Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Brnie

brno

Drugim co do wielkości miastem w Czechach, zaraz po Pradze, jest Brno. Jest miastem studenckim, znajduje się tam aż 6 uczelni wyższych, ale zachwyca również swoją architekturą. Odwiedzane przede wszystkim w drodze do Chorwacji, warto zatrzymać się tam na weekend.

1. Rynek Warzywny

Urokliwe miejsce z piękną barokową fontanną Parnas. Rynek zawdzięcza swoją nazwę straganom, które rozkładane są tam do dzisiaj, z wyjątkiem niedzieli. Oprócz fontanny znajduje się tam również barokowa Kolumna św. Trójcy z 1729 roku.

Pod placem znajdują się jedne z najciekawszych brneńskich podziemi. Powstały one z połączenia piwnic kupców będących właścicielami znajdujących się tam kamienic.

2. Zamek Spilberk

Forteca powstała w XIII wieku jako rezydencja królewska dynastii Przemyślidów. Znajduje się na wzgórzu, otoczonym malowniczym parkiem. Na szczyt prowadzą serpentynami ścieżki, z których rozciąga się zachwycający widok. Na terenie zamku odbywają się liczne koncerty oraz wydarzenia kulturalne.

3. Plac Wolności

Bardzo ciekawy plac w kształcie trójkąta i zarazem kontrowersyjny ze względu na architekturę. Znajdują się tu najważniejsze pałace mieszczańskie miasta – XVI wieczny Dom Panów z Lipy oraz neorenesansowy Pałac Kleinów, jak również wykonana z brązu fontanna z wygrawerowanymi wierszami brneńskiego poety Jana Skácela.

4. Zegar Astronomiczny

Charakterystyczny zegar o kontrowersyjnym kształcie znajduje się na Placu Wolności wspomnianym powyżej. Tak naprawdę zegar ten ma kształt naboju, ale kto odwiedził to miejsce wie, iż na pierwszy rzut oka może się bardziej kojarzyć z męskim przyrodzeniem.

Co ciekawe zegar ten wybija południe o godzinę wcześniej i ma to oczywiście swoje wytłumaczenie w historii.

5. Plac Morawski

Głównymi atrakcjami tego miejsca są: Pomnik Odwagi – rzeźba przedstawiająca rycerza na koniu oraz Pomnik Sprawiedliwości przed budynkiem Najwyższego Sądu Administracyjnego.

Przy placu znajduje się również barokowy Kościół św. Tomasza, fontanna symbolizująca umiar oraz mapa Brna z czasów Wojny Trzydziestoletniej oznaczająca dalekowzroczność.

6. Stary Ratusz

Najstarszy budynek o charakterze świeckim. Obecnie w Starym Ratuszu mieści się między innymi punkt informacji turystycznej oraz 63-metrowa wieża widokowa, z panoramą na Stare Miasto. W tym miejscu znajduje się krokodyl, który rzekomo miał być smokiem grasującym przed laty w Brnie.

7. Kościół Św. Jakuba

Jedyny taki kościół na świecie, na którego fasadzie umieszczono rzeźbę z gołą pupą. Jest ona efektem sporu pomiędzy dwiema parafiami: tej na wzgórzu Petrov, a tą u św. Jakuba. Jednak to, co warte zobaczenia w tym miejscu to katakumby, drugie co do wielkości w Europie.

Według badań znajdują się tam szczątki ofiar średniowiecznej dżumy oraz cholery, a także działań wojennych.

8. Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wzniesiona na wzgórzu Petrov, najważniejsza świątynia diecezji brneńskiej. Górująca nad miastem katedra dostępna jest dla zwiedzających ale nie można w niej robić zdjęć. Zdecydowanie warte zobaczenia jest jej barokowe wnętrze, wieże ze skarbcem i krypta z ekspozycją dotyczącą historii katedry.

9. 10-Z Bunker

Nie jest to typowa atrakcja turystyczna, ale nadal godna uwagi. 10-Z Bunker to oryginalny przeciwatomowy bunkier z czasów zimnej wojny. Oprócz zwiedzania, możliwy jest również nocleg w tym miejscu, funkcjonuje tam bowiem hostel.

10. Willa Tugendhatów

Prawdziwa architektoniczna perła na skalę światową. Imponujący, luksusowy dom zaprojektowany przez Ludwiga Miese van der Rohe . W osłupienie wprawia przede wszystkim salon z ogromnymi oknami.

Niestety Willa Tugendhatów to chyba najtrudniej dostępne miejsce z listy, tygodniowo organizowanych jest tylko 5-6 wejść w języku angielskim.