Ciekawostki

15 intrygujących ciekawostek o Buriatach

źródło: Wikipedia

Buriaci to naród mongolski, który zamieszkuje południową Syberię i którego kraj terytorium wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Szacuje się, że cała populacja Buriatów wynosi od 500 do 690 tysięcy osób, co czyni z nich największy naród autochtoniczny w tej części Azji.

2. Buriaci na co dzień posługują się językiem buriackim, który wywodzi się z tej samej rodziny, co język mongolski. Porozumiewają się również w języku mongolskim oraz rosyjskim.

3. Jeszcze przed 1931 rokiem Buriacki używali pisma mongolskiego. Od tego roku do roku wybuchu drugiej wojny światowej na ich terenach obowiązywał alfabet łaciński, a z kolei wprowadzono u nich nieco zmodyfikowaną cyrylicę.

4. Buriaci wywodzą się z mongolskich plemion, które od wieków zamieszkiwały okolice Bajkału. Radzieccy etnografowie szacowali, że w XVII wieku żyło ich około 77 tysięcy.

5. Głównym regionem zamieszkiwanym przez Buriatów jest Buriacja, która ma ponad 350 tysięcy kilometrów kwadratowych i należy do irkuckiej strefy czasowej.

6. Buriaci żyją również w Chińskiej Republice Ludowej. Szacuje się, że jest ich tam od ponad 70 tysięcy do ponad 160 tysięcy. Zamieszkują część Mandżurii oraz Mongolię Wewnętrzną.

7. Przodkami współczesnych Buriatów byli Kurykanie, którzy należeli do związku plemiennego Gaoczów, a ci z kolei wywodzili się od Dilingów. Pierwsze wzmianki o tych ostatnich pojawiły się już w IV wieku przed naszą erą.

8. Terytorium Buriacji zostało oficjalnie przyłączone do terenów rosyjskich dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Pierwszy traktat został podpisany w tej sprawie w 1689 roku, a drugi w 1727 roku, kiedy zakończył się konflikt z Chinami.

9. Podstawą gospodarki Buriatów jest wypas bydła. Do XX wieku większość z nich hodowała konie, owce, kozy i bydło rogate, a na terenach półpustynnych również wielbłądy. Najważniejsze były w tym wypadku konie, ponieważ jedzono ich mięso, ale też zwierzęta te były wykorzystywane do większości prac.

10. Buriaci od wieków wykorzystywali włosie końskie do produkcji szczotek, a skórę do wyrobów garbarskiej. Z kolei owce były hodowane przede wszystkim ze względu na mleko oraz wełnę, z której można było robić niezbędne w tej części świata ciepłe ubrania.

11. Buriaci na przestrzeni lat stali się bardzo dobrymi rolnikami, którzy uprawiali między innymi żyto, jęczmień, orkisz czy owies. Jeszcze przed przybyciem Rosjan używano prostych narzędzi takich, jak motyki. Z czasem dopiero zaczęło używać pługów i sierpów. Również pod wpływem Rosjan Buriaci zaczęli nawadniać ziemię i nawozić ją obornikiem, a metody te używane są przez nich do dnia dzisiejszego.

12. Kowalstwo jest bardzo ważnym rzemiosłem wśród Buriatów i od lat stoi ono na bardzo wysokim poziomie. Zawód kowala był w ich społeczności dziedziczny, ale czasem zajmowali się nim również szamani.

13. Rzemieślnicy buriaccy wytwarzali również naczynia i biżuterię z różnych kruszców, wśród których najcenniejsze było złoto.

14. Część Buriatów wciąż wierzy w istotę wyższą, która jest Wielkim Błękitnym Niebem i wyznają szamanizm. Wśród nich można znaleźć również wyznawców prawosławia.

15. Buriaci bardzo rozbudowali swój system lecznictwa, a ich mieszanki ziołowe mogły poradzić sobie z wieloma chorobami.