Polska

15 Muzeów w Bydgoszczy, Które Warto Zwiedzić

wnętrze muzeum mydła
fot. muzeummydla.pl

Bydgoszcz to największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się tutaj wspaniała Opera Nova, która przyciąga miłośników najważniejszych spektakli, które są wykonywane przez światowej sławy artystów. Jednakże jest to także miasto o bogatej historii, którą można poznać, odwiedzając najważniejsze, bydgoskie muzea. Sprawdźmy, które z nich warto zobaczyć.

Sprawdź też -> Najlepsze Atrakcje w Bydgoszcz

1. Muzeum Mydła i Historii Brudu

To jedno z najbardziej nietuzinkowych miejsc w Bydgoszczy i nie tylko. Bowiem trudno byłoby znaleźć drugie podobne muzeum w całej Polsce. Przychodząc tutaj, możemy kreatywnie spędzić czas ze swymi bliskimi. Na samym początku zwiedzania każdy odwiedzający bierze udział w mini warsztatach mydlanych i tworzy własnoręcznie wykonane mydełko. Wyjątkowe i niepowtarzalne. Następnie na gości czeka przewodnik, który oprowadza po konkretnych ekspozycjach związanych z interesującą historią brudu oraz kosmetyków przeznaczonych do jego zwalczania. Niekiedy muzeum organizuje także inne warsztaty, podczas których można zrobić własną świecę.

Adres: Długa 13/17, Telefon: 525 157 015

2. Muzeum Wojsk Lądowych

Miłośnicy sprzętów wojskowych koniecznie powinni zwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych. Co można w nim obejrzeć? Jako że znajdują się tam zabytki powiązane z historią wojska lądowego, pochodzące nawet ze średniowiecza, dzięki wizycie w muzeum będzie można poszerzyć swą wiedzę na temat losów jednostek polskich podczas ważnych wojen. Jeżeli chodzi o ekspozycje, występują tutaj zarówno zewnętrzne, gdzie można obejrzeć dwa wyjątkowe czołgi oraz wewnętrznej, z zabytkami umiejscowionymi za gablotkami, które pozwalają na ukazanie rozwoju wojskowości na przestrzeni wieków.

Adres: Czerkaska 2, Telefon: 261 412 026

3. Muzeum Wodociągów

Dostęp do bieżącej wody to tak naprawdę podstawa, bez której niezwykle trudno byłoby funkcjonować. Dlatego też ciekawym punktem na mapie Bydgoszczy jest Muzeum Wodociągów, którego celem przewodnim jest edukowanie odwiedzających o wadze ekologii. Na podstawie historii miejskich wodociągów, można uzyskać informacje na temat tego, w jakich latach powstawały i jak wówczas wyglądały czy na jakiej zasadzie działały. Jednak nie tylko, gdyż eksponaty znajdujące się w muzealnych salach dotyczą architektury przemysłowej. Możemy tam zatem obejrzeć przedmioty i elementy konstrukcji z przełomu XIX. i XX. wieku. Z kolei osoby, które pragnęłyby obejrzeć wystawy, lecz nie mają fizycznego odwiedzenia terenu muzeum, mogą zdecydować się na wirtualny spacer po nim. Do oglądania są także udostępnione obie hale związane do muzeum: hala Pomp oraz Wieża Ciśnień.

Adres: Gdańska 242, Telefon: 525 860 552

4. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Na początek warto krótko opisać to, kim był Leon Wyczółkowski. To barwna postać epoki Młodej Polski i jeden z istotniejszych malarzy tworzących zgodnie z nurtem realistycznym. Jednakże Muzeum Okręgowe jego imienia koncentruje się na przechowywaniu zbiorów związanych historią Bydgoszczy oraz jej dziedzictwem artystycznym. Zagadnienia te są również stale badane przez pracowników muzeum. W 2009 roku instytucja została oficjalnie wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów (nr 101).

Na dużą uwagę zasługuje fakt, iż w 2011 roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego powiększyło się o nowo otworzone Exploseum, będące pohitlerowską fabryką . Zwiedzający mogą obejrzeć ów oddział muzealny w Puszczy Bydgoskiej.

Adres: Gdańska 4, Telefon: 525 253 355

5. Europejskie Centrum Pieniądza

Muzeum to mieści się w kameralnym budynku położonym na Wyspie Młyńskiej. Umiejscowienie zbiorów w przepięknej kamienicy wzniesionej na przełomie XVIII. i XIX. wieku, ma ogromne plusy. Tym bardziej, że prezentuje sobą cechy architektury późnego baroku. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się jedna z bydgoskich Mennic. Europejskie Centrum Pieniądza to miejsce idealne dla pasjonatów numizmatyki, którzy pragną zobaczyć, jakie monety były w obiegu chociażby za czasów Jana Kazimierza.

Adres: Mennica 4,

6. Muzeum Fotografii

Instytucja ta ma bardzo interesującą historię, mocno związaną z osobą Mariana Dziatkiewicza – człowieka, który w 1925 roku Fabrykę Płyt Fotograficznych. Zakład na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniał nazwę, ostatecznie stawiając na ”FOTON”. Każdy mieszkaniec Bydgoszczy doskonale wiedział, iż owe przedsiębiorstwo było wówczas jednym z największych i najważniejszych w mieście. Jednak pod koniec XX. wieku fabryka upadła, gdyż konkurencja okazała się bezwzględna. Dzięki Ryszardowi Chodynie, postanowiono otworzyć muzeum, które upamiętniałoby działalność tego słynnego zakładu i gromadziło w nim różne pamiątki związane z fotografią. Od 23.11.2004 roku jest ono otwarte dla zwiedzających, którzy chcieliby poznać anegdoty związane FOTO-nem.

Adres: Karpacka 52, Telefon: 525 670 007

7. Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego

Kanał Bydgoski to najważniejsza droga wodna w mieście. W związku z tym warto udać się do muzeum, żeby bliżej poznać codzienne życie, które wiedli nad kanałem niegdysiejsi mieszkańcy. Znajdują się tam najważniejsze wystawy oraz fotografie, które mają przybliżyć zarówno współczesnym bydgoszczanom, jak i turystom przybywającym ze wszelkich zakątków Polski. Wodna droga przepływająca przez Bydgoszcz to ważny łącznik umożliwiający żeglugę czy rejs.

Adres: Staroszkolna 10, Telefon: 693 765 075

8. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Jest to miejsce pełne zajmujących pamiątek pozostawionych przez Polaków, których kapryśny los postanowił odegnać poza granice ojczyzny. Wiele z nich należało do członków polskiej dyplomacji. Muzeum to jest swoistą instytucją powstałą, aby uhonorować i udokumentować losy rodaków zmuszonych do wyjazdu za granicę, często bez możliwości powrotu. Niektóre z przedmiotów znajdujących się w muzealnych gablotkach były własnością żołnierzy walczących na froncie. Warto zabrać tutaj ze sobą dzieci, aby zrozumieć poświęcenie przodków i cofnąć się nieco w czasie do dawnych lat.

Adres: Ryszarda Berwińskiego 4, Telefon: 523 462 318

9. Muzeum Oświaty w Bydgoszczy

W Muzeum Oświaty w Bydgoszczy pozwala na poznanie dziejów miejskich szkół. Począwszy od czasów zaboru pruskiego, przez dwie wojny światowe, aż do dzisiaj. Ściany sal zdobią fotografie dawnych nauczycieli oraz uczniów. Dzięki emerytowanym nauczycielom możliwe było zebranie starych podręczników czy innych przedmiotów, niegdyś używanych w bydgoskich szkołach. Zwiedzający mogą przyjrzeć się zarówno stałym ekspozycjom, takim jak: ”Szkice z dziejów oświaty” oraz czasowym.

Adres: Marii Skłodowskiej Curie 4, Telefon: 523 426 590

10. Barka Lemara

To nietypowe muzeum znajduje się na pokładzie barki zacumowanej przy nadbrzeżu Brdy. Dlatego też ekspozycje są związane z szyprami oraz żeglugą. Barka Lemara to ważny zabytek, tym bardziej, że większość łodzi, które niegdyś cumowały przy rzece, już nie znajdują się w bydgoskim porcie. Jednakże przed laty, droga wodna miasta była częścią międzynarodowej trasy wodnej. Przez kanał przepływało mnóstwo jednostek pływających, co wpływało na rozwój kultury ludzi związanych z obsługą statków. Warto poznać ciekawostki dotyczące tego wspaniałego okresu.

Adres: Spichlerna 1, Telefon: 503 584 840

11. Spichrze w Bydgoszczy

Spichrze znajdują się w części Starego Miasta. To przepiękne, zabytkowe budynki, które przylegają do siebie. Kiedyś były używane jako magazyny, w których przechowywano produkty rolne, przeznaczone do transportu drogą wodną. Obecnie budowle są odrestaurowane i można wejść do środka, aby poznać tajemnice znajdującego się tam muzeum, które koncentruje się na zaprezentowaniu odwiedzającym historii miasta.

Adres: Stary Port 13,

12. Galeria Sztuki Nowoczesnej

W Galerii Sztuki Nowoczesnej można podziwiać wybrane dzieła należące do konkretnych kierunków sztuki polskiej. Dzięki temu znawcy mogą ujrzeć wspaniałe prace wybitnych artystów, zaś inni poznać czołowych twórców, którzy mieli swój wkład w rozwój malarstwa, rzeźbiarstwa, a także fotografii.

Adres: Mennica 8, Telefon: 525 859 903

13. Apteka pod Łabędziem

Apteka ”Pod Łabędziem’; to nietypowe muzeum stworzone, aby uczcić 150. jubileusz apteki. Dzięki temu turyści mogą poznać przedmioty związane z farmakologią oraz tajnikami medycyny. Jednakże nic tutaj nie jest takie oczywiste, gdyż wnętrze stylizowane jest na laboratorium godne Severusa Snape’a, a poszczególne ekspozycje opisane w starodawny sposób, przez co można sobie wyobrazić, jak wyglądały początki bydgoskiego aptekarstwa.

Adres: Gdańska 5, Telefon: 528 889 742

14. Dom Leona Wyczółkowskiego

W Bydgoszczy znajdziemy wiele miejsc związanych z Wyczółkowskim. Nic dziwnego, gdyż artysta został przez bydgoszczan wybrany na swoistego patrona strefy kultury. Dlatego też otworzono Dom Leona Wyczółkowskiego, w którym można oglądać obrazy stworzone przez malarza. Warto także przyjrzeć się samemu budynkowi, którego budowę zakończono około roku 1902. Początkowo mieszkali w nim członkowie zarządu zbożowych młynów, umiejscowionych na Wyspie Młyńskiej. Obecnie zaś pełni rolę edukacyjną.

Adres: Mennica 7, Telefon: 525 859 907

15. Galeria Miejska BWA

Wspomniana Galeria, to instytucja, która działa nieprzerwanie od ponad 1949 roku. Jednakże aktualnie jej siedziba znajduje się w budynku powstałym dopiero w latach 70. XX. wieku. Wszystko zaprojektowali: Tadeusz Czerniawski oraz Zdzisława Kostrzewa. Odwiedzający mają do obejrzenia eksponaty znajdujące się na sali na parterze oraz na pierwszym i drugim piętrze. Co więcej, nieopodal głównej siedziby znajduje się podlegający jej oddział z resztą istotnych pozycji. Galeria działa przez sześć dni w tygodniu. Jedynie w poniedziałki jest nieczynna. Zwiedzający mają do wyboru: samodzielne zwiedzanie sal tudzież opłacenie przewodnika, który umili czas, opowiadając o każdym mijanym przedmiocie oraz odpowiadając na wszelkie ewentualne pytania. Warto też zwrócić uwagę na wyjątkowe wystawy czasowe, które zdecydowanie są warte uwagi. Trzeba się jednak pośpieszyć, bowiem grafik jest napięty, a wystawy na bieżąco zmieniane.

Adres: Gdańska 20, Telefon: 523 393 050

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Bygdoszczy