Ciekawostki

Chow Chow – Opis Rasy i Charakterystyka

chow-chow

Chow chow to rasa psa, która należy do grupy szpiców oraz psów pierwotnych. Zaklasyfikowano ją do typu lisowatego. Są to psy niezwykle dumne, charakteryzują się lekkim chodem, przy którym wypinają swoją klatkę.

Wszystko o rasie chow chow

Psy te w starożytności uznawane były za przeciwników złych duchów, a także za stróżów świątyń. Wierzono w to, iż przepędzały one od owych świątyń złe wpływy, złe moce. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską zostały przydzielone one do grupy psów pracujących, jednak nie podlegają próbom pracy, czyli nie są wypuszczane na polowania i różne konkursy z tym związane. Puszysty ogon, którym się charakteryzują, zazwyczaj podczas chodzenia noszą na grzbiecie, co wygląda nie tylko dumnie, ale dla właścicieli również niesamowicie uroczo.

Opis rasy i charakterystyka

Psy rasy chow chow mają charakterystyczny, czarno-niebieski język. Są one średniej wielkości, ale swoim wyglądem przypominają lwa. Ba, nie tylko wyglądem go przypominają, ale także dumą, z którą się noszą, jak wcześniej wspomniano, delikatny, dostojny chód, z wypięty klatką i ogonem na tułowiu. Rasa ta jest spokojna i lojalna, jednak ciężko z nią pracować i szkolić te psy, są one niesamowicie uparte i niezależne. Doskonałe jako psy stróżujące, ponieważ nieufne są wobec obcych osób.

Tryb życia psa

język psa

Nie należą one do sportowców, nie przepadają za wysiłkiem fizycznym. Są przecież rasą dumną, wolą przysłowiowo „leżeć i pachnieć” lub delikatnie przechadzać się po pomieszczeniach, ukazując przy tym swoją elegancję oraz atrakcyjność. Psy te nie lubią być trenowane i szkolone, wystarczają im spokojne spacery, które akurat lubią i są im bardzo potrzebne.

Sierść i umaszczenie

Mają one jednolite umaszczenie sierści, jednak występować mogą w przeróżnych kolorach, jakimi są: rudawy, czarny, kremowy, biały, cynamonowy, a nawet lekko niebieskawy. Sierść chow chowa jest gęsta, puszysta, dwuwarstwowa, niekoniecznie łatwa przy procesie pielęgnacji. Włosy tych psów są również niesamowicie bujne, gęste, odrastające. Ich podszycie jest miękkie i wełniste. Spód ogona oraz tył zwierzęcia często jest nieco jaśniejszego koloru, niż całość jego sierści.

Rozmiar chow chow

Rasa ta kiedyś używana była do polowań na wilki, sama ich sierść potrafi osiągnąć rozmiar około 10 cm, a ich skóra potrafi być gruba na 3-4 mm. Wielkość:

  • psy: rozmiar od 48-56 cm, waga od 25-32 kg,
  • suki: rozmiar od 46-51 cm, waga od 20 do 27 cm.

Charakter psa

Są to psy lojalne, które bardzo przywiązują się do swojego właściciela, jednak po pewnym czasie. Pokazują swoją dumę długo przed tym, kiedy zaczną pokazywać jakiekolwiek uczucia do ludzi. Nie lubią poza tym okazywania uczuć, a jeżeli zrobią to w stosunku do danej osoby oznacza to, że naprawdę ją kochają, szanują, oddają się jej w całości i będą dozgonnie wierne. Są to także psy nieziemsko pamiętliwe, negatywny czyn ze strony innego zwierzęcia, czy człowieka, zapamiętają na pewno na bardzo długo i raczej nie uda się im tego osobnika ponownie polubić. Charakteryzują się również niezależnością oraz upartością, dlatego warto nie robić im tego, na co nie mają ochoty – to również na długo sobie zapamiętają.

Chow chow obcych traktować będzie z rezerwą, jest psem nieufnym, co czyni go idealnym wyborem na stróża domu. Najczęściej są „psem jednego pana”, to tą osobę będą słuchać, najbardziej szanować, najczęściej okazywać jej uczucia.

Wracając ponownie do dumy tego zwierzaka, ponieważ jest to jego najbardziej charakterystyczna cecha, często mówi się o tym, iż chow chow jest kotem w psiej skórze. Na samym początku można odczuć wrażenie, że pies ten naprawdę zachowuje się jak kot. Można z nim jednak utworzyć o wiele większą i głębszą więź, niż z kotem, z pewnością. Więź taka oparta będzie na obustronnej miłości oraz szacunku, będzie ona trwała już całe życie. Kiedy ukochany właściciel psa wyrządzi mu jakąś krzywdę, chow chow zapamięta to na długo i stanie się nieco smutniejszy, nie będzie mógł zrozumieć tego, dlaczego jego ukochana osoba mogła zrobić mu coś niepoprawnego. Wówczas jego zaufanie do innych ludzi spadnie prawie całkowicie do zera.

Jest to rasa również awanturnicza, ciężko dogadać się tym psom z innymi czworonogami, szczególnie nie lubią one kotów. Przecież to one mają być tutaj dumne i niezależne, na nich powinna skupiona być cała uwaga, a nie na kotach!

Chow chow z charakteru nie jest porywczy i głośny, nie lubi często szczekać, a intruzów odstrasza swoją groźną i zdecydowaną postawą. Ważne jest, aby pies ten miał ciągły i bliski kontakt z człowiekiem. Pozostawiony w zamknięciu, na przykład w budzie, może zdziczeć i stać się niebezpieczny, nawet dla swojego właściciela.

Usposobienie a szkolenie

szczeniak

Jak wcześniej wspomniano, psa tego ciężko wyszkolić, nie jest typem, który będzie biegać na komendę za piłeczką. Od tej rasy nie można oczekiwać cudów treningowych, po usłyszeniu komendy raczej zastanawiają się one w ogóle nad tym, czy jest sens i czy mają chęć do wykonania jej właśnie teraz, w tym momencie. Nie oznacza to jednak, iż chow chowa nie da nauczyć się żadnej komendy, wręcz przeciwnie. Jest to pies nad wyraz inteligentny, jeśli tylko będzie chciał, wiedzę i komendy będzie połykał jak swoje ulubione chrupki.

Podstawą szkolenia tej rasy jest oczywiście zaufanie i wzajemny szacunek z osobą, która stara się go trenować. Łatwiejsza do rozgarnięcia będzie suka.

Rasa ta już od szczeniaka powinna być socjalizowana, nie tylko z innymi ludźmi, ale także z innymi, obcymi zwierzętami. Jeżeli właściciel o to nie zadba, w przyszłości może dojść do nieprzyjemnych sytuacji z udziałem psa, będzie on zdziczały, może nawet pogryźć obcą osobę.

Długość życia chow chow

Psy te mogą dożyć do 9 lat, a dobrze prowadzone i pielęgnowane dożyją nawet do 12 roku życia.

Jak dbać o jego zdrowie?

Podczas upałów psa tej rasy nie należy wyprowadzać na długie spacery, ponieważ skończyć może się to udarem. Właścicieli hodowli, od których chow zostanie kupiony, warto spytać o historię rodziców, ponieważ niektóre z nich mogą być genetyczne. Wówczas już od szczeniaka wiadomo będzie, na co zwracać szczególną uwagę i jak leczyć daną chorobę we wczesnym stadium rozwoju.

Najczęstsze choroby u psa

Zwierzę Domowe

  • niektóre chowy, szczególnie te, które rodzą się z nadmiarem fałd skórnych na głowie, rodzą się z entropium, czyli z wwiniętymi powiekami,
  • wada wymieniona w podpunkcie wyżej, nieleczona, może prowadzić do różnych zaburzeń zapalnych w obrębie siatkówki oka,
  • chowy często cierpią na problemy skórne, najczęściej egzemy i uczulenia,
  • chowy mają słabe stawy,
  • niektóre psy mogą chorować na przeprost stawów skokowych, co w ekstremalnych przypadkach może przysparzać im problemów z chodzeniem i kulawizny.

Alergicy, a chow-chow

Dla osób, które cierpią na alergie, chow chowy nie są polecane. Posiadają one bowiem dużo włosów, które mogą uczulać. Alergicy powinni również wiedzieć, że niektóre przypadki alergii są takie, iż osoby uczula ślina psów. Wtedy niestety nie powinni posiadać oni żadnego pupila.

Pielęgnacja

Z racji tego, iż psy te mają długą oraz gęstą sierść, pielęgnacja jest kluczowa i powinna być przeprowadzana regularnie. Faktem jest, iż przedstawicieli tej rasy najlepiej szczotkować codziennie, aby nie powstały żadne kołtuny i aby w sierści nie pozostawał brud. Pamiętajmy, iż psy te często spotykają alergie skórne, które pojawić mogą się w każdym wieku. W okresie wymiany włosa najlepiej rozczesywać ich sierść specjalnym grzebieniem dla psów.

Kąpiel i suszenie psów tej rasy może łącznie zająć nawet do kilku godzin, dlatego właściciel musi uzbroić się w niesamowitą cierpliwość.

Chowy krótkowłose są łatwiejsze w pielęgnacji, jednak te, które posiadają na głowie fałdy, należy regularnie przemywać w tym miejscu szmatką namoczoną zwykłą wodą.

Do pielęgnacji chowa przyda się stolik trymerski, szczotka z twardego włosia o szczecinie tak długiej, aby sięgała do skóry. Idealna do pielęgnacji włosia okazać się może szczotka druciana, tak zwana pudlówka, o gładkich drucikach. Świetny będzie podczas tego procesu również metalowy grzebień z obrotowymi, gęsto rozstawionymi zębami. Warto również uzbroić się w nożyczki do obcinania pazurów oraz nożyce pielęgnacyjne do obcinania kołtunów.

Psów tej rasy nigdy nie powinno szczotkować się na sucho, ponieważ wówczas ich włosy elektryzują i puszą się, co potem będzie wyglądać niekorzystnie. Przed czesaniem warto sierść popsikać także odżywką, która zadziała antystatycznie.

Do kąpieli właściciel powinien używać szamponu przeznaczonego dla psów, który nie ma właściwości zmiękczających sierści. To samo dotyczy również odżywki, o której wspomniano wcześniej.

Psy tej rasy można również wyczyścić i wypielęgnować za pomocą specjalnego pudru czyszczącego, tak zwanego suchego szamponu.

Hodowla i szczeniaki

pies

Podczas posiadania hodowli psy te nie sprawiają większych kłopotów, matka sama potrafi poradzić sobie ze swoimi pociechami, sama je karmi i wychowuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy suka nie posiada pokarmu. W takim momencie należy udać się do weterynarza, który wskaże nam odpowiednią karmę dla szczeniaków i nauczy właścicieli jak należy pieskom podawać pokarm.

Hodowla tej rasy bardzo się opłaca, wiele osób interesuje się tymi psami.

Historia i pochodzenie rasy

Chow chow należy do najstarszych ras, które znane są współczesnej kynologii. Oficjalne pochodzenie psów przypisano Chinom, jednak mieszkańcy Mongolii kłócą się o to – uważają, że rasa pochodzi właśnie z ich terenów. Twierdzą oni, iż chow chowy przybyły właśnie stamtąd, wraz z pasterzami, którzy przy pomocy pupili pilnowali stad bydła oraz owiec pasących się na stepach. Psy pomagali pasterzom również w polowaniach, głównie na wilki. Chowy wykorzystywane były także jako psy zaprzęgowe, nawet w niektórych filmach możemy zaobserwować, iż to właśnie ta rasa ciągnie zaprzęg z dziećmi podczas zimy.

Arystokracja i szlachta to właśnie w towarzystwie tych psów udawała się na polowania, uważali ich równymi sobie, byli podobnie dumni i szanowani. Kapłani znaleźli w chowach pierwowzór lwa, który był groźny dla świata, dlatego uznali tą rasę jako psy, które odstraszają od świątyń demony – psy foo. Późniejsza historia rasy nie była już taka kolorowa. Chowy zostawały wypuszczane na „ringi”, do amatorskich walk z innymi psami, na których właściciele często się wzbogacali. Jakiś czas później rasa ta trafiała nawet do żołądków i to dosłownie. Psy te był przysmakiem w Chinach.

Chowy wraz z angielskimi marynarzami przybyły do Anglii, gdzie wzbudziły ogromny zachwyt. Ludzie, nawet z daleka, specjalnie przychodzili oglądać te niesamowite psy, które zachwycały swoją fascynującą szatą.

Upały i mrozy – jak pies sobie radzi?

psiak na podwórku

Psy te są zmiennocieplne, jednak o wiele lepiej czują się podczas zimnych pór roku. Podczas upałów nie należy na długo wypuszczać ich na zewnątrz, czy chodzić z nimi na długie spacery, skutkować to może nawet udarem.

Minusy posiadania chow chow w domu

  • chowy są bardzo niezależne i uparte,
  • mają gęstą i długą sierść, która zostawać będzie na meblach, dywanach, ubraniach,
  • miewają problemy zdrowotne, które wymagają leczenia, nie zawsze taniego,
  • miewają ograniczone kontakty z innymi zwierzakami,
  • bywają agresywne

Dla kogo jest chow chow?

Chowy zdecydowanie nie są psami dla każdego. Idealnym właścicielem tej rasy będzie osoba, która uszanuje dumny i uparty charakter psa. Musi być ona z pewnością cierpliwa. Chowy idealnie odnajdą się w domu z ogrodem, jak i w większym mieszkaniu.

Jaką karmę wybrać?

Wymagają one pożywienia wysokiej jakości. Psy tej rasy, zwłaszcza latem, piją dużo, dlatego warto pamiętać o tym, aby w ich misce woda była zawsze!

Jeżeli właściciel wybierze samodzielne karmienie psa, nie za pomocą gotowej karmy, musi on pamiętać o tym, aby dostarczać mu odpowiednią ilość witamin oraz minerałów, które wspomagają utrzymanie zdrowej i pięknej szaty.

Ciekawostki

  • Chow chowy trafiły do Wielkiej Brytanii w roku 1780.
  • Jednym z właścicieli chowa był Sigmund Freud, doktor, który często zabierał ze sobą zwierzaka na sesje z pacjentami. Uważał on bowiem, iż wywiera on kojący wpływ na osoby leczone.
  • Rasa znana jest od ponad 2000 lat, jednak pierwszy raz została ona opisana w 1903 roku, przez American Kennel Club.
  • Miesięczne utrzymanie pupila zaczyna się od 300 zł.

Poznajcie więcej ciekawostek o chow chow

Cena chow chow w 2023 roku

Pies z dobrym i legalnym rodowodem kosztować będzie od 2000 do 4000 zł.