20 Największych Miast w Chorwacji pod Względem Powierzchni
Chorwacja to państwo o jednej z najdłuższych linii brzegowych w Europie. Powierzchnia największych miast nie przekracza 1000 km 2, choć Jedno z miast jest bliskie tej liczby. Niespodzianką jest też fakt, że zarówno stolica w Zagrzebiu, jak i inne, znane turystyczne miejscowości, jak Split, posiadają znacznie mniejszą powierzchnię. Lista 20 największych powierzchniowo miast chorwackich pokazuje, jak zróżnicowany jest ów kraj leżący nad Adriatykiem.
1. Gospić 966 km2
Stolica żupanii licko – seńskiej, choć mało znana i stanowczo słabiej zaludniona od turystycznych centrów Chorwacji, liczy sobie 966 km2. To największe miasto Chorwacji leży na wysokości 562 m n.p.m. Miasto posiada też ciekawą historię, związaną z przynależnością do imperium osmańskiego. Do dziś muzułmanie stanowią tu dużą grupę religijną.
2. Zagrzeb 641 km²
Stolica Chorwacji jest miastem o powierzchni 641 km² i tym samym plasuje się na drugiej pozycji, jeśli chodzi o zasięg terytorialny. Zagrzeb leży na terenie stosunkowo płaskim jak na chorwackie warunki: najwyższe wzniesienie mierzy 122 m n.p.m.
3. Beli Mansir 640 km2
Biały Klasztor, bo tak brzmi polska nazwa Beli Mansir, położony jest tuż przy granicy chorwacko – węgiersko – serbskiej. Choć nie ma dostępu do morza, posiada kompleks basenowy i dostęp do jezior. Powierzchnia miasta liczy 640 km2.
4. Otočac 565 km2
Miasto Otočac w centralnej Chorwacji znane jest z renesansowej twierdzy. Była to stolica biskupia, powierzchnia wynosi 565 km2.
5. Ogulin 542 km2
Ogulin leży niedaleko jezior Plitvickich, u podnóża gór, a jego powierzchnia wynosi 542 km2.
6. Benkovac 514 km2
Ta historyczna miejscowość w żupanii zadarskiej znana jest z kamieniołomów oraz uprawy winorośli. Do zabytków, jakie znajdziemy w Benkovac należą kościoły budowane z lokalnego kamienia oraz ruiny zamku – twierdzy.
7. Sisak 422 km2
Miasto o antycznej metryce znane było już w 500 roku p.n.e. Powstała tu twierdza. Sisak leży w północnej Chorwacji i liczy 422 km2 powierzchni.
8. Cres 405 km2
Miasto położone na wyspie o tej nazwie, sąsiaduje z półwyspem Istria i wyspą Krk. Ma 405 km2 – to także obszar całej wyspy. Co ciekawe, pośrodku wyspy leży jezioro Vransko podlegające ścisłej ochronie. Woda w jeziorze jest słodka, dzięki czemu stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców całej wyspy i miasta Cres.
9. Slunj 392 km2
Slunj to miasto turystyczne, choć nie leży nad morzem. Posiada twierdzę chroniącą dawniej przed Turkami oraz most nad rzeką Korana. Leży w żupanii karlowackiej. To popularna destynacja turystyczna.
10. Knin 355 km2
Bardzo malowniczo położone miasto na wyżynie w regionie Dalmacja. Założone jeszcze w czasach rzymskich. Mierzy 355 km2 i leży nad rzeką Krka. Przez miasto przebiega linia kolejowa.
11. Velika Gorica 328 km2
Miejscowość oddalona jest o 16 km od Zagrzebia, posiada też największe lotnisko w Chorwacji. To także jedno z bardziej zaludnionych i lepiej rozwiniętych przemysłowo miast regionu. Historia miasta sięga okresu rzymskiego, choć jego największy rozwój miał miejsce w XX wieku.
12. Hvar 297 km2
Długa i wąska wyspa przy brzegu Chorwacji jest jednocześnie miastem o powierzchni 297 km2. Hvar zwana jest lawendową wyspą. To miejsce przyciągające turystów z całego świata, słynne dzięki malowniczej marinie, jaskiniom i urokliwym zatoczkom.
13. Kutina 294 km2
Miasto przemysłowe w centralno- wschodniej Chorwacli, ok. 70 km od Zagrzebia. Znajdują się tu liczne zabytki z czasów średniowiecza oraz barokowy kościół.
14. Wyspa i miasto Korčula 279 km2
Powierzchnia wyspy Korcula opiera się na długości sięgającej 46 km i szerokości do ok. 7 km. Położona jest na Adriatyku, w południowej Dalmacji. To jedna z chętniej odwiedzanych miejscowości obejmująca swoją powierzchnią całą wyspę.
15. Jastrebarsko 226 km2
Miasto leży niedaleko stolicy Chorwacji i znane jest z zamku-twierdzy. Jastrebarsko funkcjonuje też jako uzdrowisko i miejscowość turystyczna.
16. Garešnica 226 km2
Garešnica położona jest w centralnej Chorwacji, w górzystym regionie. To miasto przemysłowe, dobrze skomunikowane z Węgrami. Posiada współczesną architekturę.
17. Zadar 194 km2
Miejscowość stanowi centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji. Leży nad Adriatykiem, posiada port oraz lotnisko. Zadar słynie z zabytków, których historia sięga czasów rzymskich, np. forum antyczne. Z czasów chrześcijańskich pochodzą liczne romańskie kościoły. Zadar skomunikowany jest z lądem poprzez długi, podświetlany most.
18. Osijek 169 km²
Osijek to ośrodek akademicki, którego metryka wiąże się z czasami rzymskiego panowania na terenie obecnej Chorwacji. Było to miasto strategiczne, pole bitew w czasach gotów, hunów oraz osmanów. Na lokalnej rzece zbudowano słynny most Sulejmana w 1526 r.
19. Durdevac 157 km2
Ta przygraniczna miejscowość położona jest niedaleko Węgier. Znana jest ze średniowiecznego zamku biskupiego. Powierzchnia 157 km2 sprawia, że to jedno z większych miast Chorwacji.
20. Donji Miholjac 134 km2
Jedno z ważniejszych miast i ośrodków przemysłowych w Chorwacji. Rozciąga się wzdłuż rzeki Drawy. Leży w regionie Slawonii, niedaleko granicy węgierskiej. Funkcjonuje tu przemysł chemiczny – ze względu na złoża ropy.