Europa

10 ciekawostek o Mesynie we Włoszech

pomnik

Mesyna to miasto położone w północno-wschodniej części Sycylii. Leży nad cieśniną Mesyńską. Jest to trzecie, pod względem liczebności, miasto na Sycylii. Miasto zostało założone w VIII wieki p. n.e przez Greków, ale już w 396 roku p. n.e zostało doszczętnie zniszczone przez Kartagińczyków. Następnie, Mesyna przechodziła z rąk, do rąk, dzięki czemu w mieście widoczne są wpływy wielu różnych kultur.

1. Zankle, to nazwa, którą Mesyna nosiła wcześniej. Dlaczego? Zankle z greckiego, oznacza,,kosa’’. Ta osobliwa nazwa wzięła się z charakterystycznego kształtu zatoki, nad którą położone jest miasto. Patrząc na kształt zatoki z lotu ptaka, doskonale widoczne jest, dlaczego Grecy nazwali tak swoje miasto.

2. Obszar Sycylii znany jest z tego, że matka ziemia pokazuje tutaj często swoje niszczycielskie i groźne oblicze. Ludzie przyzwyczajeni są tutaj do pomruków Etny, oraz to licznych trzęsień ziemi. Niektóre z nich są bardzo słabe, ale zdarzają się także takie, które niszczą całe miasta. Dokładnie takie niszczycielskie trzęsienie ziemi, nawiedziło Mesyne 28 grudnia 1908 roku. Z powodu trzęsienia ziemi oraz wywołanego przez nie tsunami, Mesyna została niemalże całkowicie zniszczona. Zginęło wówczas 75 tysięcy osób.

3. Mesyna przyczyniła się w dużej mierze do rozprzestrzeniania się Dżumy, czyli tak zwanej Czarnej Śmierci. Mesyna była bardzo dużym ośrodkiem przemysłowym i portem, do którego zawijała znaczna część statków, podróżujących po morzu śródziemnym. Ludzie kupowali i sprzedawali w porcie rozmaite towary. Handel i wzmożony ruch, panował tutaj cały czas. Nie inaczej było owego feralnego dnia, roku 1346, kiedy to do portu w Mesynie przybiły statki z Kaffy, które przywlokły ze sobą śmiertelną zarazę. Później niemalże lotem błyskawicy z portowego miasta, wraz z towarami, zaraz rozniosła się po całej Europie. Szacuje się, że wyginęła wówczas 1/3 populacji kontynentu Europejskiego.

4. Zabytki, które dzisiaj możemy podziwiać w Mesynie, są tylko małą częścią tego, co oferowało miasto przed niszczycielskim trzęsieniem ziemi, które nawiedziło miasto w 1908 roku. Na szczęście zachowało się wiele zdjęć, przedstawiających utracone na zawsze zabytki historii i sztuki. Katastrofa była tak wielka, że określa się ją jednym z najtragiczniejszych wydarzeń z XX wieku, które wydarzyły się w tym regionie. Trzęsienie ziemi, było tak potężne, że w kilka godzin po wydarzeniu, w mieście działy się iście dantejskie sceny. Ze zniszczonych więzień pouciekali więźniowie i rozpoczęły się gwałty, morderstwa, grabieże ludzi, którzy zdołali przeżyć trzęsienie ziemi i tsunami. Po jakimś czasie udało się opanować sytuację, ale odbudowa miasta i ponowne zasiedlenie, trwało aż do 1920 roku.

5. Jednym z bardziej wartościowych i ocalałych zabytków Mesyny, jest romańska katedra, którą ufundował król Henryk VI. Duomo di Messina pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, była kilkukrotnie odbudowywana. Największa odbudowa miała miejsce w XX wieku. Obok katedry znajduje się dzwonnica, która ma największy w Europie, ciągle działający mechanizm zegarowy.

6. Fontanna Oriona z XVI wieku. Na placu katedralnym, mieści się piękny zabytek, który docenią nie tylko ludzie zajmujący się sztuką. Mowa tutaj o fontannie, która została wybudowana przez Giovanni Angelo Montorsoli, ucznia sławnego Michała Anioła. Fontanna przedstawia personifikację Tybru, Ebro, Camaro oraz Nilu.

7. Fontanna Neptuna. Ta znajdująca się w pobliżu przystani fontanna, przedstawia rzymskiego boga mórz i oceanów, Neptuna. Autorem fontanny jest, wcześniej wspomniany uczeń Michała Anioła, Giovanni Angelo Montorsoli. Fontanna powstała w renesansie, kiedy to był powrót do ideałów i proporcji znanych ze starożytności i doskonale to widać. Z resztą, kunszt artystyczny autora, widoczny jest zarówno w tej fontannie, jak i w fontannie Oriona.

8. Museo Regionale. Warto odwiedzić muzeum w Mesynie, ponieważ znajdują się tam bardzo ciekawe atrakcje. Jakie? A chociażby obrazy sławnego Caravaggia, czy Antonella de Messina, dla którego Mesyna, jest miastem rodzinnym.

9. Bardzo ciekawą atrakcją w pobliżu miasta Mesyna, znany w całej prowincji Mesyna, grecki teatr, wzniesiony w miejscowości Taormina. Z greckiego Amfiteatru rozciąga się niebywała panorama na Morze Jońskie, a nad całym krajobrazem króluje wszechpotężna Etna. Będąc w Mesynie, aż żal nie zobaczyć tego niezwykłego miejsca.

10. Z Mesyny, pochodzi wiele sławnych i rozpoznawalnych w świecie osób. Z tego sycylijskiego miasta pochodził, na przykład renesansowy malarz i artysta, Anotello de Messina. To właśnie on upowszechnił we Włoszech olejne techniki malarstwa. Z Mesyny pochodzi także znany kolarz Vincenco Nibali, który jest zdobywcą wielu, prestiżowych nagród kolarskich. Zawodowo w peletonie jeździ od 2005 roku. Jego największym osiągnięciem, można uznać trzech wielki Toury. Udało się to do tej pory jednie siedmiu osobom w historii.