Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever

Amerykański pies wyhodowany specjalnie do aportowania ustrzelonych kaczek. Jego historia nie może sięgać zbyt odległych czasów ponieważ oficjalna obecność białego człowieka na amerykańskiej ziemi nie jest zbyt odległa.

Rasa powstała na amerykańskim wschodnim wybrzeżu w rejonach Zatoki Chesapeake i stąd wzięła się jego nazwa. W swoim naturalnym środowisku nazywany jest pieszczotliwie chessie.

Krótki rys historyczny

Za oficjalne powstanie rasy chesapeake bay retriever, uznaje się rok 1878 bo w tym roku został uznany przez American Kennel Club. Był pierwszym retrieverem uznanym przez AKC. Jako rasa jest najpopularniejsza w Stanach Zjednoczonych w innych krajach spotykana stosunkowo rzadko.

Budowa i charakter chessie

Muskularny, silny duży pies. Przystosowanie do środowiska wodnego podkreślają błony pławne i wodoodporna sierść. Dorosłe psy mierzą około 60 centymetrów i ważą około 35 kilogramów. Suki są mniejsze. Bardzo sprawny i fizycznie wytrzymały pies.

Szata psa jest dwuwarstwowa, włos twardy, krótki, sprężysty. Podszerstek gęsty. Włosy na szyi i karku z tendencjami do falowania, kręcenia. Na pysku i łapach włos krótki. Umaszczenie chesapeake bay retriever to wszelkie odcienie brązu. Możliwe są małe przebarwienia koloru białego w okolicach piersi, brzucha lub na łapach. Psy tej rasy dobrze prowadzone i odpowiednio karmione żyją ponad dziesięć lat często zdarza się nawet 15 lat.

Charakter jak przystało na solidnego pomocnika myśliwego wykazują posłuszeństwo. Duża inteligencja umożliwia penetrację terenu w oddaleniu od właściciela i przebywanie poza zasięgiem jego wzroku.

Chessie potrzebuje bardzo silnego kontaktu z właścicielem i jego rodziną. Toleruje a nawet lubi towarzystwo znanych sobie psów, natomiast wobec obcych czworonogów potrafi być nieufny i agresywny.

Jest bardzo czujny i dobrze spełnia rolę psa stróżującego.

Pielęgnacja i karmienie

Chesapeake nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy raz na jakiś czas dobrze go wyczesać. Wymagają natomiast bardzo dużo ruchu. Tradycyjnie jak u ras ze zwisającymi uszami należy dochowywać specjalnej dbałości o tą część ciała i w miarę częste kontrole w celu uniknięcia powstawania stanów zapalnych.

Uniwersalny pies jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Nie wymaga specjalistycznych pokarmów. Może spożywać przygotowane pokarmy jak również gotową karmę.

5/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.