Podróże

Chorwacja krainą tysiąca wysp – spędź wyjątkowe wakacje na wyspie

Chorwacja

Jeśli planujesz wakacje w Chorwacji, to na pewno zastanawiasz się, w jakie miejsce się wybrać. Każda część tego kraju ma wiele do zaoferowania, na pewno słyszałeś o urokliwych miejsca Istrii czy lazurowych wybrzeżach Dalmacji, ale czy rozważałeś kiedyś wakacje na jednej z chorwackich wysp? Bez znaczenia gdzie postanowisz się wybrać, najlepsze noclegi możesz zarezerwować tutaj.

W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze wyspy Chorwacji oraz pokażemy plusy tego typu wakacji.

Dlaczego warto wybrać się na wakacje na wyspie?

dekoracja domu

Ten rodzaj wypoczynku ma kilka niebagatelnych zalet. Poniżej stworzyliśmy listę kilku z nich.

    • Mniejsza liczba turystów – większość osób decyduje się spędzać wakacje w klasyczny sposób na wybrzeżu, przez co wyspy nie są tak zatłoczone.
    • Możliwość przepłynięcia się promem – aby przetransportować nasz samochód na wyspę, musimy dostać się tam promem, może to okazać się dodatkową atrakcją, zwłaszcza jeśli podróżujemy z dziećmi.
    • Wyjątkowa roślinność – wyspy charakteryzują się tym, że ich roślinność jest nienaruszona przez człowieka. Znajdują się na nich różnego rodzaju parki narodowe i krajobrazowe.
  • Widok otwartego morza – to coś, co ciężko doświadczyć będąc w nadbrzeżnych miejscowościach w Chorwacji, najczęściej przed nami widzimy tylko kolejne wyspy, które odbierają nam zapierających dech w piersiach widok bezkresu morza.

Chorwackie wyspy, które warto odwiedzić

Chorwacja ma nam do zaoferowania wiele niesamowitych wysp, poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych z nich, na które warto wybrać się na wakacje.

Krk

Jest największą wyspą w całej Chorwacji, idealnie przygotowaną na przyjęcie wielu turystów, ma dużą bazę noclegową, więc bez problemu znajdziemy tam zakwaterowanie. Jej dużym atutem, jest most łączący ją ze stałym lądem. Krk ma nam do zaoferowania zarówno duże miasta tętniące życiem, ale też spokojne miasteczka i wsie. Będąc tam, koniecznie trzeba odwiedzić rezerwat przyrody Glavotok, miasto Krk czy plażę Oprna Bay.

Pag

Jest piątą, co do wielkości chorwacką wyspą, ale za to, może pochwalić się najdłuższą, ze wszystkich linią brzegową. Aby się na nią dostać, możemy popłynąć promem lub przejechać trochę dalej i wjechać mostem. Sprawdzi się zarówno, na wakacyjny wypad z dziećmi, jak i na imprezowe wakacje, ze znajomymi. Jeśli tam będziesz, koniecznie zobacz gaj oliwny Lunjska Maslinada, plażę Zrce czy taras widokowy Gradac.

Hvar

Uważana, za jedną z 10 najpiękniejszych wysp świata. By się tam dostać, konieczne jest przepłynięcie promem. Słynie z nietkniętej ręką człowieka przyrody oraz wspaniałych pól lawendy. Hvar będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie piękno przyrody. Będąc tam, odwiedź miasto Hvar, Równinę Starego Gradu i plażę Zarače

Brač

Zwana też Renesansową Perłą Chorwacji. Jest malowniczą wyspą, ze wspaniałą historią. Najbardziej znana z plaży Zlatni Rat, która ma charakterystycznych kształt rogu, który zmienia swój kształt w zależności od kierunku wiatru. Miejsca, które warto tu zobaczyć to najstarsza osada wyspy škrip, widok ze szczytu Vidovej Gory i Pustelnię Blaca.

Vis

Najbardziej oddalona, ze wszystkich zamieszkałych wysp na Chorwacji, tym samym najrzadziej odwiedzana, przez turystów. Dostać się na nią można jedynie za pośrednictwem promu. Malownicza, dzika, pełna klifów i morskich zatoczek idealnie sprawdzi się na wakacyjny relaks z dala od turystycznych miejscowości. Będąc na Vis, musisz odwiedzić Błękitną jaskinię, wzgórze Hum i Kościół Matki Boskiej Pirackiej.