Ciekawostki

10 Ciekawostek o Psach Chow-Chow

psiak na podwórku

Chow Chow to jeden z najbardziej charakterystycznych i najbardziej rozpoznawalnych psów na świecie. Jest to rasa pochodząca z Chin, gdzie była używana jako pies myśliwski, stróżujący i towarzyszący. Chow Chow ma charakterystyczny wygląd, z krótką, gęstą sierścią, która może być w kolorze czarnym, brązowym, szarym lub kremowym.

Jest bardzo inteligentnym psem. Do tego jest wytrzymały, a jego silny instynkt stróżujący sprawia, że jest doskonałym psem do stróżowania. Jest to rasa, która wymaga dużo uwagi i zainteresowania ze strony właściciela, aby zapewnić mu szczęście i dobre samopoczucie. Chow Chow jest bardzo przywiązany do swojego właściciela i jest lojalny wobec niego. Oto ciekawostki o psach chow-chow:

1. Mówi się, że Chow łączy w sobie szlachetność lwa, dowcipność pandy, urok misia, niezależność kota oraz lojalność psa. Jest też dostojny i powściągliwy, jak przystało na rasę, którą niegdyś trzymano w cesarskich chińskich budach.

2. Podczas gdy prawie wszystkie rasy psów mają różowe języki, to Chow Chow tak nie ma. Chow chow są jednymi z niewielu, które mają języki, które są fioletowe lub niebiesko-czarne w kolorze. Kiedy się rodzą, szczenięta Chow Chow mają różowe języki. Jednak w ciągu pierwszych kilku miesięcy po urodzeniu ciemnieją. Kolor wynika z koncentracji komórek produkujących pigment w języku. Może to być adaptacja chroniąca ich język przed uszkodzeniem przez słońce, ponieważ często zwisa on z pyska.

3. Chow Chow jest doskonałym psem rodzinnym, który jest bardzo przyjazny i towarzyski. Jest to rasa, która lubi spędzać czas z rodziną i jest bardzo przyjazna dla dzieci.

4. Mają tendencję do bycia powściągliwymi wobec obcych i mogą być agresywne wobec innych psów. Jest to zgodne z ich historią jako psów strzegących domów i zwierząt gospodarskich. Ważna jest wczesna socjalizacja z innymi psami, zwierzętami i ludźmi. Chow chow może stać się uciążliwym szczekaczem, jeśli jego szczekanie nie jest kontrolowane.

5. Nie przepada za byciem przytulanym czy głaskanym, ale będzie cichym, uważnym towarzyszem dla swojej ulubionej osoby, a jego lojalność rozciąga się na innych członków rodziny. Jeśli wychowuje się z dziećmi, chętnie je zaakceptuje, ale nie jest typem psa, który toleruje szarpanie, więc najlepiej nadaje się do domów ze starszymi dziećmi, które wiedzą, jak traktować psy.

6. Jeśli przyjrzysz się bliżej sposobowi chodzenia Chow Chow, możesz zauważyć ich charakterystyczny, sztywny chód. Wynika to z faktu, że tylne nogi Chow Chow są niemal idealnie proste, w przeciwieństwie do zgięć w kolanach i kostkach u innych ras psów. To sprawia, że ich chód jest trochę niewygodny, ale jest to całkowicie normalne dla tej rasy.

7. Pielęgnacja różni się w zależności od rodzaju sierści. Psy o szorstkiej sierści najlepiej radzą sobie z codzienną pielęgnacją. Psy o gładkiej sierści mogą być pielęgnowane raz lub dwa razy w tygodniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie oczu i fałdów twarzy w czystości, ponieważ obfita sierść może trzymywać brud i zanieczyszczenia.

8. Chow Chow jest jedną z najstarszych znanych ras udomowionych psów. Istnieją rzeźby pochodzące z ponad 2000 lat, które przedstawiają psy Chow Chow, które wyglądają niezwykle podobnie do rasy, którą znamy dzisiaj. Uważa się, że zostały one po raz pierwszy wyhodowane w Chinach za czasów dynastii Han.

9. Podczas gdy te psy mają silną historię rasy jako psy pracujące w ich rodzinnych Chinach, to nie pracowały na brzegach rzek lub linii brzegowej. To dlatego, że jedna z ich charakterystycznych cech – ich wyjątkowo puszysta sierść okazuje się być zagrożeniem w wodzie. Sierść wchłania wodę i obciąża pływającego chow-how, prowadząc do potencjalnego niebezpieczeństwa utonięcia, jeśli zostanie pozostawiony bez nadzoru.

10. Psy te są oddane i chronią swoje rodziny. Aby były dobrymi zwierzętami rodzinnymi, potrzebują dużo socjalizacji na początku swojego życia, w tym kontaktu z dziećmi. Chow chow najlepiej radzą sobie z treningiem, który ma na celu wyjaśnienie ich pozycji w rodzinie, w przeciwnym razie mogą stać się dominujące.

Jeśli szukasz psa, który będzie Ci wierny, inteligentny i towarzyski, Chow Chow jest doskonałym wyborem. Jest to rasa, która wymaga dużo uwagi i zainteresowania ze strony właściciela, ale zapewni Ci wiele lat szczęścia i wierności.

Czytaj dalej: Wszystko o rasie chow chow