Ciekawostki

Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie rasy psów są najlepsze do polowania na wodne ptactwo? Wśród nich jest Chesapeake Bay Retriever, rasa psa myśliwskiego z Maryland, która wywodzi się z krzyżowania lokalnych psów myśliwskich z nowofundlandami. Jest to pies o mocnej budowie i wodoodpornej sierści, który doskonale sprawdza się w polowaniach na kaczki czy gęsi. Jednak Chesapeake Bay Retriever to nie tylko doskonały pies myśliwski, to również towarzysz dla całej rodziny. W dzisiejszym artykule z serii „Rasy psów” przyjrzymy się bliżej temu wspaniałemu psu i poznamy jego historię, cechy charakterystyczne oraz wymagania pielęgnacyjne.

Krótki rys historyczny

Za oficjalne powstanie rasy chesapeake bay retriever, uznaje się rok 1878 bo w tym roku został uznany przez American Kennel Club. Był pierwszym retrieverem uznanym przez AKC. Jako rasa jest najpopularniejsza w Stanach Zjednoczonych w innych krajach spotykana stosunkowo rzadko.

Budowa i charakter chessie

Muskularny, silny duży pies. Przystosowanie do środowiska wodnego podkreślają błony pławne i wodoodporna sierść. Dorosłe psy mierzą około 60 centymetrów i ważą około 35 kilogramów. Suki są mniejsze. Bardzo sprawny i fizycznie wytrzymały pies.

Szata psa jest dwuwarstwowa, włos twardy, krótki, sprężysty. Podszerstek gęsty. Włosy na szyi i karku z tendencjami do falowania, kręcenia. Na pysku i łapach włos krótki. Umaszczenie chesapeake bay retriever to wszelkie odcienie brązu. Możliwe są małe przebarwienia koloru białego w okolicach piersi, brzucha lub na łapach. Psy tej rasy dobrze prowadzone i odpowiednio karmione żyją ponad dziesięć lat często zdarza się nawet 15 lat.

Charakter jak przystało na solidnego pomocnika myśliwego wykazują posłuszeństwo. Duża inteligencja umożliwia penetrację terenu w oddaleniu od właściciela i przebywanie poza zasięgiem jego wzroku.

Chessie potrzebuje bardzo silnego kontaktu z właścicielem i jego rodziną. Toleruje a nawet lubi towarzystwo znanych sobie psów, natomiast wobec obcych czworonogów potrafi być nieufny i agresywny.

Pielęgnacja i karmienie

Chesapeake nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na jakiś czas dobrze go wyczesać. Wymagają natomiast bardzo dużo ruchu. Tradycyjnie jak u ras ze zwisającymi uszami należy dochowywać specjalnej dbałości o tą część ciała i w miarę częste kontrole w celu uniknięcia powstawania stanów zapalnych.

Uniwersalny pies jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Nie wymaga specjalistycznych pokarmów. Może spożywać przygotowane pokarmy jak również gotową karmę.

Ciekawostki o Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever to rasa psa myśliwskiego z rodziny retrieverów. Poniżej przedstawiam 10 ciekawostek na temat tej rasy:

1. Wywodzi się z amerykańskiego stanu Maryland, gdzie został wyhodowany w XIX wieku. Rasa ta powstała z krzyżowania lokalnych psów myśliwskich z nowofundlandami, które zostały sprowadzone na ten teren przez rybaków z Nowej Fundlandii.

2. Jest wytrzymałym psem, który posiada wodoodporną sierść. Dzięki temu rasa ta doskonale nadaje się do polowania na wodne ptactwo, takie jak kaczki czy gęsi.

3. Chesapeake Bay Retriever jest bardzo inteligentnym i wrażliwym psem, który potrzebuje stałej aktywności fizycznej i psychicznej. Bez odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji może stać się niespokojny i zaczynać niszczyć rzeczy wokół siebie.

4. Ma mocny i muskularny korpus, który pomaga mu pływać w zimnej wodzie. Rasa ta jest również bardzo odporna na trudne warunki atmosferyczne, dzięki czemu doskonale nadaje się do polowania w każdych warunkach.

5. Rasa ta ma charakterystyczne, złote oczy, które sprawiają, że wygląda bardzo imponująco i groźnie. Jednak pomimo swojego wyglądu, rasa ta jest bardzo przyjacielska i oddana swojemu właścicielowi.

6. Chesapeake Bay Retriever jest jedną z niewielu ras psów, która ma specjalne błony między palcami na łapach. Dzięki temu rasa ta może pływać jeszcze szybciej i z większą kontrolą.

7. Jest bardzo dobrym psem stróżującym, który potrafi odstraszyć intruzów dzięki swojemu imponującemu wyglądowi i charakterowi.

8. Pies ten jest uważany za jedną z najbardziej niezależnych ras psów. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ pies ten jest w stanie działać samodzielnie i podejmować decyzje. Z drugiej strony może to oznaczać, że rasa ta będzie trudniejsza do wychowania i szkolenia.

9. Jest rasą, która potrzebuje regularnego szczotkowania i pielęgnacji sierści. Dzięki temu zapobiega się matowaniu i plątaniu się włosów.

10. Chesapeake Bay Retriever jest bardzo zdolnym psem myśliwskim, który jest w stanie znaleźć i przynieść zwierzynę nawet z bardzo trudnych terenów. Jest to rasa, która doskonale nadaje się dla myśliwych oraz osób, które chcą mieć