Europa

20 Największych Miast w Austrii Pod Względem Powierzchni

mężczyzna jadący powozem konnym po drodze w ciągu dnia we Wiedniu

Austria to jedno z najbardziej malowniczych państw świata. Przepiękne, monumentalne góry zachwycają każdego turystę, chociaż kraj nie jest najczęściej wybieranym punktem wakacyjnym. Niemniej jednak jest on znany zarówno ze względu na wybitne manufaktury czekolady, jak i wyjątkową architekturę. Jakie nazywa się 20 największych miast w Austrii pod względem powierzchni?

1. Wiedeń

Wiedeń to absolutnie wyjątkowa stolica, a przebywając w mieście można dostrzec ogromny związek z przyrodą. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast świata, dlatego też co roku zjawiają się tutaj rzesze zwiedzających. To słynne miasto kojarzone jest z Filharmonią Wiedeńską czy Muzeum Cesarzowej Sissi. We Wiedniu mieści się także Pałac Schönbrunn, w którym mieszkali cesarz Franciszek oraz jego żona – wspomniana cesarzowa Sissi. W austriackiej stolicy rozpowszechniono też walc wiedeński. Powierzchnia miasta wynosi 414,65 km².

2. Wolfsberg

W tym mieście znajduje się jeden z najładniejszych zamków na świecie, który dzieli nazwę z miastem. Na początku XIX. wieku Zamek Wolfsberg przebudowano tak, aby był w stylu Tudorów. Inicjatorem zmian był nowy właściciel – Hugo Henckel von Donnersmarck. 278,63 km² – tyle liczy powierzchnia Wolfsbergu.

3. Zwettl – Niederösterreich

Trzecie pod względem powierzchni miasto Austrii może pochwalić się Lohnbachfall – nietuzinkowym wodospadem, który wyglądem przypomina nieco rzeki. Miasto ma 256,17 kilometrów kwadratowych.

4. Hermagor – Pressegger See

Miasto znajduje się tuż pod Alpami Karnickimi, w związku z czym szczyt Gartnerkofel należy do Hermagor-Pressegger See. Turysta, który zdoła na niego dotrzeć, będzie mógł podziwiać zachwycającą panoramę austriackich gór. Powierzchnia miasta obecnie wynosi 205,36 km².

5. Bad Ischl

To miasto uzdrowiskowe, które jest odwiedzane przez wielu kuracjuszy ze względu na panujący w Bad Ischl klimat. Miasteczko o powierzchni 163,03 kilometrów kwadratowych, było też miejscem pierwszego spotkania cesarza Franciszka Józefa oraz jego przyszłej ukochanej Sissi, czyli cesarzowej Elżbiety Bawarskiej.

6. Frohnleiten 

Na terenie miasta znajduje się wiele szlaków spacerowych oraz ogromna jaskinia krasowa. Według aktualnych obliczeń powierzchnia Frohnleiten wynosi 153,9 kilimetrów kwadratowych.

7. Hollabrunn

Hollabrunn, którego powierzchnia wynosi 152,42 km² to miasto słusznie kojarzone z winiarniami. Bowiem to tutaj znajduje się najważniejszy region winiarski Austrii – Weinviertel.

8. Villach

To miejscowość statutarna o powierzchni 139,40 km². Graniczy ze Słowenią oraz Włochami i w obu tych państwach ma miasta partnerskie. Jednakże tym, z czego słynie Villach jest skocznia narciarska, na której odbywa się Konkurs Pucharu Świata w Skokach Narciarskich.

9. Völkermarkt

Miasto położone jest nieopodal Karawanki – pasma górskiego i otoczone doliną rzeki Drawy. Völkermarkt ma powierzchnię równą 137,44 kilometrów kwadratowych.

10. Raabs an der Thaya

W mieście znajduje się Muzeum Lalek, które chętnie zwiedzane jest przez dorosłych i dzieci. Raabs an der Thaya posiada 134,63 kilometry kwadratowe powierzchni.

11. Mittersill

Miasto to leży w jednym z krajów związkowych Austrii – Salzburgu. Ze względu na właściwości terenu oraz klimat, w Mittersill znajduje się ważny ośrodek narciarski. Powierzchnia wynosi 132 kilometry kwadratowe.

12. Mistelbach

Owo miasto powiatowe Austrii posiada powierzchnię wynoszącą około 131,4 kilometrów kwadratowych. Jednym z ciekawszych zabytków Mitelsbachu jest Klasztor Bractwa Barnabitów.

13. Waidhofen an der Ybbs

W tym mieście urodził się kierowca wyścigowy Richard Lietz, który zajął wysokie miejsce na zawodach International GT Open w 2007 roku. Jeżeli chodzi o powierzchnię Waidhofen an der Ybbs, wynosi ona 131,18 km².

14. Graz

To liczące 127,6 km² powierzchni miasto to miejsce, w którym wciąż znajduje się największa zbrojownia na całym świecie, którą obecnie można zwiedzać. Jest to Muzeum uzbrojenia Landeszeughau.

15. Eisenerz

Nie bez powodu miasto jest często odwiedzane. Nie dość, że położone jest pośród ośnieżonych gór, to dodatkowo znajduje się tutaj ośrodek narciarski. Powierzchnia Eisenerz wynosi 124,5 km².

16. Dornbirn

Miasto jest znane z wysoko rozwiniętego przemysłu elektrotechnicznego. Jego powierzchnia to 121 km².

17. Friesach

We Friesach o powierzchni całkowitej wynoszącej 120,8 km², do dzisiaj można oglądać średniowieczne budynki, takie jak Zamek Petersburg oraz dawną fortyfikację miasta.

18. Klagenfurt am Wörthersee

Na uwagę zasługuje nietypowe jezioro Wörthersee. Jest niepowtarzalne, bowiem to najcieplejsze jezioro alpejskie. Jako że miasto ma powierzchnię równą 120 kilometrom kwadratowym, bez problemu mieści się tam także stadion oraz Park Miniatur.

19. Saalfelden am Steinernen Meer

W Austrii bardzo popularnym sportem są skoki narciarskie. Saalfelden am Steinernen Meer o powierzchni 118,46 km² to ogromny ośrodek skoków narciarskich oraz innych sportów zimowych.

20. Ferlach

Ferlach to miejscowość w Karyntii, która jest wysunięta najbardziej na południe. W tym liczącym 117,25 kilometrów kwadratowych mieście znajdują się wspaniałe szlaki turystyczne.

Planując wyjazd do Austrii, warto zobaczyć choć kilka z wyżej wymienionych miast. We wszystkich tych miejscowościach odczujemy korzystny dla zdrowia klimat, zaś miłośnicy górskich wędrówek i sportów zimowych także będą zadowoleni z wycieczek.