50 razy, jego grubość przekroczyłaby odległość od tego miejsca do Słońca.

89. Za każdym razem, gdy dziób dzięcioła uderza w drzewo, jego głowa jest poddawana 1000-krotnej sile grawitacji.

90. Możesz rozpalić ogień lodem.

91. Naukowcy uważają, że pierwszy przypadek HIV u ludzi miał miejsce w Kinszasie w Kongo około 1920 roku.

92. Teoria Wielkiego Wybuchu została po raz pierwszy teoretycznie opracowana przez katolickiego księdza.

93. W twoim ciele jest 10 razy więcej komórek bakteryjnych niż komórek organizmu.

94. Topnienie lodu na Antarktydzie spowodowało niewielką zmianę grawitacji w regionie.

95. Większość dinozaurów znana jest z jednego zęba lub kości.

96. Obecnie w atmosferze jest więcej CO2 (dwutlenku węgla) niż w jakimkolwiek momencie ostatnich 800 000 lat.

97. Pszczoły można trenować wykryć bomby

98. Dzień na Wenus jest dłuższy niż rok.

99. Pomidory mają więcej genów niż ludzie.

100. Rośliny pasożytnicze i żywicielskie prowadzą dialog, dzieląc się informacjami genetycznymi.