Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Chęcinach

fot. Jarosław Roland Kruk – Wikipedia

Chęciny są niewielką miejscowością, która znajduje się w województwie świętokrzyskim.

Trzeba jednak przyznać, że, mimo iż jest mała, to jest jednocześnie niezwykle urokliwa i pełna znakomitych atrakcji.

Dlatego zdecydowanie warto skupić się na tych najlepszych atrakcjach, by jeszcze bliżej poznać to niezwykłe miejsce i zrozumieć skąd bierze się jego fenomen.

1. Jaskinia Raj

Pierwsza z atrakcji jest jednocześnie jedną z najciekawszych na terenie Chęcin. Owa jaskinia przez wielu nazywana jest najpiękniejszą jaskinią na terenie całego kraju. Jej długość wynosi 240 metrów, a dla turystów udostępniono aż 180 korytarzy.

2. Zamek

To kolejna z atrakcji wartych zobaczenia. Zamek zbudowany został na trzynastego i czternastego wieku. Już od samego powstania było to miejsce wielu niezwykle istotnych wydarzeń politycznych. Dzisiaj we wschodniej baszcie powstał punkt widokowy, z którego widoki są wręcz niesamowite.

3. Rynek

To miejsce bardzo urokliwe, gdyż pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza, gdzie pełnił przede wszystkim rolę targową. Dzisiaj to miejsce wielu kamieniczek, które wieczorową porą nadają temu miejscu szczególny klimat.

4. Skansen

To kolejne miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Skansen powstał w 1976 roku. Na jego terenie można znaleźć wiele drewnianych domów, kościołów, czy spichlerzy. Klimat tego miejsca pozwala, chociaż na chwilę przenieść się do dziewiętnastego wieku.

5. Centrum Neandertalczyka

To niezwykłe, ale bardzo często odwiedzane przez turystów miejsce. Można tu znaleźć różnorakie makiety mamutów i ludzi jaskiniowych w skali 1:1, co sprawia, że ogólne wrażenie jest wręcz powalające.

6. Centrum Leonardo Da Vinci

To unikatowa atrakcja, której głównym celem jest nauka poprzez świetną zabawę. Fascynujący jest fakt, że można tu zobaczyć swoje serce, mózg, czy też szkielet. To doskonałe miejsce dla całej rodziny.

7. Dwór Branickich

Dwór powstał na początku siedemnastego wieku w miejscu starego folwarku, a zbudował go ówczesny starosta Chęciński, czyli Jan Branicki. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, by poczuć klimat od niego bijący.

8. Klasztor Franciszkanów

Został on założony przez franciszkanów w 1368 roku. Przez setki lat było to miejsce wielu zdarzeń historycznych, zniszczeń i przebudowy. Obecnie jest to miejsce, gdzie zakonnicy prowadzą Ośrodek Terapii Uzależnień od Środków Psychoaktywnych.

9. Jaskinia Piekło

To kolejna z tych ciekawych jaskiń znajdujących się na terenie Chęcin. Wiąże się z nią pewna legenda, którą zdecydowanie warto poznać, podczas wizyty tam.

10. Kościół św. Bartłomieja

To budowla, która została wzniesiona na początku czternastego wieku, prawdopodobnie przez Władysława Łokietka. Przez te wszystkie lata był on wielokrotnie przebudowywany, ale jego wnętrze jest nadal zachwycające, dlatego warto wybrać się tam nawet na chwilę.