Europa

29 Najlepszych Atrakcji w Bolonii 2024

dachy budynków

Bolonia to jedno z najbardziej urokliwych i tajemniczych miast we Włoszech, które oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Oto 29 z nich, które warto zobaczyć podczas Twojej wizyty.

1. Piazza Maggiore

Piazza Maggiore to główny plac w Bolonii, który pochodzi z XII wieku. Znajdują się na nim ważne i imponujące budynki miejskie, które tworzą serce miasta. Spacerując między budynkami, można poczuć historię tego miejsca. W okolicach Piazza Maggiore można znaleźć liczne restauracje, takie jak Trattoria Gianni, oferujące lokalne dania. Dla miłośników słodkości, w pobliżu placu można spróbować pysznych lodów w Venchi Cioccolato e Gelato. Piazza Maggiore to także miejsce wydarzeń, takich jak Bologna Marathon, który odbywa się w marcu.

Adres: Piazza Maggiore

2. Two Towers

Wieża Asinelli to najwyższa oryginalna średniowieczna wieża we Włoszech, o wysokości 97 metrów. Posiada ona przesunięcie 2,23 metra oraz wewnętrzne schody liczące 498 stopni. Wspinaczka na szczyt jest nagrodą za wysiłek, ponieważ można podziwiać widok 360° na miasto Bolonia, od centrum aż po wzgórza. Asinelli jest jedną z dwóch wież nazywanych Two Towers (pol. Dwoma Wieżami) w Bolonii, będącym charakterystycznym symbolem tego włoskiego miasta.

Adres: P.za di Porta Ravegnana

3. Fontana del Nettuno

Fontana del Nettuno (pol. Fontanna Neptuna) to znana fontanna. Zlokalizowana jest na placu Piazza del Nettuno, w pobliżu Piazza Maggiore. Fontanna została zaprojektowana przez włoskiego artystę Giovanniego da Bolognę, a jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1565 roku. Fontanna Neptuna przedstawia rzeźbę boga morza, Neptuna, który stoi na szczycie sześcianu. Woda wypływa z podstawy rzeźby, tworząc efektowną grę wodną. Fontanna ta jest jednym z najważniejszych zabytków Bolonii, często odwiedzanym przez turystów.

Adres: Piazza del Nettuno

4. Palazzo d’Accursio

Palazzo d’Accursio, znany również jako Palazzo Comunale, to zabytkowy kompleks trzech pałaców w Bolonii, we Włoszech, położony na Piazza Maggiore. Najstarszy z pałaców sięga XII wieku i początkowo służył jako miejska rezydencja prawnika Accursio. Od 1425 roku był rezydencją Papieskiego Legata, a obecnie mieści się tam siedziba władz miejskich. Wewnątrz Palazzo d’Accursio znajdują się kolekcje sztuki miejskiej, a także imponujące freski w salach Urbana i Farnese. Warto zwrócić uwagę na wieżę zegarową, dodaną w XV wieku, która stanowi ważny element architektoniczny kompleksu.

Adres: Piazza Maggiore, 6

5. Museo Civico Archeologico

Museo Civico Archeologico to ważne muzeum archeologiczne we Włoszech. W jego zbiorach znajdują się liczne eksponaty z różnych okresów historycznych, od prehistorii po epokę rzymską. Wystawy prezentują artefakty z regionu Emilia-Romania oraz z innych części Włoch i basenu Morza Śródziemnego. Jednym z przykładów ciekawych wydarzeń organizowanych w muzeum jest wystawa „I Pittori di Pompei”, która ze względu na duże zainteresowanie została przedłużona do maja. Muzeum Civico Archeologico jest miejscem wartościowym dla miłośników historii i archeologii, którzy odwiedzają Bolonię.

Adres: Via dell’Archiginnasio, 2

6. Palazzo del Podestà

Palazzo del Podestà to budynek miejski z XIII wieku w Bolonii. Był siedzibą podestów, czyli urzędników komunalnych. Stoi na Piazza Maggiore, obok Palazzo Comunale i bazyliki San Petronio. Ma fasadę z arkadami i wieżę Arengo z dzwonem. Budynek ma charakterystyczną fasadę z arkadami i wieżę Arengo z dzwonem.

Adres: Piazza Maggiore, 1

7. Palazzo Re Enzo

Palazzo Re Enzo znajduje się w Bolonii, we Włoszech, przy Piazza del Nettuno. Budynek ten jest otwarty dla zwiedzających tylko w określonych czasach roku, a wizyty wymagają wcześniejszej rezerwacji terminu. W pobliżu Palazzo Re Enzo znajdują się liczne hotele, takie jak Boutique Hotel Re Enzo czy Albergo Rossini 1936, które oferują różne udogodnienia dla gości. W okolicy Palazzo Re Enzo można również odwiedzić inne atrakcje, takie jak Fontana del Nettuno oraz Palazzo dell’Archiginnasio, dawna część Uniwersytetu Bolońskiego.

Adres: Piazza del Nettuno, 1/C

8. Porta Maggiore

Porta Maggiore (lub Porta Mazzini) to brama z XIII wieku w Bolonii. Należała do trzeciego pierścienia murów miasta. Znajduje się przy Via Emilia, gdzie Strada Maggiore zmienia nazwę na Via Mazzini. Brama ma kształt łuku z dwiema wieżami.

Adres: Piazza di Porta Maggiore

9. Porta Saragozza

Porta Saragozza to jedna z bram w historycznych murach miasta Bolonia. Początkowo zbudowana w XIV wieku z mostem zwodzonym nad fosą, obecna konstrukcja pochodzi z XIX wieku. Porta Saragozza znajduje się w dzielnicy o tej samej nazwie i stanowi punkt wyjścia do spacerów do Sanktuarium Matki Bożej św. Łukasza, wzdłuż portyko z XVII wieku. W okolicy Porta Saragozza znajduje się rezydencja Residence Porta Saragozza, oferująca zakwaterowanie dla turystów odwiedzających Bolonię.

Adres: Mura di Porta Saragozza

10. Katedra Świętego Piotra w Bolonii

Katedra Świętego Piotra w Bolonii to katolicka świątynia poświęcona apostołowi Piotrowi. Jest to główny kościół archidiecezji Bolonia i symbol miasta. Znajduje się przy ulicy Via dell’Indipendenza. Powstała w XII wieku i była wielokrotnie przebudowywana. Wnętrze kryje cenne dzieła sztuki.

Adres: Via dell’Indipendenza, 7

11. Piazza Santo Stefano

Piazza Santo Stefano to jedno z głównych miejsc w Bolonii, które oferuje liczne atrakcje. Na tym trójkątnym placu znajduje się zespół zabytkowych budynków religijnych – Bazylika Santo Stefano, której historia sięga aż IV wieku. Drugim ciekawym elementem są malownicze portyki wzdłuż Via Santo Stefano. Plac jest otoczony urokliwymi kawiarniami, restauracjami i jest idealnym miejscem na spacer czy aperitivo.

Adres: Via Santo Stefano

12. Museo Civico Medievale

Museo Civico Medievale to muzeum sztuki średniowiecznej w Bolonii, w północnych Włoszech. Muzeum mieści się od 1985 roku w Palazzo Ghisilardi, jednym z najważniejszych budynków z okresu panowania rodziny Bentivoglio (1446-1506). Muzeum gromadzi i prezentuje zbiory artystyczne miasta Bolonii i regionu Emilia-Romagna, głównie z XIII-XV wieku. Muzeum oferuje także działalność edukacyjną i kulturalną związaną z cywilizacją średniowiecza i renesansu.

Adres: Palazzo Ghisilardi Fava, Via Manzoni, 4

13. Pinacoteca Nazionale di Bologna

Pinacoteca Nazionale di Bologna to muzeum sztuki w Bolonii, we Włoszech. Muzeum mieści się w dawnym nowicjacie jezuickim Ignacego Loyoli. W tym samym budynku znajduje się Akademia Sztuki. Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa emilijskiego od XIII do XVIII wieku, z naciskiem na szkołę bolońską i twórczość Carraccich i ich uczniów. Muzeum oferuje także wystawy czasowe i działalność edukacyjną.

Adres: Via delle Belle Arti, 56

14. Basilica of San Domenico

Bazylika San Domenico to jedno z najpiękniejszych kościołów w Bolonii. Jej fasada jest doskonałym przykładem stylu romańsko-gotyckiego, a we wnętrzu można podziwiać piękne freski barokowe. Jednym z najcenniejszych skarbów bazyliki jest Arca di San Domenico, monumentalny sarkofag, w którym znajdują się szczątki św. Dominika, założyciela zakonu dominikańskiego. Bazylika została wybudowana w 1238 roku. Warto zwrócić uwagę na grobowiec św. Dominika, zdobiony rzeźbami wybitnych artystów, takich jak Michelangelo czy Nicola Pisano.

Adres: P.za S. Domenico, 13

15. Porta San Donato

Porta San Donato to jedna z bram dawnych średniowiecznych murów miasta Bolonii, we Włoszech. Brama została zbudowana w XIII wieku z cegły i należała do trzeciego i ostatniego pierścienia murów bolońskich. Brama prowadziła do dzielnicy uniwersyteckiej miasta. Brama została odizolowana od swoich murów w 1903 roku i teraz stoi samotnie na placu, który nosi jej nazwę, piazza di Porta San Donato.

Piazza di Porta S. Donato

16. FICO World Eataly

FICO World Eataly to park tematyczny poświęcony jedzeniu, zlokalizowany w Bolonii. Oferuje różnorodne atrakcje dla dzieci i dorosłych, takie jak lokale gastronomiczne, sklepy, warsztaty kulinarne, przejażdżki oraz farmę. Jest to świetne miejsce na spędzenie dnia z rodziną, poznając jednocześnie bogactwo włoskiej kuchni. FICO organizuje również różnorodne wydarzenia i imprezy, takie jak degustacje, wykłady czy specjalne wydarzenia dla dzieci.

Adres: Via Paolo Canali, 8

17. Mercato di Mezzo

Mercato di Mezzo to historyczne i reprezentatywne miejsce kultury kulinarnej Bolonii. Znajduje się niedaleko od Piazza Maggiore i starych uliczek rybnych targów: od średniowiecza było to miejsce smaków i spotkań, handlu, pamięci i tradycji gastronomicznej miasta. Po zjednoczeniu Włoch został przekształcony w pierwszy kryty rynek miasta i po renowacji w 2014 roku jest dziś przestrzenią, gdzie można znaleźć różnorodne produkty lokalne i regionalne oraz spróbować typowych potraw bolońskich.

Adres: Via Clavature, 12

18. Bazylika św. Petroniusza w Bolonii

Bazylika św. Petroniusza to największy i najważniejszy kościół Bolonii, poświęcony patronowi miasta i biskupowi z V wieku. Jest to monumentalna gotycka budowla, która znajduje się na Placu Maggiore. Budowę rozpoczęto w 1390 roku, a ukończono około 1650 roku. Główny portal wejściowy jest ozdobiony płaskorzeźbami Jacopa della Quercia. Wnętrze ma długość 132 metrów, wysokość 44 metrów i jest jednym z największych na świecie. W bazylice można podziwiać dzieła sztuki takich artystów jak Giovanni da Modena, Lorenzo Costa czy Girolamo da Carpi.

Adres: Piazza Galvani, 5

19. Palazzo Pepoli – Museo della Storia di Bologna

Palazzo Pepoli to siedziba Museo della Storia di Bologna, czyli Muzeum Historii Bolonii. Muzeum to znajduje się w historycznym budynku Palazzo Pepoli, który opowiada o kulturze, historii i przemianach miasta od jego założenia aż po współczesność. Warto odwiedzić to miejsce, by poznać bogatą historię Bolonii i jej mieszkańców. W ramach oferty edukacyjnej muzeum organizuje gry, wizyty oraz warsztaty dla dzieci i rodzin. Więcej informacji na temat muzeum i jego atrakcji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Adres: Via Castiglione, 8

20. Porta Galliera

Porta Galliera to jedna z bram w dawnych średniowiecznych murach miasta Bolonii. Jest to najbardziej ozdobiona ze wszystkich zachowanych bram. Brama została zbudowana w latach 1659-1661 według projektu architekta Bartolomeo ProvagliaZnajduje się niedaleko parku Montagnola i stacji kolejowej Bologna CentralePod bramą znajdują się ruiny dawnego zamku kardynała Bertrando del Poggetto, który został zburzony w 1511 roku.

Adres: Piazza XX Settembre, 15

21. Mercato delle Erbe

Mercato delle Erbe to największy kryty rynek w historycznym centrum Bolonii. Można tam znaleźć owoce i warzywa, mięso, sery, wędliny, wino, ryby i wiele więcej. Rynek został zaprojektowany w 1910 roku przez Arturo Carpi i Luigi Mellucci. W 2014 roku rynek został częściowo przekształcony w miejsce gastronomii i restauracji. Rynek jest otwarty od poniedziałku do soboty od 19:00 do 22:004.

Adres: Via Ugo Bassi, 25

22. Museo Ducati

Museo Ducati to muzeum poświęcone historii i sukcesom firmy Ducati, znanej z produkcji motocykli. Muzeum znajduje się obok historycznej fabryki Ducati w Borgo Panigale. Muzeum zostało otwarte w 1998 roku podczas pierwszej edycji World Ducati Week. Muzeum oferuje trzy ścieżki wystawiennicze: galerię motocykli Ducati z różnych epok, pokaz motocykli Ducati wyścigowych i linię czasu “Momentów Ducati”, czyli najważniejszych wydarzeń z historii firmy. Muzeum jest otwarte w soboty i niedziele od 9:00 do 17:00.

Adres: Via Antonio Cavalieri Ducati, 3

23. Porta Castiglione

Porta Castiglione to ceglana brama z 1250 roku w murach Bolonii. Znajduje się przy parku Giardini Margherita i kościele Santa Maria della Misericordia. Brama była odnawiana wiele razy.

Adres: Via Castiglione

24. Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio

Biblioteca Comunale dell’Archiginnasio to jedna z najstarszych bibliotek we Włoszech, znajdująca się w Bolonii. Biblioteka jest umiejscowiona w pięknym zabytkowym budynku, który niegdyś był siedzibą Uniwersytetu w Bolonii. Znajduje się tam ponad 700 000 książek, rękopisów, map i innych cennych dokumentów. Wśród nich znajdują się dzieła z zakresu medycyny, historii sztuki i literatury. Biblioteka Comunale dell’Archiginnasio ma również w swoim zbiorze specjalne fondy, takie jak archiwa i zbiory dokumentów, których opisy można znaleźć na stronie internetowej biblioteki. Biblioteka ta jest jednym z najbardziej znanych i popularnych zabytków Bolonii i zawsze warto tam się wybrać, aby zobaczyć jej piękno i bogactwo zbiorów.

Adres: Piazza Galvani, 1

25. Sanctuary of the Madonna di San Luca

Sanctuary of the Madonna di San Luca jest bazyliką poświęconą kultowi maryjnego i jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Emilii-Romanii1. Znajduje się na wzgórzu Colle della Guardia, około 300 metrów nad poziomem miasta Bolonia. Można do niego dotrzeć z Porta Saragozza, w centrum miasta Bolonia, następnie podążając portykiem, który ma prawie 4 km długości i składa się z 666 łuków. W świątyni znajduje się ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem zwana “di San Luca”.

Adres: Via di San Luca, 36

26. International Museum and Library of Music

International Museum and Library of Music (Międzynarodowe Muzeum i Biblioteka Muzyki) to muzeum i biblioteka położone w Bolonii we Włoszech. Zostało założone w 1954 roku i od tego czasu gromadzi cenne zbiory związane z muzyką. W muzeum znajdują się instrumenty muzyczne, dokumenty, rękopisy, nagrania i wiele innych przedmiotów związanych z muzyką i jej historią. Muzeum organizuje również liczne wydarzenia, takie jak wystawy, koncerty i warsztaty. Celem muzeum jest nie tylko gromadzenie i prezentowanie zasobów, ale także edukacja w zakresie muzyki i jej znaczenia dla kultury. Muzeum i biblioteka są otwarte dla zwiedzających, którzy chcą poznać historię muzyki i zobaczyć unikatowe zbiory.

Adres: Str. Maggiore, 34

27. Basilica di Santa Maria dei Servi

Basilica di Santa Maria dei Servi jest kościołem gotyckim z XIV wieku, położonym przy Strada Maggiore 43 w Bolonii. Został założony w 1346 roku jako kościół wspólnoty Serwitów Najświętszej Maryi Panny i zaprojektowany przez Andreę da Faenza, zakonnika i architekta, który współpracował także z Antonio di Vincenzo przy monumentalnej bazylice San Petronio. Kościół ma 108 metrów długości i 23 metrów szerokości i jest uważany za jedno z najlepszych dzieł gotyku włoskiego.

Adres: Str. Maggiore, 43

28. Certosa di Bologna

Certosa di Bologna to cmentarz historyczno-monumentalny, który jest uważany za jeden z najważniejszych zabytkowych kompleksów w Europie. Został założony w 1801 roku przy klasztorze Certosa di San Gerolamo di Casara, który został zamknięty w 1797 roku. Klasztor ten został zbudowany w 1334 roku poza murami miasta, zgodnie z eremicką powołaniem zakon.

Adres: Via della Certosa, 18

29. Biblioteca Salaborsa

Biblioteca Salaborsa to publiczna biblioteka położona w centrum historycznym Bolonii. Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to w 1874 roku miasto postanowiło stworzyć bibliotekę dostępną dla wszystkich. Ostatecznie została ona otwarta w 1883 roku. Obecnie Biblioteca Salaborsa mieści się w Palazzo d’Accursio, a jej wnętrza są pełne atmosfery i historii. Jest to biblioteka cywilna, multimedialna i ogólnoinformacyjna. W jej zbiorach można znaleźć książki, gazety, czasopisma, mapy, filmy, płyty CD, CD-ROM, bazy danych, DVD, a także dostęp do Internetu i sieci Wi-Fi. Wstęp do Biblioteca Salaborsa jest darmowy, jednak aby korzystać z niektórych usług (takich jak wypożyczanie, korzystanie z sal do nauki, Internetu, czy dostępu do Emilib), konieczne jest posiadanie bezpłatnej karty. Aby się zapisać, wystarczy okazać ważny dokument tożsamości (prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty).

Adres: Piazza del Nettuno, 3