Europa

10 najlepszych atrakcji w Chorwacji

Trogir

Chorwacja to państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej nad morzem Adriatyckim. Jej stolicą jest Zagrzeb a jej powierzchnia to 56594 km. Liczba ludności waha się w granicach 4 milionów 200 tys.

Istnienie ludów na tych terenach datowane jest na I w. n. e. Początkowo znajdowała się tam prowincja Imperium Rzymskiego, dopiero w VII wieku na te tereny przybyły pierwsze plemiona chorwatów. Królestwo Chorwacji powstało dopiero w 925 roku. W ciągu stuleci o wpływy na tych terenach walczyły różne państwa i dynastia, nie obyło się również bez wojen domowych. Dziś państwo to rozkwita i staje się miejscem podróży wakacyjnych zarówno Polaków jak i innych mieszkańców Europy. Jest to państwo bardzo bogate jeśli chodzi o zabytki, atrakcje i piękne miejsca warte zobaczenia.

1. Dubrownik

Jest to miejsce uznawane za jedno z najpiękniejszych w Chorwacji. Miasto położone nad małym półwyspem stanowi perełkę architektury i sztuki. Otoczone potężnymi murami z lazurowym portem potrafi zaprzeć dech każdemu. Jeśli jesteście fanami serialu ” Gra o tron ” to jako ciekawostkę dodam że wiele scen było kręcone właśnie w tym miejscu.

2. Jeziora Plitwickie

Kolejna perełka jeśli chodzi o chorwacką naturę. Pięknie usytuowane, przejrzyste jeziora stanowią niesamowicie piękne i nastrojowe miejsce. Znajdują się one w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Otoczone są one licznymi lasami a duża zawartość węglanu wapnia sprawia, że kolor wody jest turkusowy. Jest to wręcz obowiązkowy punkt na mapie wycieczki jeśli znajdujemy się w Chorwacji.

3. Królowa wysp

Chorwacja choć jest małym państwem może pochwalić się setkami wysp znajdujących się na Morzu Adriatyckim. Znalezienie tej jednej najpiękniejszej nie jest wcale łatwe. Jednak najładniejszą z nich będzie Hvar. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp świata oraz nie ustępuje wyglądowi Bora-Bora czy Capri. Niesamowity wygląd, malownicze plażę i nieskazitelnie czysta woda sprawia, że jest to miejsce wręcz bajkowe.

4. Rovinj

Przez wielu nazywany rubinem Chorwacji jest jednym z bardziej zabytkowych i malowniczych miast w tym terenie. Liczne zabytki oraz Katedra Świętej Eufemii wraz z 60 metrową wierzą stanowi niesamowity widok oraz daję bardzo miłą atmosferę. Miasto to jest również bardzo bogate jeśli chodzi o historię oraz dzieje Chorwacji.

5. Pula

Jest to miejsce położone na skraju Istry. Wzbudza ono niesamowite emocje głównie wśród miłośników średniowiecza i starożytności. Dzieje się tak bowiem znajdują się tam najbardziej monumentalne zabytki starożytnego Rzymu. W czasach swojej świetności była to bowiem jedna z najważniejszych metropolii nad Adriatykiem. Później stała się własnością Wenecji, która regularnie zaczęła wywozić piękne zabytki z tego miejsca. Zachował się tam amfiteatr który jest trzecim najlepiej wyglądającym na świecie. Budowla z marmuru mimo upływu czasu nadal stanowi niesamowity dowód potęgi starożytnych budowniczych.

6. Split

Największą atrakcją turystyczną tego miejsca pozostałości po pałacu cesarza Dioklecjana. Jest on na tyle ogromny że mury stanowią, podstawę do wybudowania nowych budynków, a korytarze stały się uliczkami i placykami na starówce. Znajduje się tam również Katedra Świętego Dujama, która pierwotnie była prywatnym mauzoleum Dioklecjana.

7. Mljet

Jest to wyspa na której mieszka około tysiąca osób. Stanowi niesamowity przykład tego jak człowiek może żyć w pełnej harmonii z przyrodą. Ludzie mieszkają tam w kilku osadach spośród których największa jest Sobra. Szczyci się ona posiadaniem jedynej w okolicy stacji benzynowej.

8. Park Narodowy Paklenica

Wiele osób uważa że Chorwacja to tylko i wyłącznie morze, plaże i zabytkowe domy. Jednak Chorwacja to również kraj który szczyci się wspaniałymi szczytami górskimi. Ciągnie się on przez ponad 14 km a najwyższe ściany skalne sięgają ponad 400 metrów. Jest to Idealne miejsce dla osób aktywnych, które szukają odpoczynku od zgiełku i innych ludzi.

9. Korčula

Jest to wyspa dla miłośników dzikiej przyrody, piaszczystych plaż i wyśmienitych win. Plaże nie są do końca przyjazne naszym plecom ponieważ pokryte są żwirem. Odpowiedni ręcznik powinien jednak załatwić sprawę. Jak wspominałem wyżej, jest to okolica słynąca z najwyższej jakości win. Rukatac czy Plavac to zaledwie początek skarbów które są tutaj produkowane oraz wysyłane w świat. Bez wątpienia każdy znajdzie to niesamowicie dobry nastrój i odpoczynek.

10. Makarska

Jest to jeden z najpopularniejszych kurortów znajdujących się w Chorwacji. Nie spotkamy tu zabytków z czasów średniowiecza czy starożytności. Kurort ten przyciąga jednak dużą liczbą hoteli i pensjonatów. Wiąże się to jednak z tym że jest to bardzo popularna turystycznie miejscowość co skutkuje tłumami turystów w szczególnie w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Jeśli lubimy ciepły klimat, niesamowite wybrzeże oraz klimatyczne starożytne miasta to Chorwacja będzie idealnym do tego celu miejscem. Bez wątpienia znajdziemy tam cichy zakątek czy bardziej odosobniony szczyt. Miejsce to powinno bez wątpienia zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego podróżnego.