Ciekawostki

Border Collie – Charakterystyka, Opis, Żywienie i Cena

border collie

Border collie to rasa psów zaliczana do sekcji psów pasterskich. Odznacza się średnim wzrostem i bardzo proporcjonalną budową ciała. Istnieje wiele odmian border collie pod względem umaszczenia. Odznaczają się ogromnymi zasobami energii i mają zwyczaj zaganiania wszystkich, co jest pokłosiem faktu, iż pierwotnie psy służył do zaganiania zwierząt gospodarskich. Wywodzą się ze Szkocji, gdzie traktowane były przede wszystkim jako psy użytkowe. Do dnia dzisiejszego uważane są za jedną z najlepszych ras psów zaganiających zwierzęta gospodarskie.

Tryb życia

Border collie to pies wymagający dużego ruchu. Uwielbia również rywalizować i jednocześnie dowodzić, że doskonale radzi sobie z powierzonymi mu zadaniami. W ciągu dnia potrzebuje kilku wyjść na spacer, w tym jednego dłuższego, podczas którego będzie mógł wyładować swoją energię. Uwielbiają treningi i uczenie się nowych sztuczek. Codzienne porcje nowych zadań ma esencjonalne znaczenie dla dobrego samopoczucia tej rasy. Brak zadań może spowodować wiele kłopotów wychowawczych oraz niepożądane zachowania. Należy jednak pamiętać, że rasa potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Szacuje się, że przeciętny osobnik śpi od 12 do 14 godzin na dobę.

Sierść i umaszczenie

border collie

Umaszczenie zależne jest od odmiany border collie. Największą popularnością cieszą się odmiany biało-czarne. Można jednak spotkać się również z odmianą biało-czarną z podpaleniami, niebieską marmurkową, brązowo-białą, czerwoną trikolor, liliową marmurkową czy sobolowo-białą. Istnieje ponad sto odmian ze względu na umaszczenie. Warto jednak pamiętać, że zbyt dużo bieli w umaszczeniu uważane jest za wadę i wyklucza psa z hodowli.

Rozmiary i waga

Border collie zaliczany jest do grupy psów średniej wielkości. Samica zawsze jest nieco mniejsza od samca, osiągając mniej więcej od 48-52cm wysokości. Samiec z kolei może osiągnąć nawet do 55cm wysokości. Średnia waga dorosłego i zdrowego psa waha się pomiędzy 15 i 20 kilogramami. Przekroczenie tej granicy oznacza, że pies zmaga się z otyłością, która może być niebezpieczna dla jego zdrowia.

Charakter i zachowanie

Border collie

Border collie to mieszanka różnych i mogłoby się zdawać wielu przeciwstawnych cech. Są niezwykle lojalne i wierne wobec właściciela. Odznaczają się jednocześnie ogromnym temperamentem i nieustępliwością, choć wobec właściciela na ogół są bardzo posłuszne. Są niezwykle inteligentne i zawsze czujne. Uwielbiają rywalizować i prezentować swoje umiejętności. Ze względu na silny charakter potrzebują jednak opiekuna cierpliwego i wyważonego, który będzie w stanie w sposób rozważny nimi pokierować. Border collie podchodzi do wielu spraw zadaniowo. Potrzebuje codziennej stymulacji intelektualnej, by dobrze się czuć. Pies jest przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych przedstawicieli swojego gatunku. Szczeka jedynie w ostateczności, ale nie wykazuje agresywnych zachowań podczas pracy. Nie ma również w zwyczaju przejmować się rasami, które z jego perspektywy mu nie zagrażają. Oznacza to, że ignoruje mniejsze psy.

Usposobienie, a szkolenie

Border collie to pies urodzony po to, by wykonywać konkretne zadania. Popisywanie się umiejętnościami jest dla tego psa niezwykle przyjemnym i jednocześnie niezbędnym elementem życia. Szkolenie powinno się zacząć stosunkowo wcześnie. Ważne jest indywidualne podejście do psa. Pierwsze treningi powinny składać się z dosyć prostych zadań, które z czasem będą coraz trudniejsze. Border collie zaliczany jest do jednych z najinteligentniejszych ras. Bardzo szybko się uczy i przy odpowiednim przewodniku, będziemy w stanie zadbać o doskonałe samopoczucie psa, zapewniając mu mnóstwo zabawy połączonej z przyjemną nauką. Warto również dodać, że odpowiednio przeprowadzone szkolenie może bardzo korzystnie wpłynąć na jednostki z tendencjami do destrukcyjnych zachowań.

Ile żyje

Przy odpowiedniej pielęgnacji border collie może dożyć nawet 16 roku życia. Dolna granica to mniej więcej 10 lat.

Jak dbać o jego zdrowie?

Border collie do szczęścia i zdrowia potrzebuje regularnego ruchu, który pomoże mu rozładować niespożyte pokłady energii i jednocześnie zadbać o stawy. Dobre samopoczucie wynika również z zadań, do których zwierzę jest stworzone. Dlatego tak istotna jest codzienna stymulacja, a nawet treningi, podczas których pies będzie mógł pochwalić się umiejętnościami. Niezwykle istotny z perspektywy psa jest również odpowiedni dobór karmy. Warto przynajmniej raz na sześć miesięcy udawać się do weterynarza na wizyty kontrolne.

Najczęstsze choroby

Ja wiele innych ras, border collie również ma predyspozycje do zapadania na konkretne choroby. Dosyć częstym problemem jest dysplazja stawów łokciowych i kolanowych. Pojawia się również miopatia nikowata, czyli genetyczna choroba doprowadzająca do uszkodzenia włókiem mięśniowych. Dosyć częstym problemem u dorosłych osobników są także choroby oczu, m.in. zwichnięcie soczewki, dystrofia czy zapalenie rogówki.

Cechy szczególne

Border Collie odznacza się średnią wielkością i niezwykle proporcjonalną budową ciała. Ciało jest umięśnione. Można spotkać się z odmianami ze zwisającymi trójkątnymi uszami, jak i z postawionymi. Border collie powinien mieć brązowe oczy, acz zdarzają się odstępstwa od tej reguły w przypadku odmian marmurkowych. Pies posiada dosyć szeroką klatkę piersiową oraz długi i prosty ogon. Jest niezwykle wyczulony na komendy swojego właściciela.

Pielęgnacja

Warto zwracać uwagę na stan uszu, zwłaszcza w przypadku odmian ze zwisającymi uszami. Są one najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju stany zapalne. Czyszczenie uszu powinno odbywać się raz na kilka tygodni. Warto regularnie jednak sprawdzać ich stan. Do czyszczenia stosujemy namoczony w letniej wodzie płatek higieniczy. Czyszczenie należy realizować delikatnie i cierpliwie, by nie narazić psa na niepotrzebny stres. Warto zwracać uwagę również na długość pazurów. Jeżeli te dotykają podłoża, to znak, że należy zredukować ich długość.

Jak szczotkować?

Szczotkowanie powinno odbywać się raz w tygodniu. W tym celu należy skorzystać ze szczotki wyposażonej w rzadkie i długie zęby. Doskonałym pomysłem będzie dedykowany spray ułatwiający rozczesywanie dłuższych pasm. Niemożliwe do rozczesania kołtuny należy odciąć. Szczotkowanie pomaga psu pozbyć się podszerstka i wielu innych zabrudzeń, których należy się pozbywać w celu uniknięcia nieprzyjemnych powikłań.

Wypadanie włosów/sierści

Border collie linieje intensywnie dwa razy w roku. Na wiosnę, gdy pozbywa się warstwy ochronnej z poprzedniej zimy oraz jesienią, gdy przygotowuje się do kolejnego okresu zimowego. W tym okresie pies będzie wymagał codziennego szczotkowania. Linienie może trwać nawet do trzech tygodni. Odpowiednia pielęgnacja jest wówczas niezwykle ważna.

Pielęgnacja

border collie

Dobrym pomysłem będzie stosowanie specjalistycznych szamponów do kąpieli. Przed każdą kąpielą należy psa dokładnie wyczesać. W ten sposób sprawiamy, że efekt po kąpieli będzie znacznie lepszy. Regularnie warto korzystać także z furminatora, dzięki któremu pozbędziemy się podszerstka.

Alergicy

Border collie to rasa psów, która zdecydowanie nie nadaje się dla osób podatnymi na uczulenia i dla zdiagnozowanych alergików. Emitują alergeny, które w najgorszych wypadkach mogą powodować astmatyczno-alergiczne uczulenia.

Hodowla i szczeniaki

Należy przede wszystkim skupiać się na hodowlach zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Zrzeszeni hodowcy są zobligowani do wykonywania wielu specjalistycznych badań i dopuszczania do rozrodu wyłącznie jednostki odznaczające się nienagannym zdrowiem. Wielu szanowanych hodowców uważa, że jest to rasa, która wychowuje się samodzielnie. Niezbędny jest jednak odpowiedni przewodnik, który zapewni psu od najwcześniejszych chwil odpowiednią ilość ruchu oraz stymulację intelektualną, dzięki czemu zwierzę nie będzie sprawiało problemów. W dobrych hodowlach szczeniaki od najwcześniejszych chwil mają zapewnioną odpowiednią ilość ruchu oraz bodźce, dzięki którym rozwój przebiega bezproblemowo.

Historia rasy

Historia rasy sięga XIX wieku. Wówczas funkcjonowała nazwa „working sheepdog”, czyli pracujący owczarek. W 1873 roku w Walii odbyły się spektakularne zawody z udziałem tej rasy, które polegały na zaganianiu owiec. Obecna nazwa została nadana dopiero w 1915 roku. Warto również w ramach ciekawostki, że była to ukochana rasa Królowej Wiktorii. Posiadała kilka psów border collie i niezwykle doceniała ich wrodzoną inteligencję.

Jak sobie radzi w upały i mrozy

Zmienne warunki atmosferyczne nie są zbyt dużym obciążeniem dla tej rasy. Radzą sobie stosunkowo dobrze zarówno w najmroźniejsze dni, jak i podczas upałów. Latem warto jednak pamiętać o zapewnieniu psiakom miejsc zacienionych i przede wszystkim monitorować stan wody w misce. Należy bowiem pamiętać, że każdy pies znacznie gorzej radzi sobie z upałami niż człowiek. W takich sytuacjach należy zapewniać psiakom w miarę możliwości jak najlepsze warunki, by nie nadwyrężać całego organizmu. Zdecydowanie lepiej wybrać się na popołudniowy spacer po zachodzie słońca. Wybierając się na spacer warto również posiadać butelkę z wodą. Latem pies powinien mieć stały dostęp do wody zarówno w domu, jak i podczas spaceru.

Dla kogo?

border collie

Border collie to niezwykle przyjazna i wierna rasa psów. Bardzo przywiązują się do właściciela. Nie będą jednak dobrym wyborem dla wielodzietnych rodzin. Potrzebują mnóstwo uwagi, bo w przeciwnym wypadku będą chciały zdominować najmłodszych członków rodziny. Znane są przypadki zaganiania dzieci przez border collie, które bez atencji same znajdują sobie zadania do wykonania. Właściciel border collie powinien posiadać wystarczającą ilość czasu, by zapewnić psu aktywny tryb życia i dostarczać mu mnóstwa bodźców na co dzień.

Jaką karmę wybrać?

Karma dla border collie powinna być wyposażona w dużą zawartość mięsa. Warto również wybierać spośród naturalnych karm o zbilansowanej zawartości, pełnej witamin, białka, tłuszczów i niezbędnych minerałów. Border collie nie potrzebuje zbóż w karmie. Nie oznacza to jednak, że należy unikać karm z ich niewielką zawartością.

Minusy posiadania tego zwierzęcia w domu (jeśli są)

border collie

Border collie to w pewnym sensie wymagająca rasa. Należy zapewnić psu regularne porcje wyzwań, z którymi będzie musiał się uporać. Brak bodźców może doprowadzić do neurotycznych i czasami agresywnych zachowań. Potrafią działać destrukcyjnie, gdy ich potrzeby są pomijana. Warto to mieć na względzie, zastanawiając się nad zakupem border collie.

Pochodzenie rasy

Border collie pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładniej rzecz ujmując ze Szkocji.

Ciekawostki

border collie

Border collie to zadaniowa rasa psów. Wykonanie zadania jest ważniejsze niż jakiekolwiek waśnie z przedstawicielami innych ras. Pies doskonale potrafi sobie zorganizować pracę, dzieląc zadania pomiędzy siebie i inne psy. Ciekawostką jest, że border collie może jeść arbuza, jabłka i banany.

Cena w 2023 roku

Cena border collie jest uzależniona od wielu czynników. W grę wchodzi nie tylko rodzaj umaszczenia, ale również linia. Inne ceny obowiązują w przypadku linii wystawowej i użytkowej. Szczeniak kosztuje od 2 do nawet 6 tysięcy.