Ciekawostki

Buldog Francuski – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

buldog francuski

Buldogi francuskie to rasa ciesząca się ogromną popularnością w ostatnich latach. Wzbudzają pozytywne skojarzenia i natychmiastową sympatię. Rasa ta została przydzielona do sekcji małych psów molosowatych. Te niewielkie psy odznaczają się krępą budową ciała i dosyć charakterystycznymi dużymi i odstającymi uszami. Nieco specyficzna budowa ciała wpływa również na pocieszny sposób poruszania się tej rasy. Są niezwykle energiczne i temperamentne.

Tryb życia

Buldogi francuskie odznaczają się dosyć dużym temperamentem. Posiadają ogromne zasoby energii i w związku z tym niezbędna jest również odpowiednia ilość ruchu. Znane są jako rasa, która w doskonały sposób dostosowuje się do aktywności własnego opiekuna. Nie oznacza to jednak, że nie należy uwzględnić w tej aktywności możliwości i warunków psa. Uwielbiają długie spacery, zwłaszcza w młodym wieku. Nieco spokojniesze spacery należy zapewniać starszym osobnikom. Należy również pamiętać, że kochają wspólne zabawy zarówno we własnych czterech kątach, jak i w plenerze. Po wyczerpującym dniu będą potrzebowały solidnego odpoczynku. Dorosły osobnik potrafi przespać nawet do 15 godzin na dobę. Uwielbiają odpoczywać w towarzystwie swoich opiekunów, wśród których czują się najbezpieczniej.

Sierść i umaszczenie

Buldog francuski

Buldogi francuskie najczęściej odznaczają się płowym i pręgowanym umaszczeniem. Popularne są również odmiany z dodatkiem białych plam. Można się także spotkać odcieniem czarnym i brązowym. Sierść jest stosunkowo krótka i bardzo przyjemna w dotyku. Wbrew pozorom nie jest szorstka.

Rozmiary i waga

Dorosłe osobniki najczęściej liczą sobie od 27-34cm wysokości. Suki na ogół nie przekraczają 11 kilogramów. Samce na ogół bywają nieco cięższe, dochodząc nawet do 13 kilogramów. Waga przekraczająca podane wartości może oznaczać otyłość psa, z którą należy walczyć w trosce o bezpieczeństwo pupila.

Charakter i zachowanie

buldog francuski

Buldogi francuskie zaliczane są do psów wesołych, żywych i niezwykle bystrych. Jednocześnie są cierpliwe i spokojne. Warto jednak pamiętać, że rasa ta wyjątkowo źle znosi rozłąkę z właścicielem, do którego bardzo mocno się przywiązuje. W takich sytuacjach mogą pojawić się nieco nerwowe zachowania i lęk separacyjny. Na ogół nie sprawiają żadnych problemów wychowawczych. Są ugodowe i bardzo szybko się uczą. Nie należą do grupy psów o agresywnym usposobieniu. Ich wyjątkowa cierpliwość powoduje, że są idealnym towarzyszem dla małych dzieci. Kochają towarzystwo i okazują dużo czułości, oczekując tego samego w zamian.

Usposobienie, a szkolenie

Buldogi francuskie nie sprawiają żadnych probemów podczas szkolenia. Są przyjaźnie nastawione i bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy. Należy jednak pamiętać, że wymagają cierpliwego podejścia oraz dobrze opracowanego systemu nagród. Czasami potrzebują większej ilości powtórzeń, ale systematyczna praca z tą rasą może zdziałać cuda. Są żywiołowe i reagują na wiele bodźców, a to powoduje, że potrzebują kreatywnego tresera, który zapewni im interesujący i pełen nauki czas. Należy pamiętać o regularnych przerwach podczas treningu.

Ile żyje

Średnia długość życia buldogów francuskich to 10-14 lat. Rzadkością są osobniki przekraczające tę granicę.

Jak dbać o jego zdrowie?

buldog francuski

Dobra forma buldogów francuskich uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowej zbilansowanej diecie, składającej się z pełnowartościowych regularnych posiłków. Należy również regularnie troszczyć się o higienę psa i zapewniać mu niezbędną ilość aktywności fizycznej. Ta rasa jest wyjątkowo źle nastawiona do wszelkiej rozłąki z właścicielem. W trosce o zdrowie psychiczne, należy od najwcześniejszych chwil przyzwyczajać psa, że właściciel ma prawo wyjść z domu i nie wiąże się to dla psa z żadnymi przykrymi konsekwencjami.

Najczęstsze choroby

Niestety buldogi francuskie należą do chorowitych psów. Wynika to w dużej mierze z budowy ciała, która niestety czasem staje się dla psa obciążeniem. Rasa odznacza się skróconą trzewioczaszką, co z kolei często skutkuje wadami podniebienia, nozdrzy, tchawicy i krtani. Tego rodzaju wady mogą z kolei doprowadzić do złego rozwoju serca. Częstym problemem jest również dwurzędwość rzęs, wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki, rozszczep podniebienia, krąg motyli i alergie pokarmowe.

Cechy szczególne

Buldogi francuskie mają krótki i mocno spłaszczony pysk, który bywa ich największym problemem. Posiadają również krótki prosty ogonek i spiczaste uszy, dzięki którym ich głowa zdaje się znacznie większa i nieproporcjonalna w stosunku do reszty ciała.

Pielęgnacja

buldog francuski

Pielęgnacja buldogów odbywa się na kilku płaszczyznach. Należy monitorować stan uszu i regularnie oczyszczać je specjalnym preparatem. Używamy w tym celu miękkiego wacika, zachowując podczas czyszczenia delikatność. Pazury należy obcinać równo z poduszeczką, trzymając bezpiecznie psa i w miarę możliwości go unieruchamiając. Można w razie probemów skorzystać z pomocy weterynarza. Należy regularnie przemywać fałdy skóry i zagłębiania pomiędzy nimi. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnych resztek jedzenia i innych wydzielin, które mogą być przyczyną różnych stanów zapalnych.

Jak szczotkować?

Szczotkowanie powinno odbywać się raz w tygodniu. Do szczotkowania należy wykorzystać specjalną gumową rękawicę. Czesać tylko z włosem, bo w ten sposób nie zniszczymy sierści.

Wypadanie włosów/sierści

buldog francuski

Buldogi francuskie gubią sierść przez cały rok. Nie mamy jednak do czynienia z ogromnymi ilościami sierści. Linienie o wzmożonej intensywności odbywa się raz w roku, na wiosnę. W tym okresie buldog francuski przygotowuje nową szatę na okres zimowy. Wówczas należy wyczesywać psa każdego dnia.

Pielęgnacja

Należy pamiętać, że buldogi francuskie mają tendencje do zapadania na choroby skórne. Zdarzają się również reakcje alergiczne. Warto korzystać z preparatów micelarnych podczas szczotkowania oraz z szamponów podczas kąpieli. Dzięki nim sierść nabierze pięknego blasku, a co ważniejsze – skóra również będzie pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Osobniki borykające się z alergiami powinny być pod stałą kontrolą weterynarza, a przede wszystkim powinny jeść karmę dedykowaną psom z alergiami. Objawem alergii może być nieco spłycony oddech, problem z oddychaniem oraz zmiany skórne, które należy natychmiast skonsultować z weterynarzem.

buldog francuski

Alergicy

Uważa się, że buldogi francuskie nie emitują zbtyt dużej ilości alergenów. Nie powinny sprawiać wobec tego większych problemów osobom, które borykają się z alergiami. Pod uwagę natomiast warto wziąć poziom zaawansowania alergii. Buldogi francuskie zaliczane są do grupy zwierząt najmniej uczulających.

Hodowla i szczeniaki

buldog francuski

Warto wiedzieć, że hodowla tej rasy musi spełniać konkretne wymogi. Warto przede wszystkim szukać hodowli należących do Związku Kynologiczngo w Polsce, który jest w pewnym sensie gwarancją na psa cieszącego się dobrą kondycją i właściwym przygotowaniem. Tylko w takich hodowlach znajdziemy osobniki wpasowujące się w oficjalnie uznany wzorzec. Dobry hodowca doprowadza do rozrodu wyłącznie psy nieobciążone genetycznymi wadami i psy, które są badane niemal pod każdym kątem. Warto dodać, że szczeniak musi spędzić w hodowli przynajmniej osiem tygodni. W tym okresie szczeniak socjalizuje się z rodzeństwem i pobiera pierwsze nauki od matki. Ten etap jest niezwykle ważny, a jego pominięcie może skutkować poważnymi problemami behawioralnymi.

Historia rasy

Nie można jednoznacznie określić historii tej rasy. Wersje kynologów są dosyć rozbieżne. Przodkiem tej francuskiej rasy może być buldog angielski. Są jednak teorie, iż powstała ze skrzyżowania mopsów i buldogów lub buldogów i psów hiszpańskich. Niezaprzeczalnym faktem jest, że pierwszy klub tej rasy powstał w stolicy Francji w 1880 roku. Oficjalne uznanie buldoga francuskiego nastąpiło niespełna dwie dekady później. W kolejnych latach rasa zaczęła zyskiwać coraz większe uznanie na całym świecie.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

buldog francuski

Buldogi francuskie niestety źle znoszą wszelkie skrajne temperatury. W okresie zimowym należy zapewnić im dodatkowe ubranko na spacery, bo krótka sierść nie stanowi niestety odpowiedniego zabezpieczenia przed siarczystym mrozem. Znacznie gorzej znoszą upały. Lato to dla buldogów francuskich największa katorga, podczas której będą potrzebowały wielkiego wsparcia swoich opiekunów. Należy zadbać o to, by w  domu lub mieszkaniu znalazło się chłodne pomieszczenie. Trzeba także monitorować stan wody w miskach i zabierać wodę ze sobą na spacery. W miarę możliwości należy unikać spacerów w godzinach szczytu. Dobrym sposobem będzie wychodzenie przed wschodem oraz po zachodzie słońca.

Dla kogo?

Buldogi francuskie to niezwykle towarzyskie istoty. Odznaczają się przyjaznym usposobieniem i wielką lojalnością. Bardzo szybko przywiązują się do „swoich ludzi”. Nie są agresywne. Z pewnością sprawdzą się w przypadku wielodzietnych rodzin, ale również w przypadku osób mieszkających w pojedynkę. Dla nich najważniejsza jest obecność człowieka, ilość nie ma znaczenia. Nie będzie to odpowiedni wybór dla osób, których nie ma całymi dniami w domi. Buldogi francuskie potrzebują towarzystwa i poczucia, że nie są same. W przeciwnym wypadku mogą stać się nerwowe. Źle znoszą schodzenie i wchodzenie po schodach. W trosce o ich kręgosłup dobrym pomysłem będzie wnoszenie buldoga na rękach, co nie stanowi problemu ze względu na małe gabaryty psa.

Jaką karmę wybrać?

buldog francuski

Buldogi nie są wybredne pod względem jedzenia, choć ze względu na częste reakcje alergiczne warto wybierać spośród sprawdzonych i rekomendowanych karm. Pies z laergią powinien jeść wyłącznie karmę dla alergików weterenaryjnych. W składzie karmy powinny znaleźć się wszystkie niezbęde składniki odżywcze, a głównym elementem powinno być mięso.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu (jeśli są)

Buldog francuskie to niezwykle wdzięczne istoty, które nie mają w zwyczaju niszczyć elementów wyposażenia domu. Nie sprawiają w tej materii niemal żadnych problemów. Warto jednak pamiętać o ich potrzebach i nie decydować się na tę rasę, jeżeli wiemy, że bywamy we własnym domu sporadycznie i na chwilkę. Buldogi francuskie czują się nieszczęśliwe, kiedy zostają same w czterech ścianach.

Pochodzenie rasy

buldog francuski

Najprawdopodobniej rasa powstała we Francji, a przynajmniej tam została oficjalnie zarejestrowana. Niestety nie ma jednak jednoznacznych informacji na temat pochodzenia buldogów francuskich. Teorie i opinie są w tej materii mocno podzielone.

Ciekawostki

Pierwotnie buldogi francuskie posiadały uszy w kształcie róży. Charakterystyczne odstające uszy, dzięki którym rasa kojarzy się z nietoperzami została doceniona wśród amerykańskich hodowców. Taka odmiana wkrótce została doceniona na całym świecie. Ciekawostką jest, że jako jedna z nielicznych ras, buldogi francuskie nie potrafią pływać. Uniemożliwia im to budowa ciała.

Cena w 2023 roku

Na wysokość ceny składa się wiele czynników. Szczeniaki pochodzące z zarejestrowanej hodowli kosztują od trzech do sześciu tysięcy. Różnice w cenie wynikają z rodzaju umaszczenia, zdrowia, kondycji oraz osiągnięć psa.