Alfa Romeo – 10 Ciekawostek na temat firmy
Południowy temperament Włochów musiał prędzej czy później znaleźć odzwierciedlenie w samochodach przez nich produkowanych. Tak też się stało. Pasjonat i pionier włoskiej motoryzacji Alexandre Darracq podjął próbę produkcji samochodu własnej konstrukcji. Próba zakończyła się finansowym niepowodzeniem i w konsekwencji jego firmę wykupili przedsiębiorcy z Lombardii. Przeczytaj ciekawostki i zaskakujące informacje o marce Alfa Romeo.
1. Powstaje firma o długiej nazwie Anonima Lombarda Fabbrica Automobili w skrócie ALFA. Wydarzenie to miało miejsce w 1910 roku, którą to datę przyjęto za początek samochodów Alfa.
2. Drugi człon nazwy samochodów Alfa pochodzi od nazwiska inżyniera Nicola Romeo, który objął kierownictwo zakładu w 1918. Od tego momentu produkowane auta przyjęły nazwę Alfa Romeo.
3. Samochody spod znaku Alfa Romeo od samego początku brały udział w wyścigach samochodowych. W roku 1925 model oznaczony jako P2 po raz pierwszy wygrywa mistrzostwa świata.
4. W 1950 bolidy Alfa Romeo rozpoczynają swój udział w wyścigach Formuły 1. Alfa zdobywa w tym roku mistrzostwo. To samo jest udziałem Alfy w 1951 roku. Były to dwa i jedyne triumfy na torach Formuły 1.
5. Przez długie lata w samochodach Alfy montowane były silniki w układzie boxer, zrezygnowano z nich dopiero w czasie przejęcia przez Fiata. Powodem były zbyt wysokie koszty. Tym samym samochody zostały pozbawione specyficznego brzmienia pracującego silnika i zadziorności.
6. W 1986 roku Alfa Romeo przechodzi w ręce Fiata.
7. Alfa Romeo wypromowała czerwień stosowaną w swoich samochodach i wprowadziła do powszechnego obiegu określenie czerwień alfa.
8. Konstruktorzy tworzący samochody spod znaku Alfa Romeo przyczynili się do wielu istotnych zmian dotyczących silników. To dzięki ich pracy świat zapoznał się między innymi z bezpośrednim wtryskiem paliwa w dieslach typu common rail i wieloma innymi istotnymi usprawnieniami.
9. Logo umieszczane na maskach samochodów symbolizuje herb Mediolanu, pozostając bez zmian pomimo podlegania pod zarząd turyńskiego Fiata.
10. W całej historii Alfy Romeo była ona producentem różnych rodzajów pojazdów, między innymi samochodów ciężarowych, trolejbusów, samochodów dostawczych i terenowych.